Roztylské náměstí - klidová zóna

Autor: Čtenář Spořilovských novin <(at)>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 27. 09. 2010

Roztylské náměstí - zákaz vjezduSleduji již nějakou dobu diskuzi ohledně přestavby Roztylského náměstí. Byl jsem před na podzim roku 2008 na setkání zástupců radnice s občany, které proběhlo v kině Sigma. Nutno říct, že původně prezentovaný návrh je dnes o dost skromnější.

Bohužel. Současný návrh je v podstatě jen přestavba dětského hřiště, vůbec ale pdle mého neřeší zásadní problém Roztylského náměstí jako celku, jen posune hřiště o kousek níž a vybuduje nové prolézačky pro děti.
Hlavní problém současného stavu vidím v tom, že Roztylské náměstí funguje jako komunikace uprostřed níž je pás zeleně. Některá auta, zvláště směrem od banky nahoru, jezdí tak rychle, že je s podivem, že zde ještě nedošlo k neštěstí. Další kapitolou je prostor pod pomníkem, který v noci a někdy i přes den slouží některým majitelům aut jako cvičná plocha pro školu smyku :-(
Pokud chceme mít Roztylské náměstí jako klidovou, odpočinkovou zónu, je třeba z něj vyloučit tuto dopravu a ponechat jen dopravu nezbytně nutnou tj. zásobování. Travnatá plocha, chodníky i vozovka by byli v jedné úrovni, takže by podél domů vzniklo něco jako pěší zóna. Pás zeleně by se protáhl až k pomníku a tím by se narušila ta obrovská a nadbytečná parkovací plocha. Namísto ní by vznikly dvě menší. Ulice Severozápadní II. III. a IV. a Severovýchodní II. III. a V. by byly směrem k náměstí slepé.
Myslím, že to jak velké hřiště nakonec vznikne není tak důležité, jako to, abychom se mohli na Roztylském náměstí cítit relativně bezpečně a skutečně ho používat k odpočinku. Představte si, že by třeba na Kampě pár metrů od dětí projížděly auta cca osmdesátkou.
Ono totiž původně bylo toto náměstí koncipováno jako korzo a místo pro odpočinek, jenomže v té době byly podle pamětníků na Spořilově 4 auta :-) a tak ulice uprostřed náměstí nevadila. Jsem přesvědčen, že dnes by pánové Polívka a Brožek dopravu na náměstí nepřipustili.

Ing. Radek Valter
Severozápadní IV.