ThDr. Tomáš Butta odhalil pomník k 90. výročí CČSH na Spořilově

Autor: Vladimír Prchlík <vladimir.prchlik(at)seznam.cz>, Téma: Nezapomínáme, Vydáno dne: 17. 11. 2010

Odhalení pomníku CČS na Spořilově 14.11.2010 Rok 2010 je zasvěcen vzpomínání na 90. výročí založení Církve československé (husitské)dne 9. ledna 1920. Náboženská obec CČSH na Spořilově a v Záběhlicích přispěla k tomuto výročí svým skromným způsobem uspořádání zahradní slavnosti dne 12. června, kdy se věřící církve a hosté sešli na slavnostní bohoslužbě k položení základního kamene pomníku k tomuto výročí a na zahradní slavnosti si důstojně v bratrském společenství připomněli význam založení nové moderní Církve československé.

Za překrásného počasí a bohaté účasti věřících i hostů – Baráčníků a Sokolů si v neděli 14. listopadu Náboženská obec Církve československé husitské v Praze – Spořilově, Záběhlicích připomněla 90. výročí založení. Slavnostní bohoslužbu vykonal nejvyšší představitel církve, bratr patriarcha ThDr. Tomáš Butta spolu s místním duchovním bratrem Janem Hlavsou.
Poté náš čestný host odhalil pomník s pamětní deskou k výročí založení církve a ke stému výročí narozenin zakladatele a prvního patriarchy CČS bratra ThDr. Karla Farského na zahradě spořilovského sboru. Po krátké modlitbě a požehnání zazněl na ukončení slavnosti husitský chorál „Kdož jsú Boží bojovníci ?“. Účastníci slavnostní bohoslužby se pak shromáždili na zahradě zalité podzimním sluncem, kde si se svými hosty zavzpomínali na bohatou, i když pohnutou historii naší církve a spořilovské náboženské obce.

V bratrském společenství bratří a sester jsme si důstojně připomněli význam založení moderní Církve československé krátce po založení samostatného demokratického státu – Československé republiky v říjnu 1918 . Český a slovenský národ po staletí utiskovaný a živořící v područí Rakousko-uherské monarchie, spjaté přímo s Římskokatolickou církví, u nás toužil nejenom po svobodě politické a hospodářské. Pocítil též žhavou touhu po nové církvi národní, která svoje učení založila na českých reformačních náboženských tradicích husitské a českobratrské. Muži, kteří prožili útrapy a všemožná strádání v první světové válce v uniformách nenáviděné mocnosti, po válce hromadně vystupovali z církve na protest proti nepřátelům naší vlasti. Byli to především naši legionáři, kteří zažili v boji za svobodu a samostatnost největší utrpení a odmítali nadále sloužit pod prapory cizí mocnosti proti zájmům svého národa . Celé rodiny proto po válce vstupovaly do řad moderní Církve československé, která nabídla nové pojetí křesťanské víry a zejména tehdy důležité hlásání slova Božího v jejich národním jazyce...

V počátečním období života na Spořilově se rovněž projevila nápadná spojitost postojů jeho nových obyvatel, často celých rodin, z obou skupin nových osadníků, tj. občanů vstupujících do právě vznikajících dvou organizací: do Církve československé současně s jejich vstupem do nejstarší české vlastenecké tělocvičné organizace SOKOL Spořilov, Roztyly po jejím vzniku dne 26. července 1928.
Krátce řečeno – Sokolové byli současně „Čechoslováci.“ Vždyť i naše bohoslužby se dlouhou řadu let konaly ve spořilovské sokolovně!
Nedělní vzpomínání na významné 90. výročí založení Církve československé (husitské) se protáhlo do pozdních odpoledních hodin při bohatém občerstvení a v družné zábavě všech přítomných. Pán stál při nás !

V příštím roce dne 16. února 2011 uplyne 70 let od založení naší malé náboženské obce. Pro její důstojné připomenutí chystáme vydat z dochovaných církevních kronik k zamyšlení a pro vaše potěšení stručné dílko: „Malá historie Náboženské obce CČSH Záběhlice – Spořilov“.
Rádi Vám je, vážení čtenáři Spořilovských novin, včas předáme...

Odhalení pomníku CČS na Spořilově 14.11.2010

Foto: František Rejl