Tóny Chodovské tvrze již posedmé

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Vydáno dne: 03. 07. 2010

Za 18 dní začne v sousedním Chodově 7. ročník festivalu Tóny Chodovské tvrze. Výběr žánrů, které se v rámci letošního ročníku představí ve spojení s klasickou hudbou, stejně jako volba jejich interpretů byl - jako každoročně – záležitostí předního českého houslového virtuosa Jaroslava Svěceného.

Festival Tóny Chodovské tvrze si v průběhu sedmi let své existence vybudoval pevnou diváckou základnu a renomé, s nímž se stal neodmyslitelnou součástí pražského kulturního léta. Na počátku všeho stál houslový virtuos Jaroslav Svěcený, jihoměstský patriot a jeden z těch, kteří se rozhodli ukázat, že i v prostředí největšího pražského sídliště je také možné setkat se s výjimečným uměleckým zážitkem. Obzvlášť máte-li zde Chodovskou tvrz – starobylou kruhovou pevnost s velkým nádvořím, které skýtá neopakovatelnou atmosféru.
Ani letošní ročník festivalu Tóny Chodovské tvrze nebude ochuzen o tradiční žánrovou pestrost. Jaroslav Svěcený zahraje s proslavenou „folkovou cimbálovkou“ Cimbal Classic, s jazzovým uskupením Pavla Jakuba Ryby The Fish Men a také s Blue Effectem Radima Hladíka. To však neznamená, že milovníci klasiky a konzervativnější posluchači přijdou zkrátka. Právě pro ně je připraven i "zlatý hřeb" festivalu, koncert nazvaný Slavné housle šlechtických rodů, při němž zazní housle a violy staré tři staletí. Půjde o zcela unikátní koncert. Nástroje totiž pochází českých i zahraničních soukromých sbírek a pravděpodobnost, že by se v blízké budoucnosti znovu podařilo sehnat všechny tyto „poklady“ ke společnému veřejnému koncertování je v mizivá.
Jaroslav Svěcený je pochopitelně spojen především s klasickou hudbou. Zároveň je však také – a někdy snad především – neúnavným popularizátorem houslové hry a významným hudebním experimentátorem. Svými houslemi tak mnohokrát prověřil nejen jazzové skladby, ale například i folk a world music. Dříve například se skupinou Jablkoň, či letos na celostátním finále folk&country festivalu Porta. V tomto výčtu nelze opomenout projekt Vivaldino 2005, který vznikl ve spolupráci s rockovým klavíristou Michalem Dvořákem, zakládajícím členem skupiny Lucie, a dalších významných českých rockových muzikantů.
„Festival Tóny Chodovské tvrze se díky každoročnímu velkému zájmu posluchačů stal již tradiční a nezastupitelnou součástí kulturní sezóny na Jižním Městě i pražské kulturní scény v „prázdninových“ měsících,“ říká starosta Městské části Praha 11 Mgr. Dalibor Mlejnský.