Tomáš Hudeček (TOP 09): Okamžitá nutnost protihlukových stěn

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 04. 12. 2011

V Pražském deníku byl zveřejněn rozhovor s novým prvním náměstkem primátora pro oblast územního plánu Tomášem Hudečkem (TOP 09). Část rozhovoru je věnována i Spořilovu:Ve svém životopise jste měl, že je nutné vyřešit hlukové a emisní limity tam, kde je to třeba. Jak byste pomohl obyvatelům Spořilova?

Na Spořilově je značně vyhrocená situace, která nemusela nastat. Naprosto jasná věc je odvést kamiony z Jižní spojky ve chvíli, kdy se otevře Pražský okruh. Kdyby se tak nestalo, postavili bychom Pražský okruh, po kterém by nikdo nejezdil. Má za úkol odlehčit jiné dopravní stavbě, kterou je Jižní spojka. Že při tom zapláče jiná část Prahy, je bohužel naprosto jasné, protože ty kamiony musí někudy jet.

Já se Spořilovským nedivím, protože ta situace je tam asi neúnosná.

Jistě, sídliště je obklíčeno třemi dálnicemi. Ale při převedení kamionů z Jižní spojky se mělo uvažovat o množství kamionů, které se převádí. Ve chvíli, kdy se přišlo na to, že je to enormní zátěž pro Spořilov, mělo se ihned hledat nějaké řešení. A ne po roce pustit kamiony v noci zpět na Jižní spojku. To mělo nastat hned. Samozřejmě takový postup vyvolal naprostý odpor místních. A dospělo to tak daleko, že ti lidé už blokují rozumná jednání, protože jsou tak u zdi, že pro ně jakékoli jiné řešení, které neznamená stop kamionům, je špatné. Politické řešení, dle kterého by se postavila protihlukové stěna, pak už nestačí. Protože lidé nechtějí žádný kamion a žádají čisté prostředí. Ve chvíli, kdy jde o zdraví lidí, je jasné, že jsou na pořadu dne blokády.

A jaké je to vaše řešení?

Okamžitá nutnost protihlukových stěn. Limity třeba i tak budou překročeny, ale aspoň se to bude dát přežít. Co se týče překračování emisních limitů, mohly by být využity elektronické systémy, které by buď zrychlovaly, nebo zpomalovaly dopravu podle toho, jak by se emise pohybovaly.

Celý rozhovor najdete zde: http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/tomas-hudecek-do-prahy-jsem-20111202.html