Spořilov = Hell's Corner (Pekelný kout)

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 22. 09. 2010

Tak nazývali Angličané za druhé světové války jihovýchodní cíp Anglie v hrabství Kent a východním Sussexu, kam Hitler po dobytí Francie soustředil veškerou palbu a letecké bombardování, aby tak získal zcela zruinované území pro možnou invazi do Anglie. Tato akce, jak známo, ale díky hrdinnému odporu Angličanů skončila neúspěchem, ovšem Hell’s Corner byl prakticky srovnán se zemí. Naopak v roce 1944 provedli spojenci úspěšnou invazi v opačném směru, do okupované Francie.
Spořilov, dnes připomínající, přehnaně řečeno, pražský Hell’s Corner, byl původně klidnou, zelenou oázou Prahy a spisovatel Adolf Branald o tom krásně píše, ve své knize Převleky mého města. Toto sídliště bylo, díky dvěma pražským spořitelnám v letech 1927-1929, vybudováno jako čtvrť pro občany, kteří byli ochotni si na své domečky ustřádat vlastní kapitál a mohli ihned po dostavbě v nich bydlet.

Noviny tehdy napsaly, cituji: Spořilov je báječně tiché městečko, neslyšíš řinčení tramvaje ani houkání aut. Všichni nervózní lidé by se sem měli nastěhovat, neboť v tomto božském klidu by se jejich nervy brzy uzdravily. Jak lehce se tu dýchá svěží vzduch bez prachu a čoudu a jak sladce se tu spí...
Bohužel časy se mění a sice k horšímu. Ovzduší se začalo kazit už za socializmu, kdy komunističtí vládcové, uzavřeli Spořilov do jakéhosi „Bermudského trojúhelníku“, vytvořeného z hlavních dopravních tepen. Základnu tvoří Ulice 5. května, jako výpadovka z centra Prahy přes Spořilov na brněnskou dálnici D1. Levá odvěsna je vytvořena Jižní spojkou od Barrandova opět přes Spořilov na dálnice D11 na Hradec Králové a R10 na Liberec. Pravá odvěsna je ulice Spořilovská spojující dálnici D1 s Jižní spojkou. Tato normální městská ulice, přebírá nově (od 20.9.2010) na dalších x let až do dokončení pražského obchvatu, těžkou kamionovou dopravu do severních a východních Čech.
Obyvatelům Spořilova se toto řešení pochopitelně nelíbí a nemohli se, při nejlepší vůli, radovat ze slavnostního otevření 23 km dálničního úseku, protože jim to přivedlo pod jejich okna další hluk, prach a plynové fujtajbly z nekonečných přívalů kamionů. Navíc v místě šipky je úzké hrdlo v podobě nájezdu na Jižní spojku, které bude určitě zdrojem zácpy, takže se dá očekávat, že nervózní řidiči kamionů ucpou na dlouhé hodiny Spořilovskou ulici a tím znemožní spojení zdejších občanů se zbytkem světa.
A já se ptám našich politiků, je Vám to jedno, že kamiony protínají sídliště Spořilov I. a Spořilov II., což je stejně brutální čin, jako kdybyste tuto valící se lavinu nechali projíždět přes Václavské náměstí...

http://www.youtube.com/watch?v=lRHOz8dqRrE

Mirek Toms
(článek jsme převzali se svolením autora z webu http://toms.bigbloger.lidovky.cz)

Krizové místo na Spořilově