Dramatický odbor Sokola Spořilov - 80 let od založení (III)

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Vzpomínky, Vydáno dne: 07. 12. 2008

Co bylo v kronice?
Sokolská jednota s názvem Sokol Roztyly-Spořilov byla ustavena 10. září 1927 a už před Vánocemi 1928 byla otevřena sokolovna - adaptací z bývalé kantiny Družstva, které budovalo Spořilov. byl zde sál pro cvičení a malé jeviště pro aktivity kulturní. Vše se mohlo uskutečnit jen na základě finančních půjček a za značné fyzické pomoci dobrovolníků z řad sokolských bratří. Uvažovalo se vedle prvořadé činnosti tělovýchovné o provozování loutkového divadla pro děti a ustavení dramatického odboru pro divadelní aktivity dospělých (šlo o činnosti, které mohly jednotě přinést i určitý finanční zisk).

Dramatický odbor byl ustanoven na schůzi 21.11.1928 a měl 16 členů. Byly to sestry: Hradilová, Matysová a Vlková a bratři: Komenda, Granetter, Nejedlý, Kočí, Kočárek, Janoušek, Kudrnáč, Pospíšil, Pražák, Šašek, dr. Kovařík, Mašinda, Větrovec. Odbor byl velmi aktivní a už během roku 1929 bylo provedeno několik her na 12 hojně navštívených večerech.
Po prvních úspěších se činnost dramatického odboru plně rozběhla. V roce 1930 už bylo pořádáno 20 představení. Odboru předsedal br. Grafnetter, na režírování se podíleli br. Šejnoha, Čvančara, Komenda, vypomáhali br. Šmíd a Ježek. Nastudované hry byly vícekrát opakovány a vstupné, ikdyž bylo nízké, rozmnožilo příjmy jednoty. Jako herci vystupovali spořilovští členové a členky Sokola, občas i hosté (k dispozici máme přehled všech konaných představení uvedených v sokolské kronice, množství plakátů a fotografií).
V letech 1929 až 1936 bylo nastudováno a uvedeno 34 her (činoher či operet), o letech 1937 a 1938 chybí jakékoliv doklady. Až v roce 1939 byli znovu uvedeni "Naši furianti" L. Stroupežnického. Bylo to 21. a 22. ledna 1939 nedlouho před nacistickou okupací. Hostoval člen Národního divadla Václav Zatiranda, herecky se podíleli sokolští ochotníci a hra měla velký úspěch.
Pozoruhodné bylo uvedení hry "Česká polka" od spořilovských autorů J. Nápravníka a M. Krejčího. Bylo to už v době nacistické okupace, na podzim 1940 (hrálo se 4x). V dalším roce už byla činnost velmi omezená, byla uvedena hra "Kocour mlynář" - s dětskými herci a na podzim hra Václava Štecha "Třetí zvonění".
V dalších válečných letech divadelní aktivity umlkly, stroze přežívaly aktivity hudební.

Ivana Drbalová (Pokračování)