Zemřel Viktor Maurer

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Nezapomínáme, Vydáno dne: 28. 12. 2010

Viktor MaurerVe věku 78 let zemřel v pondělí 27.12.2010 v Praze divadelní a filmový herec Viktor Maurer. Úmrtí občasného partnera populárního komika Felixe Holzmanna potvrdila mluvčí Thomayerovy nemocnice v Krči Martina Štanclová. Viktor Maurer se narodil 6. dubna 1932 v Praze a po absolutoriu Divadelní fakulty byl začátkem 60. let na jednu sezonu angažován v Divadle Semafor. Odtud vedla jeho cesta na divadelní jeviště v Uherském Hradišti a Kladně.
Od poloviny 60. let se Maurer často uplatňoval ve filmu i v televizi (zaznamenáno je 140 rolí), kde svou tvář s výrazem nepříliš důvěryhodného člověka propůjčoval především ve snímcích s kriminální tematikou převážně postavičkám nečestných a úlisných mužů, podvodníčků, hochštaplerů a šejdířů.Svojí hereckou dráhu zahájil na Spořilově. Sám vzpomínal: "Centrem společenského a kulturního života byla za mého dětství na Spořilově sokolovna. Jako cvičenec jsem brzy odpadl - neměl jsem na tělovýchovu talent. Ale už jako dítě jsem hrál divadlo ve zdejším ochotnickém divadelním spolku. Uznání mých spolužáků, když jsem imitoval učitele či herce z oblíbených filmů, a úspěch v roli čerta v aktovce Kašpárek a čert, mi dodávaly sebevědomí. I když jsem roli moc neuměl, nakonec jsem mluvil i za ztrémovaného Kašpárka a vyšel jsem z představení jako hvězda. Sokolovna na Spořilově vlastně nastartovala moje herectví.
Na filmy jsme chodili rovněž do sokolovny. U dveří promítacího sálu seděl policajt Ekl a střežil, aby do sálu nechodily děti na nepřístupné filmy. Sázeli jsme se: projdu - neprojdu. Mnohdy se nám ho podařilo oblafnout a měli jsme z toho velkou radost."