Zastaralý provoz nahradí moderní špičková Centrální sterilizace

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Vydáno dne: 19. 05. 2011

Fakultní Thomayerova nemocnice má konečně moderní Centrální sterilizaci. Z malých, nevyhovujících a špatně odvětrávaných prostor se přestěhovala do rekonstruovaného pavilonu B1. Přibyly nové mycí a dezinfekční automaty, parní sterilizátory i nejmodernější plazmový sterilizátor. Celý proces stál více než 25 milionů.

Nová sterilizace je propojena výtahy („čistý“ a „špinavý“) s operačními sály, prostory vyhovují hygienickým normám a odvětrání je zajištěno klimatizací. Na oddělení byly zakoupeny i nejmodernější přístroje. Dva mycí a dezinfekční automaty slouží pro standardní proces mytí, 2 velké parní sterilizátory Getinge s navážecím zařízením, které usnadňuje personálu manipulaci s nástroji, jsou určeny ke sterilizaci materiálů odolných k teplotám do 134 stupňů. Plazmový sterilizátor Sterrad 100NX sterilizuje na principu nízkoteplotní plazmy peroxidu vodíku. Sterilizační teplota se pohybuje pouze okolo 50 stupňů. Je určen pro šetrnou sterilizaci materiálů, které nejsou odolné teplotě pro parní sterilizaci.
Původní sterilizace byla umístěna v malých prostorech s nevhodným stavebním uspořádáním, špatným odvětráním a navíc nebyla sterilizace spojená s žádným operačním sálem. „Neměli jsme žádnou myčku na nástroje, ty se musely mýt přímo na odděleních a často ručně. Sterilizátory byly zastaralé, i více než 10 let staré, byly poruchové a částka za neustálé opravy se každý rok zvyšovala, proto jsme uvítali dotaci od našeho zřizovatele – ministerstva zdravotnictví - na stavbu a vybavení nového oddělení“, říká ředitel FTN MUDr. Karel Filip, CSc., MBA. 1. června tak zahajuje provoz nová špičková Centrální sterilizace, která se přestěhovala do nově zrekonstruovaných prostor na pavilonu B1.
Všechny přístroje jsou napojeny do počítačové sítě, kde jsou monitorovány všechny sterilizační cykly. Tato dokumentace o správně proběhlých sterilizačních cyklech se musí uchovávat 15 let. „Program pro řízení a kontrolu sterilizace T-DOC umožňuje personálu skládat nástroje do sad podle seznamu a fotografií v počítači. Operační síta jsou označena čárovým kódem, program sleduje jejich oběh sterilizací, ze sterilizace odcházejí síta označena papírovým štítkem, který lze nalepit do dokumentace pacienta. Na štítku jsou všechny údaje, které jsou potřeba k identifikaci procesů, kterými konkrétní nástroje prošly“, popisuje proces vrchní sestra Centrální sterilizace Bc. Helena Pádivá.
Nová Centrální sterilizace bude fungovat pro operační sály hrudní chirurgie, gynekologické a porodní sály, pro jednotky intenzivní péče, ambulance a lůžková oddělení z celého areálu nemocnice. Stavební úpravy a vybavení nového oddělení stály 25,6 milionu Kč.