Začal III. spořilovský salon

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 05. 09. 2008

4. září byl slavnostně v prostorách Geofyzikálního ústavu AV ČR zahájen již III. ročník spořilovského salonu - výstavy spořilovských výtvarníků. Ikdyž jsme se v redakci o jejím konání dozvěděli od organizátorů bohužel až den po zahájení, přinášíme vám o této výstavě, která trvá až do 24. října 2008 a je otevřena ve všední dny od 8 do 16 hodin, další podrobnosti.

Na výstavě vystavují především Milada Corvinová - gobelíny a krajky, Antonín Zeman - obrazy, Galina a Milan Kratochvílovi - keramika. Svoje díla znovu vystavují také účastníci Spořilovského salonu I a II (Jiří Bárta, Ivan Beneš, Rudolf Satran, Vladimír Pechar). Výstavu podporuje Městská část Praha 4

Milada Corvinová - gobelíny a krajky
Od dob studia na Střední škole Václava Hollara využívá pro radost z vytváření různé textilní techniky, hlavně ruční tkaní, šitou krajku a paličkovanou krajku. V gobelínech vytvářených klasickou technikou útkového rypsu vychází z přírodních motivů voda, mraky, slunce, oheň. Novým tématem posledních let jsou pražské motivy Karlův most, Vyšehrad - logicky doprovázené tématem vody.
Tradiční vambereckou krajku v kombinaci s drobnými korálky užívá pro realizaci originálních filigránských paličkovaných šperků, zajímavě adjustovaných. V sérii rozměrnějších prací rozvíjí krajkářské techniky k modernímu výrazu (prostírky, šály).
Originalita motivů společně s kvalitou zpracování dává pracím Milady Corvinové trvalou hodnotu.
Vystavovala zejména v Praze, ale také v New Yorku a na Floridě. Její práce jsou v soukromých sbírkách v Čechách, Rakousku, Německu, Švýcarsku, Holandsku, USA, Japonsku a na Islandu.

Antonín Zeman - obrazy
Narodil se v Praze. Již od malička se v něm utvářela láska k tvořivým věcem. Na základní škole na Spořilově se ponořil do knížek a literárních pokusů. Nejoblíbenější předmět bylo kreslení, malování měl velmi rád. Jako učen SOU ČKD si svoje dřívější zájmy stále pěstoval, ale malování zvítězilo nad literární činností. Nyní pracuje jako zaměstnanec HQS Praha, s.r.o., kde vykonává instalace počítačových sítí a hardwaru, správu operačních systémů, webového serveru a firemní databáze.

Galina Kratochvílová - keramika
Vyrůstala v Praze, od dětství navštěvovala kroužky užitého umění, kde se seznámila s převážně lidovými výtvarnými technikami: modrotisk, batika, paličkování, drhání a jiné. Absolvovala grafickou střední školu, pak 2 roky studovala keramiku u akademické malířky Zdenky Landové v Braníku. Zabývá se malbou na hedvábí, sklo, fotografování, ale hlavní činnost zůstala u keramické figurální tvorby, s kterou se můžete pravidelně setkat v galeriích „U zrzavého kocoura“, „U Anděla“ v Praze 5 Na bělidle, v galerii „G l8“ v Říčanech, v „České keramo“ v Celetné ulici. Po dobu existence „Obchůdku p.Melicharové“ pana Jiřího Suchého se její dílo objevovalo pravidelně i zde.
Její výstavy putovaly i do zahraničí - Japonska, Španělska, Itálie, Rakouska, Německa atd.
Výstavy: již v dětství se účastnila společných výstav a výtvarných soutěží, v r. 1974 vyhrála 1.cenu v soutěži „O nejkrásnější kraslice Prahy“, za dob studií SPŠG absolventské výstavy na Staroměstské radnici. 1987-1993 každoročně společné výstavy v Řevnicích a Radotíně, 1997-2001 Vánoční a velikonoční výstavy v KC Labe, Praha 4-Modřany, 2005-2006 Vánoční výstava betlémů v Celetné ul. v Paláci u Hrzánů, 2007 Velikonoční výstava v Botanické zahradě v Tróji, 1998-2005 keramické výrobky prezentovány v „Obchůdku pí Melicharové“ u pana Jiřího Suchého.

Milan Kratochvíl - keramika
Vyrůstal v Praze, při ZŠ navštěvoval LŠU v Praze 4, obor výtvarné umění - kresba. Vystudoval SPŠ stavební, pracuje jako projektant, ale po celou dobu vedle zaměstnání kreslil vtipy, které se publikovaly v časopisech NEI Humor a NEI Report. Tvořil plakáty, pozvánky a přáníčka, fotografie.
Od r. 1996 se spoluúčastní s manželkou na výrobě keramiky. Absolvoval s ní společné výstavy.

Vladimír Pechar - Staroegyptská mytologie a symbolika
Narodil se roku 1931 v Příbrami a od roku 1957 žije trvale v Praze. Zde vystudoval SOŠV, kterou ukončil v roce 1964 (prof. J. Kaiser, J. Mahelka, M. Uchytilová - Kučová). V roce 1970 byl přijat za člena Svazu čs. výtvarných umělců, pak po dvacetileté odmlce se stal členem Unie výtvarných umělců, později Syndikátu výtvarných umělců. Nyní je členem Sdružení pražských malířů. Vladimír Pechar zasáhl jako většina výtvarníků do různých oblastí umělecké činnosti. Neustrnul ani v dalším sebevzdělávání, protože pro svoji práci potřeboval stále nové poznatky a odborné vědomosti. K tomu mu sloužily i četné studijní cesty, čtyři náročné cesty do Egypta, dvě do Řecka, do Turecka, Kanady, poznal Paříž, Mekku umělců, poučil se i v jiných galerijních městech. Jako významný zdroj uměleckého poznání slouží jeho časté cesty do Říma a do celé Itálie.
Všechny práce, cykly historické, soubory krajinomalby, karikatury, exlibristická tvorba, abstraktní obrazy i grafika, figura i volný portét, to vše je vystaveno v desítkách samostatných i společných výstav doma i v zahraničí. Jeho práce jsou zastoupeny v řadě sbírek oficiálních institucí i soukromých sběratelů v mnoha zemích.