Metro (28.6.2011): Lidé bojují za pomník legionářům na Spořilově

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 28. 06. 2011Budou legionáři od Zborova uctěni obnovením svého pomníku na Spořilově, nebo ne? Tato otázka trápí občanská sdružení, která usilují o návrat jejich pomníku už pátý rok. Jednání mezi nimi a radnicí Prahy 4 se však vlečou a výsledek je v nedohlednu.
"Radnice si nechala vypracovat plán obnovy Roztylského náměstí, ze kterého pomník zmizel," říká Vladimír Prchlík, člen představenstva Sboru pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova na Spořilově.
Podle mluvčího radnice Michala Sochora se však železný voják na své místo vrátit nemůže. "V současné době se na místě, kde pomník stával, nachází Národní hřbitov," vysvětluje Sochor. Celé náměstí čeká navíc přestavba, s níž se už začalo. "Se sdruženími jednáme. Už jsme jim nabízeli několik jiných variant, ale jsou neústupní," říká Sochor.
"Podle zákona o historických a vojenských památkách lze pomník obnovit pouze na stejném místě a ve stejném provedení, na stejných historických základech," vysvětluje Prchlík s tím, že dílo by mělo stát na trávníku před hřbitovem.

MAGDA HETTNEROVÁ

Jak vypadal
- Památník legionářům bojujícím u Zborova vytvořil ruský legionář Karel Babka.
- Pojal ho jako železnou plastiku pěšího vojáka v uniformě ruské carské armády, který třímá v ruce pušku.
- Dílo bylo umístěno na tehdy novém sídlišti Spořilov v červenci 1937 k 20. výročí bojů o Zborov.
- V roce 1940 byl památník zbourán a socha roztavena. Nový pomník by jeho zastánci chtěli mít už 2. července 2012.