Jaké jsou vize dopravy v Praze?

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Vydáno dne: 15. 03. 2009

Ve čtvrtém patře Staroměstské radnice - v Sále architektů - byla 3. března 2009 zahájena mimořádně zajímavá výstava VIZE PRO DOPRAVU V PRAZE, na které se organizačně podílejí Fakulta dopravní ČVUT a Útvar rozvoje hlavního města Prahy.

Úvod výstavy je věnován historii dopravy v Praze od jejích prvopočátků, narýsovaných, (možná nevědomky, že tak dlouho přetrvají) Karlem IV. Dále si všímá klíčových okamžiků tohoto vývoje, příjezdu prvního vlaku na Masarykovo nádraží v roce 1845, vzniku omnibusové, posléze tramvajové dopravy. Po první světové válce nastupuje doprava autobusová a s ní ruku v ruce automobilová, v letech sedmdesátých přichází výstavba metra, několik desítek let poté, co o něm Pražané začali vážně uvažovat.
Současnost tato výstava pojímá prostřednictvím leteckých fotografií významných dopravních staveb. Z ptačí perspektivy lze vidět např. hlavní železniční nádraží, Barrandovský most, novou zastávku metra Střížkov, pražské mosty, Vyšehradský tunel, magistrálu obepínající Národní muzeum a mnoho dalších staveb.
Minulostí a přítomností je na výstavě promítána budoucnost dopravy v Praze. rezeprezentovanou pojmy jako je kvalita dopravy, kvalita vlastního přepravního procesu (dostupnost, přístupnost, informace, dobu přepravy, rychlost, přesnost, péči o zákazníka, komfort nebo bezpečnost).
Na výstavě si najde každý zájemce o tuto problematiku řadu rozšiřujících informací a běžným obyvatelům Prahy nabídnou výstavní panely pozoruhodný vhled do vývoje dopravy v Praze. Výstavu si rozhodně nenechte ujít, trvá až do 14. června 2009 a pro její návštěvu si rezervujte minimálně hodinu času.
Výstava je přístupná ZDARMA v pondělí: 11.00 - 18.00 hod a od úterý do neděle 9.00 - 18.00 hod.

Článek byl připraven ve spolupráci se serverem praha16.cz.