Letní hudební festival Tóny Chodovské tvrze letos se zahraničními hosty

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Vydáno dne: 07. 06. 2011

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený, jako hostitel již 8. ročníku letního festivalu, letos pozval slovenský soubor Cigánski Diabli nebo amerického houslistu Stephena Shippse. Festival se koná na Chodovské tvrzi na Jižním Městě v Praze od 19. do 27. července.

Na osmém ročníku festivalu Tóny Chodovské tvrze se představí mimořádná cikánská kapela Cigánski diabli ze Slovenska. Orchestr Cigánski diabli byl založen v roce 2007 a je složený z osmi profesionálních, klasicky vzdělaných hudebníků. Jejich hudební virtuositu a obrovskou dynamiku využil např. Supraphon, který vydal desku s aranžemi klasických melodií s názvem Adagio & Furioso. Energie kapely je tak silná, že se ji nebojí zvát ani pořadatelé a nápadité rockových festivalů – sám Jaroslav Svěcený jich jako host Cigánských Diablů letos několik objede. Jaroslav Svěcený si Cigánské diably zamiloval pro jejich nesmírnou virtuositu a temperament, s jakým hrají vážnou hudbu až po lidové písně.
„Cimbálista Diablů Šarközi není příbuzný s francouzským prezidentem, ale kdyby měli cimbálisté republiku, jistě by na jejího prezidenta mohl kandidovat. Jeho projev je skutečně fenomenální,“ říká autor programu festivalu Jaroslav Svěcený.
Druhou zahraniční hvězdou festivalu je americký houslista Stephen Shipps. Profesor University of Michigan a ředitel Mezinárodní akademie hudby v Plzni je dlouholetým přítelem Jaroslava Svěceného. Společně na festivalu vystoupí na zahajovacím koncertu s orchestrem Virtuosi Pragenses a programem ze skladeb Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha.
Letošní program festivalu ale uvítá i domácí hvězdy. V jednu z nich vyrostla Julie Svěcená, sedmnáctiletá laureátka 1. ceny soutěže Concertino Praga i zahraničních soutěží, která vystoupí se svým otcem hned na dvou koncertech. Tradičními hosty festivalu jsou Radim Hladík nebo Martina Kociánová, které letos poprvé doplní např. Ensemble Martinů.
Festival se koná pod záštitou Městské části Praha 11 a jejího starosty Mgr. Dalibora Mlejnského.
Předprodej vstupenek je již zahájen, vstupenky jsou k dispozici v pokladnách Chodovské tvrze a KC Zahrada, v síti Ticketpro a Webticket. Všechny koncerty začínají ve 20.00 hodin a budou se konat i v případě nepříznivého počasí, kdy bude připraveno nedaleké Kulturní centrum Zahrada i autobusy na převoz diváků z Tvrze.