Spořilov inspirující

Autor: Jan Vidim <jan.vidim(at)domat.cz>, Téma: Kolem Spořilova, Vydáno dne: 18. 09. 2010

Spořilov v Kralupech nad Vltavou - historické fotoVěděli jste, že Spořilov má jednoho z jmenovců v nedalekých Kralupech nad Vltavou?
Autor řady zajímavých publikací o tomto městě, pan Josef Stupka, píše ve své knize "Kralupy nad Vltavou - městské části a blízké okolí v minulosti a ve vzpomínkách" (vydal Tomáš Fabián, 2004):

Spořilov v Kralupech nad Vltavou"V roce 1928 se v Kralupech ustavilo stavební družstvo Velké Kralupy, zřejmě podle podobného stavebního družstva v Praze, které rok před tím postavilo zahradní čtvrť Spořilov. Stavba rodinných domků byla určena méně majetným vrstvám a byla pro stavebníky výhodná. Stačilo zaplatit jen určitou část kupní ceny a zbytek splácet s nepříliš vysokým úrokem spořitelně. Začalo se stavět na severní straně Lobečku. A tak se zrodila v Lobečku místní část pojmenovaná podle pražského vzoru Spořilov. Název místa zůstal, i když další domy byly stavěny bez této pomoci."

Spořilov v Kralupech nad VltavouPan Stupka dále upřesnil podrobnosti mailem:
"Stavební družstvo vkladatelů Městské spořitelny v Kralupech získalo stanovy pražského Spořilova a založilo družstvo "Velké Kralupy". Bylo ustaveno na valné hromadě 29. dubna 1926. První stavby tohoto družstva však nevznikly v Lobečku, ale v Podháji. Byly zde postaveny tři dvojdomky a dva domky rodinného typu. Ulice, která mezi nimi vznikla, byla nazvána "Družstevní". Dnes se jmenuje "Mánesova". Výstavba byla dokončena v roce 1927.
Družstevníci si domy nekupovali, ale spláceli je s malým ročním úrokem. Do domku č.p.764 se nastěhoval ihned po dokončení výstavby akademický malíř Josef Holub, poslední žák slavného malíře a rektora malířské akademie Julia Mařáka. Ale dvacátá léta nebyla příznivá umění a mistr neměl na splátky. Proto se kralupská spořitelna uvolila místo peněz na splátky přijímat od Holuba obrazy. Dnes je Česká spořitelna majitelkou četných uměleckých děl tohoto malíře Kralupska. Teprve potom bylo v Lobečku zakoupeno 90 stavebních parcel. Přípravné práce pro lobečský Spořilov probíhaly od roku 1927 do roku 1928. Všechny domy navrhoval pražský architekt Josef Mařík. Ten je také autorem krásné budovy hotelu Praha na kralupském Palackého náměstí, dnes bohužel určeného k demolici."
Dnešní kralupský Spořilov v podstatě splývá s okolní zástavbou. Místní mě nasměrovali do parku, kde se říká "na Spořilově" - v některých místech si člověk připadá, jako by stál na Spořilově pražském. Oba Spořilovy jsou od sebe vzdáleny nějakých 30 kilometrů, už proto představují Kralupy pěkný cíl pro víkendový cyklovýlet! Doporučená trasa: metrem i s kolem na Nádraží Holešovice, Stromovka, ZOO, pořád podle vody až do Klecánek, pak krátkým prudkým stoupáním do Klecan, Drasty, Vodochody, u hřiště dolů ke včelařskému ústavu v Dole, potom doprava opět podle řeky nádhernou asfaltkou s občerstvením v Dolánkách až do Kralup a po podjetí mostu TGM jsme v podstatě na místě (Loc: 50°15'8.1"N, 14°18'31.5"E). Zpět buď stejnou cestou, nebo pro odvážnější přes staré nákladové nádraží (ul. Havlíčkova) podle řeky do Dolan, Libčic n. Vlt., Letek, v Řeži přes lávku a opět do Klecánek a podle vody k ZOO (nebo z Klecánek přívozem do Roztok a po druhém břehu do Sedlce).