Ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova jsou uloženy v Památníku na Vítkově

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Nezapomínáme, Vydáno dne: 25. 10. 2009

"Naše dnešní svoboda a demokracie stojí i na hrdinství vojáků od Zborova. Žádný stát nevznikne bez ochoty za něj bojovat, žádný stát se neudrží bez vůle jej bránit," řekl v pátek večer na ruzyňském letišti po přistání speciálu, který převážel ostatky zbrovského hrdiny premiér vlády Jan Fischer. Podle ministra obrany Martina Bartáka zase nebyla oběť vojáků u Zborova marná: "Hrdinný boj brigády položil jeden ze základních kamenů československé státnosti."

Po vzniku samostatné Československé republiky patřil 2. červenec, den bitvy u Zborova k nejvýznamnějším svátkům státnosti. V průběhu první československé republiky byly slavné okamžiky našich legií mnohokrát připomínány. Jednou z připomínek byl i pomník zborovského hrdiny, který naši předci vztyčili v předvečer druhé světové války na Roztylském náměstí. Odstraněn byl jen několik let po svém odhalení totalitní mocí a nikdy se na své místo nevrátil.
Vzniklo několik iniciativ na jeho obnovení, ta poslední dokonce iniciovala veřejnou sbírku a získala nemalé prostředky.
Přesto jsou tyto aktivity některými spořilovskými občany zlehčovány a označovány jako anachronismus.
Je dobře, že alespoň na celostátní úrovni se vracíme k historickým tradicím a napravujeme to, co způsobily totalitní režimy. Nejde jen o pomník na Roztylském náměstí, jde i o myšlení lidí, uvědomění si slavné historie vlastního národa a dobrých příkladů k následování a nepodcenění tzv. evropanství, které by mělo mít své přirozené hranice.