Přívozem ze Spořilova a na Spořilov

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Vydáno dne: 02. 10. 2010

Romantika u přívozu - Podolí srpen 2010Čas od času mapujeme ve Spořilovských novinách možná dopravní spojení s naší nejlepší pražskou čtvrtí. Je tomu již několik let, kdy byl zprovozněn přívoz spojující přes Vltavu Podolí se Zlíchovem.
Pro některé z cestujících to byla zajímavá alternativa oživující běžný stereotyp přestupu na metro či autobus. Ještě v loňském roce navíc poměrně časově výhodná s ohledem na kolony na Jižní spojce a Barrandovském mostě. Přívoz stavěl ve Žlutých lázních, blízko konečně spořilovské stoosmnáctky a protože byl umožněn bezplatný vstup do lázní, byla otázka přestupu v případě načasování jen několika minut. Situace se ale v letošním roce změnila. Magistrátem propagovaný přívoz utrpěl totiž vadu na kráse. Došlo ke změně trasy, o které jaksi provozovovatel a zřizovatel zapomněli cestující využívající přívoz nepravidelně informovat. Sami jsme si tuto službu v parných letních dnech vyzkoušeli...

Provozovatel Žlutých lázní totiž vstup do svého areálu opět zpoplatnil, zřejmě proto došlo ke změně trasy a přívoz v letošním roce nově odjíždí z Veslařského ostrova. Tuto informaci ale případný zájemce o svezení, pokud si spojení aktivně nevyhledá na internetu, nikde nenajde.
Tak jako vždy po příjezdu směrem od Spořilova jsme se na zastávce Dvorce (konečná stoosmnáctky) vydali do Žlutých lázní směrem k přívozu. Tam nás ovšem ostraha informovala, že přívoz tudy nejezdí, a že musíme obejít areál k botelu Racek. Cestující tak ztratí dalších deset minut obcházením areálu.
Nevýhodná je i možnost přestupu na tramvaj, protože zastávka u podolského plaveckého stadionu je opět velmi daleko.
U botelu Racek opět chyběla jakákoliv informace, tabule, šipka. Až od jednoho náhodného chodce jsme se dozvěděli, že zastávka přívozu je na Veslařském ostrově. Přívoz odjíždí dle jízdního řádu mezi 6. a 22. hodinou každou 5., 25. a 45. minutu. Poslední spoj odjíždí ve 22,05 hod.
Jeli jsme tudy několikrát. Mezi pasažéry moc lidí cestujících (z) do práce nebylo. Převažovaly zamilované páry a cyklisté. A zatímco před časem alespoň občas 2-3 cestující ze stoosmnáctky přestupovali na přívoz, nyní kromě nás ani jediný. Inu, z časového hlediska je spojení opravdu nevýhodné.
Pro spořilovské babičky a dědečky je to však vhodný námět, kam s vnoučky na výlet. Na zlíchovské straně Vltavy pak můžete navštívit Císařskou louku nebo se nechat vyvézt po supermoderní tramvajové trati na Barrandov a sejít pěšky do Prokopského údolí. Nebo jet autobusem do Chuchle na koníčky. Nebo pokračovat k Andělu za nákupy...

Jízdní řád přívozu P3 najdete na
http://jrportal.dpp.cz/DataFTP/JRPortalData/693/20100401/693_(2999_1)Z.pdf
Na přívozu platí tarif PID.

Přívoz - Josefína P3