Hodně se mluví o nebezpečí Trojmezí, ale pod našima očima se může Spořilov tiše změnit ze čtvrti rodinných domků na oblast činžáků. Jak je to možné?
Stačí zpracovat projekt rekonstrukce domku, do kterého se přimalují 2 patra navíc. Poslat ho na stavební odbor Prahy 4 a doufat v nepozornost a přepracovanost příslušného úředníka. Situaci významně zhoršuje nový stavební zákon č. 183/2006 Sb. Který zrušil povinnost úřadu obeslat oznámením majitele sousedních nemovitostí. Stačí, aby ten, kdo podává žádost o přestavbu záměr vyvěsil na viditelné místo na nemovitosti. Když to zanedbá nebo zamlčí, není šance zamýšlenou stavbu odhalit dříve, než se s platným povolením kopne do země. A to je již pozdě.
Zbývá nám všem tedy jediná možnost, bdělost a aktivita. Je zodpovědností nás občanů hlídat si úřední desku OU Prahy 4: www.praha4.cz/Uredni-deska a včas – ve stadiu žádosti o územní souhlas - takový záměr napadnout.
Příklad – a doufejme, že úspěšný příklad - je rodinný dům č.p. 737 v ul. Jižní VII.
Jak se měl dům a s ním celá ulice a Spořilov změnit po „nástavbě a přístavbě” ukazuje současné foto a skica projektu. Možná si říkáte, že na nějakém patře nesejde. To ovšem asi nepatříte mezi sousedy, kterým by už nešlo světlo do oken a na temné a vlhké zahrádce by se dařilo jen mechu a plísni. Možná si říkáte, že na jednom domě nesejde. Jenže toto není první takový případ na Spořilově, ale první, kterému se podařilo zabránit. Po čase by se Spořilov mohl stát malým New Yorkem nejen díky názvům ulic, ale také tím, že do jeho ulic už slunce nezasvítí. Zahrádky by se zmenšily a změnily na parkoviště.
Záměr firmy, která rodinný domek vlastní napadlo 13 osob a občanských iniciativ včetně Občanského sdružení Spořilov.
Rozhodnutí městské části je to průlomové a dobrý precedens do budoucna. Potvrzuje urbanistické kvality Spořilova, čtvrti rodinných domů, a nikoli bytových domů se zmenšenými zahradami degradovanými na špinavé dvorky a parkoviště. Projekt také ignoroval přiblížení se architektonickému řešení spořilovských domů. Zamítavé stanovisko ukazuje na kvalitní práci a na zájem Radnice pečovat o ráz Spořilova, která jako účastník řízení také přidala své zamítavé stanovisko.
Na závěr citace za zamítavého stanoviska k žádosti o vydání územního rozhodnutí, které jasně formuluje priority zachování rázu Spořilova.
Občanské sdružení Spořilov.
Soulad stavby s veřejnými zájmy:
Umístění ve výroku uvedené změny stavby je v souladu s územním plánem hlavního města Prahy, schváleným usnesením Zastupitelstva hlavního města Prahy č. 10/05 ze dne 9.9.1999, a vyhláškou č. 32/1999 Sb. hl.m. Prahy o závazné části územního plánu sídelního útvaru hlavního města Prahy, ve znění pozdějších změn a doplňků (dále jen „územní plán“), neboť plocha, na kterou se změna stavby navrhuje, se nachází v polyfunkčním území kategorie obytná území, označeném kódem ”OV – všeobecně obytné“, v němž jsou stavby pro bydlení přípustné jako hlavní funkční využití.
Posouzení umístění navržené změny stavby z hlediska obecných technických požadavků na výstavbu stanovených vyhláškou č. 26/1999 Sb. hl.m. Prahy, o obecných technických požadavcích na výstavbu v hl.m. Praze, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška OTPP“):
- čl. 4 „Umísťování staveb”
Předmětem návrhu je přístavba a nástavba rodinného domu č.p. 737, po jejíž realizaci by se jeho charakter změnil na bytový dům, neboť by měl celkem 4 nadzemní podlaží (z toho 3 ustupující).Z doložených souhlasných stanovisek dotčených orgánů vyplývá, že navrhovaná změna stavby splňuje požadavky na umístění stanovené zvláštními předpisy, podle nichž posuzují návrh tyto dotčené orgány. Z návrhu a doložených dokladů je zřejmé, že z hlediska funkčního využití je změna stavby v souladu s územním plánem a že navrhovanou změnou by neměla být ohrožena bezpečnost a plynulost provozu na přilehlých komunikacích.
Stavební úřad dále posoudil změnu stavby z hlediska jejího začlenění do území, v daném případě do lokality tzv. starého Spořilova, která je charakteristická zejména svou urbanistickou strukturou.
Jak již bylo výše uvedeno, z hlediska závazné části územního plánu se stávající rodinný dům č.p. 737 nachází v území OV – všeobecně obytném, v němž je možné umísťovat stavby pro bydlení, tzn. jak rodinné, tak i bytové domy (dle čl. 3 odst. 1 písm. m) a c) vyhlášky OTPP). Z hlediska směrné části územního plánu se předmětná stavba nachází v území bez stanovené míry využití území. Podle
ust. odst. 4 odd. 8, Míra využití území a prostorové uspořádání, přílohy č. 1 územního plánu, Regulativy funkčního a prostorového uspořádání území hl.m. Prahy, to znamená, že se jedná o stabilizované zastavitelné území, které je tvořeno stávající souvislou zástavbou a stabilizovanou hmotovou strukturou, v němž územní plán nepředpokládá významný rozvoj, proto zde není stanovena míra využití území a z hlediska limitů rozvoje je možné pouze zachování stávající urbanistické struktury bez možnosti další rozsáhlé stavební činnosti.
Na pozemku parc.č. 4610 v k.ú. Záběhlice v Praze 4, se v současné době nachází stavba rodinného domu č.p. 737 se sedlovou střechou, mající 1 podzemní podlaží, 2 nadzemní podlaží a podkroví a je součástí uliční zástavby po obou stranách horní části Roztylského náměstí, kterou tvoří dvojdomy či samostatně stojící domy maximálně o třech nadzemních podlažích. Předmětný rodinný dům č.p. 737 vytváří spolu s domem č.p. 738 na pozemku parc.č. 4608, k.ú. Záběhlice, dvojdům, přičemž dům č.p. 738 má 3 nadzemní podlaží, z toho poslední dvě jsou ustupující, plochou střechu a svým charakterem se v souladu s čl. 3 odst. 1 písm. m) vyhlášky OTPP nejedná o rodinný, ale o bytový dům. Severozápadním směrem od předmětné stavby se nachází rovněž dvojdům, tvořený domy (svým charakterem bytovými) č.p. 709 na pozemku parc.č. 4554, k.ú. Záběhlice a č.p. 710 na pozemku parc.č. 4552, k.ú. Záběhlice, které mají 3 nadzemní podlaží. Dům č.p. 710 je typově shodný s domem č.p. 738 (zejména hmotově, neboť má z ul. Jižní VII 2. a 3.NP ustupující). Dům č.p. 709 má ustupující pouze poslední 3.NP a je oproti domu č.p. 710 o něco nižší, neboť podlaží dvojdomů na sebe výškově nenavazují. Navazující zástavba řadových domů v přilehlých ulicích Jihovýchodní I a Jihovýchodní III má max. 2 nadzemní podlaží a podkroví.
Plochá střecha přilehlého sousedního domu č.p. 738 se v současné době nachází cca o 1 m výše než hřeben stávající střechy předmětného rodinného domu č.p. 737 (stejně jako je tomu v případě severozápadně situovaných dvojdomů č.p. 709 a č.p. 710). Přilehlá ul. Jižní VII má mírně stoupající charakter směrem jihovýchodním a v současné době oba dvojdomy její stoupání respektují. Navrhovaná nástavba ustupujícího 4.NP, jehož úroveň zastřešení je navržena ve výšce 11,65 m od projektované +- 0,00 (tj. od úrovně podlahy 1.NP) by naopak sousední dům č.p. 738 o cca 1 m převyšovala. V daném případě je nástavba navrhována do poměrně exponovaného místa (parkově upravené horní části Roztylského náměstí) a vybudování 4.NP by stoupající charakter ul. Jižní VII a vzájemné výškové uspořádání domů v tomto místě výrazně narušovalo.
Při umísťování změn staveb a jejich začleňování do území, je nutno dbát na to, aby nebyla změnami půdorysné, hmotové a výškové konfigurace oslabena nebo narušena stávající urbanistická koncepce daného území.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem posoudil stavební úřad navrhovanou změnu stavby jako nevhodnou do dané lokality, neboť neodpovídá urbanistickému charakteru prostředí a tudíž není v souladu s čl. 4 odst. 1 vyhlášky OTPP. Zvýšení podlažnosti předmětné stávající stavby tak, jak je navrhováno, narušuje výškovou urbanisticky stabilizovanou strukturu zejména této části starého Spořilova.
Při posuzování navrhované změny stavby, zejména z hlediska navýšení jejího počtu podlaží, přihlédl stavební úřad rovněž k nesouhlasnému vyjádření účastníka řízení Městské části Praha 4, zast. OKAS Úřadu MČ Praha 4, která v souvislosti s konceptem nového územního plánu přijala usnesení Zastupitelstva MČ Praha 4 č. 20Z-27/2009, týkajícího se dané lokality Spořilova a její žádoucí plošné a prostorové regulace.