Otevřený dopis občanů vládě České republiky, představitelům naší metropole a odpovědným institucím - Zachraňte Spořilov!
Autor: RNDr. Jana Růžičková, CSc. <jruzicka11(at)seznam.cz>,
Téma: Doprava,
Vydáno dne: 09. 02. 2012
Analýza situace a rizika
Odklonem kamiónů z Jižní spojky, v souvislosti se zprovozněním části Pražského okruhu, nedochází k prostému přesouvání dopravní zátěže z jednoho místa na druhé, jak je zcela mylně stále interpretováno v médiích, ale k naprosto nesmyslnému navýšení provozu na Spořilovské, která je již dlouhé roky nadměrně zatížena hlukem i výfukovými plyny. Zatímco většina oblastí naší metropole byla osvobozena od kamiónové dopravy, z nejosídlenější oblasti v Praze se stala extrémně hlučná plynová komora. Přitom právě automobilová doprava je nejvýznamnějším znečišťovatelem ovzduší v naší metropoli.
V bezprostředním okolí Spořilova je v současnosti naprosto katastrofální dopravní situace. Pohybuje se zde ročně asi 100 miliónů aut, přičemž přímo centrem sídliště projíždí za rok přes 3 milióny kamiónů. Jen na Spořilovské je v úseku 1,4 km vypuštěno ročně asi 66 tun tun prachových částic, 76 tun oxidů dusíku a téměř 1 tuna karcinogenního benzenu (ATEM, 2010). Právě na silnicích s velkým počtem nákladních aut dochází k významnému překročení limitů oxidu dusičitého i prachu (Envis, 2008). V okolí Spořilovské jsou překračovány dokonce i extrémní limity hluku povolené výjimkou (den/noc = 74/67 dB). Hluk je tak v sídlišti o stovky procent vyšší než na nadřazených komunikacích dálničního typu, tedy Jižní spojce a magistrále. Přitom Spořilovská byla již v Akčním plánu snižování hluku (2008) uváděna jako místo kritické emise hluku, společně s dalšími 50-ti dopravně nejvytíženějšími ulicemi v Praze, jako jsou např. Evropská, Sokolovská, V Holešovičkách, Vinohradská, Korunní, Žitná, Ječná, Legerova, 5. Května atd. V současnosti je však Spořilovská ulice, v důsledku extrémní zátěže kamiónovou dopravou, která od září 2010 narostla o 220 % (ATEM, 2010), nejhorším místem v celé Praze, z hlediska emise hluku i škodlivin z výfukových plynů.
Zdravotní studie prokázala onemocnění většiny dotazovaných obyvatel, což dokazuje, že zdravotní riziko pro obyvatele je obrovské. Škodliviny ve výfukových plynech poškozují dýchací systém, zvyšují kardiovaskulární riziko, jsou karcinogenní, mutagenní, genotoxické, poškozují imunitní systém, jsou odpovědné za alergie apod. Bezesporu jsou příčinou zvýšené úmrtnosti, mnoha hospitalizací, zvýšeného výskytu chronických onemocnění, vážných poruch v nitroděložním vývoji apod. Ve městech může být podle SZÚ prach příčinou nárůstu předčasných úmrtí až o více než 10 %, přičemž pro Spořilovskou lze odhadnout toto riziko asi na 5%. Znečištění prachem připraví každého obyvatele naší republiky o 1 rok života. Vybrané karcinogeny pak odpovídají asi za 1 nádorové onemocnění na 5 tisíc obyvatel. Podle SZÚ (2010) je právě Praha 4 jedním z míst s nejvyšším výskytem nádorových onemocnění v Praze.
Problémy se znečištěným ovzduším mají podle WHO za následek až 4,5 miliónů ztracených let kvůli předčasným úmrtím a nemocem. Stejně tak vysoké je i riziko nadměrného hluku. Podle Evropské komise a WHO (2011) zahrnují ekonomické náklady spojené s hlukem, devalvaci cen domů a ztráty produktivity, způsobené dopady na zdraví. V západní Evropě je v důsledku hluku z dopravy ztraceno více než 1 milión let zdravě prožitého života. Sociální náklady (resp. dopad na společnost), v důsledku hluku z dopravy, představují 40 miliard eur ročně, přičemž 90% těchto nákladů souvisí s osobními a nákladními auty. Tyto náklady představují asi 0,4 % celkového HDP Evropské unie, včetně nákladů na zdravotní péči. I proto se objevuje v pokynech WHO nutnost snížení venkovního nočního hluku na 40 dB.
Strategické dokumenty ČR a EU
To, co se děje na Spořilově, je v rozporu s vládní politikou resp. s Dopravní politikou ČR i Státní politikou životního prostředí a dále se všemi strategickými dokumenty EU a pokyny Světové zdravotnické organizace. DP ČR má jako prioritu omezování vlivu dopravy na ŽP a veřejné zdraví, v souladu s principy udržitelného rozvoje a SPŽP snižování rizik ze znečištěného ovzduší pro populaci a snižování hluku z dopravy v sídlech. U limitů prachu vydalo WHO a Rada Evropy dokonce upozornění, že žádná hodnota není bezpečná a limity by se měly snížit. Stejně tak i venkovní noční hluk by měl být z důvodu zdravotního rizika snížen na 40 dB. Nicméně Zpráva o životním prostředí ČR (2010) uvádí, že je stále více obyvatel naší republiky vystaveno nadlimitním koncentracím nebezpečných látek, kvalita ovzduší je špatná a stále se zvětšuje území zasažené škodlivinami. Roste počet předčasných úmrtí, zejména starších a chronicky nemocných občanů, a zvyšuje se výskyt alergií v populaci. Z hlediska exhalací z dopravy patří naše republika dokonce k nejhorším zemím v Evropě. Evropská agentura pro životní prostředí upozorňuje na neudržitelnost současné dopravní politiky a vyzývá vlády k zásadnímu přehodnocení přístupu.
Právní hledisko
Z právního hlediska dochází k porušení Listiny základních práv a svobod, a to zejména práva na příznivé prostředí, které lze zatěžovat pouze podlimitně (čl.35, odst.1). Dále nesmí být nad míru poškozováno lidské zdraví, příroda a životní prostředí jiným vlastníkem (čl.11, odst.3). Dochází také k porušení Zákona o životním prostředí, kde je definováno únosné zatížení a nadlimitní zatížení (§ 5 a 8) a dále deklarováno, že nesmí dojít k zatížení nad únosnou míru, je definována přípustná míra znečištění, tak aby nebylo ohroženo zdraví lidí. V úvahu je bráno právě kumulativní působení a spolupůsobení znečišťujících látek (§11 a 12). Hrozí-li nebezpečí, tak jako v případě nadměrně dopravou zatíženého Spořilova, má dojít k odkladu opatření (princip předběžné opatrnosti - §13). V uvedeném případě existovala nadlimitní zátěž, došlo ke kumulativnímu působení faktorů a navíc nebyl podán přesvědčivý důkaz, že se podmínky v oblasti ještě více nezhorší. Došlo tedy k porušení zákona i ústavy. Dále bylo při kontrole dodržování hlukových limitů pražskou hygienickou stanicí zjištěno opakovaně překročení již tak zcela neúnosných limitů daných výjimkou a je tedy porušen i Zákon o ochraně veřejného zdraví. Má tedy následovat odejmutí vyjímky TSK.
Odpovědné instituce a orgány
Vláda ČR a Ministerstvo dopravy - odpovědnost za nedokončení Pražského okruhu
Magistrát hlavního města Prahy - odpovědnost za navedení veškeré kamiónové dopravy na Spořilovskou
Hygienická stanice hlavního města Prahy - odpovědnost za udělení vyjímky TSK pro Spořilovskou s extrémními limity hluku
Ministerstvo zdravotnictví - bagatelizace překračování limitů hluku a jejich změkčování
Ministerstvo životního prostředí - ignorování problematiky Spořilovská
Východiska:
1.Vlastnická práva jsou bezesporu porušena nad míru přiměřenou poměrům. Hluk je nadlimitní a jsou překročeny i extrémní hodnoty stanovené výjimkou (74/67 dB). Hluk na Spořilovské je dokonce o stovky procent vyšší než na nadřazených komunikacích dálničního typu (Jižní spojce a magistrále)! Dokonce i na Hlavní ulici u Spořilovské a dalších přiléhajících komunikacích nižšího řádu překračuje dle měření Hygienické stanice hluk v noci o 10,6 dB a ve dne o 5,1 dB limity stanovené zákonem, což je zcela neúnosné.
2. Obyvatelé sídliště mají právo žít ve srovnatelných podmínkách jako jsou v dalších sídlištích v Praze (např. na Barrandově). Opatření je silně diskriminační. V okamžiku nabytí nemovitostí nebylo vlastníkům známo, že budou bydlet na nejhorším místě v celé Praze - Pražském okruhu. Navíc většina obyvatel Spořilovskou nevyužívá.
3. Hlavní město Praha jako vlastník komunikace je oprávněno provoz regulovat, resp. vrátit část kamiónové dopravy zpět na Jižní spojku. Argument o bezprostředním zasažení škodlivinami o několik řádů více obyvatel než na Jižní spojce je velmi silný. Nehledě k tomu, že veškerý tranzit mezi Jižní spojkou a D1 zůstane nadále na Spořilovské.
4. Původně měla dostavba Pražského okruhu proběhnout do roku 2011. Ministr dopravy (Rádio Impuls, 16.1.2012) nyní dokonce připouští, že pokud by byla zvolena nová trasa, tak by se s dostavbou okruhu začalo v horizontu 8-10-ti let. Bohužel reálná je i varianta, že okruh nebude dostavěn nikdy. Vzhledem k oddálení dostavby Pražského okruhu, není již možné považovat vedení kamiónové dopravy Spořilovskou za dočasnou záležitost. Mají být tedy dodržovány limity korigované na starou hlukovou zátěž tj. 70/60 dB a má být odebrána vyjímka TSK, která byla udělena Hygienickou stanicí za jiných podmínek. To je v souladu se stanoviskem ombudsmana k hlukové zátěži. V tomto případě to tedy znamená okamžitý návrat kamiónů zpět na nadřazenou dálniční šestiproudou komunikaci - Jižní spojku, která je pro podobnou zátěž určena. Vzhledem k tomu, že se jedná o sídliště, tedy zónu klidu, lze usuzovat, že by na Spořilovské měly být dodržovány dokonce nekorigované limity hluku 60/50 dB.
Proto jako vlastníci nemovitostí navrhujeme:
1.Okamžitý návrat kamiónů zpět na Jižní spojku, jako nejrychlejší a nejlevnější řešení (do konce března 2012). Toto řešení je zcela v souladu s peticí, kterou podepsalo téměř 2000 občanů. Dále lze zvážit řešení u Kačerova, jako dlouhodobější a finančně náročnější variantu.
2. Odejmutí hlukové vyjímky TSK pro Spořilovskou ulici. Pokud by nedošlo k urychlené realizaci tohoto kroku, pak hlasování pražských zastupitelů o zákazu vjezdu kamiónů na Spořilovskou ulici, a to nejpozději na březnovém jednání zastupitelstva.
3. Zákon o zákazu vjezdu těžké tranzitní dopravy do Prahy, jako ideální řešení pro celou metropoli, které lze ale uskutečnit v delším horizontu.
4. Zákonnou úpravou omezit jízdu kamionů v ČR, tak jako v okolních vyspělých zemích EU (Rakousko, SRN, Itálie) : v sobotu 15 - 00 hod., v neděli a o státních svátcích 00 - 22 hod.
Jako kompenzaci za život ve zcela nevyhovujícím prostředí žádáme:
1. Výkup nemovitostí městem (státem) za tržní ceny, srovnatelné s cenami v klidných částech Prahy (např. sídliště Barrandov).
2. Finanční kompenzaci za život v silně rizikovém prostředí ve výši poloviny nákladů na bydlení od září 2010 a dále za výměnu oken, která si hradili občané z vlastních zdrojů (město, stát)
3. Monitoring zdravotního stavu obyvatel, úhradu nutné lékařské péče, hrazené lázeňské pobyty dospělých a ozdravné pobyty dětí na horách (město, stát)
Dále žádáme o odpověď na následující otázky:
1. Jak je vůbec možné, že v demokratickém státě dojde, proti vůli více než desetitisíce občanů i vedení městské části, k takto zavrženíhodnému činu a protiprávní situace se urychleně neřeší adekvátně zdravotním rizikům?
2. Co se konkrétně myslí tím, že Rada vyvine maximální úsilí ve směru efektivní ochrany občanů Prahy před důsledky zavedení tranzitní dopravy do některých městských částí a podpoří všechny aktivity včetně občanských tak, aby hmatatelných výsledků bylo dosaženo v krátkodobém horizontu. Jak konkrétně bude naplněno usnesení zastupitelstva, že se má Rada podněty občanů zabývat? Budou občané přizváni k rozhodování? Budou akceptovány jejich požadavky na odvedení těžké dopravy zpět na Jižní spojku a další návrhy? Petici s tímto požadavkem podepsalo téměř 2000 obyvatel.
3. Jak se Rada, zastupitelstvo a stát postaví k požadavkům občanů na finanční kompenzaci za 17 měsíců trvající utrpení v hlučné plynové komoře?
4. Jak byl vyhodnocen noční převod 200 kamiónů ze Spořilovské na Jižní spojku? Na Spořilovské zůstává stále denně okolo 10 000 kamiónů a dle měření Hygieny je i nadále překročen o 30 % dokonce i extrémní limit hluku daný výjimkou. Noční hluk je tak na Spořilovské o celých 10 dB vyšší než na Jižní spojce, což představuje navýšení akustické zátěže o stovky procent! Další měření ukázala překročení vyjímky i přes den! Dojde k odejmutí vyjímky TSK Hygienickou stanicí, která je vzhledem ke značnému prodloužení dostavby Pražského okruhu neopodstatněná?
5. Navrhne vláda mimořádné finanční prostředky pro Spořilov, aby se okamžitě mohlo realizovat např. opatření u Kačerova?
6. Chápeme správně, že Spořilov byl obětován za celou Prahu a ekonomické důvody, tedy výběr mýta na části Pražského okruhu, jsou nadřazeny nad zdraví a životy obyvatel Spořilova, a jsou tedy hlavním důvodem proč nejezdí část kamiónové dopravy i nadále po Jižní spojce?
Závěr
Těžká tranzitní doprava do naší metropole nepatří, protože představuje obrovské riziko pro zdraví obyvatel. Proto by moderní dopravní koncepce měla, zcela v souladu s celoevropským trendem, zahrnovat podstatné omezení těžké tranzitní dopravy na našem území a zákaz vjezdu této dopravy do velkých sídelních celků. Zcela zásadně by měla být regulována také osobní doprava ve velkých městech a měla by být upřednostněna ekologická doprava. Životní prostředí a zdraví obyvatel by mělo být zcela přirozeně nadřazeno ekonomickému zisku, v tomto případě výběru mýta, a dále i nezdravým návykům konzumní společnosti. Dopady nadměrného dopravního zatížení komunikací (hluk, výfukové plyny) na biologické systémy totiž mohou být v krajním případě nevratné a končit i smrtí.
Náš požadavek (v podání petice v listopadu a poté i při vystoupení na prosincovém jednání zastupitelstva HMP) na 1,2 miliardy Kč na podstatné omezení těžké tranzitní dopravy v Praze, a tím také na Spořilovské, bohužel zůstal nevyslyšen. Domníváme se, že to je přesně situace, kdy má zasáhnout stát. Nejde totiž jen o selhání pražských zastupitelů, ale také státu, který nedokázal zajistit dokončení celého Pražského okruhu, a je tak také odpovědný za současnou tragédii obyvatel, žijících u Spořilovské.
Prosíme, aby se všichni zastupitelé seznámili s tímto otevřeným dopisem a dále prostudovali internetové Spořilovské noviny a webové stránky našeho sdružení sos-spořilov.cz tak, aby mohli hlasovat se znalostí věci a kvalifikovaně o zákazu vjezdu kamiónů do centra našeho sídliště, nejpozději na březnovém jednání zastupitelstva. Jedná se zejména o pravicové zastupitele (celá ODS a téměř celá TOP 09), kteří na listopadovém zastupitelstvu při předložení petice občanů Spořilova a zdůraznění, že situace je na Spořilově kritická, nepodpořili zákaz vjezdu kamiónů na Spořilov. Pro zákaz tak hlasovali pouze zastupitelé ČSSD, KSČM a jediný zástupce TOP 09. Pouze tito zastupitelé hlasovali v souladu s etickým kodexem, který požaduje výkon funkce v souladu s právem i ústavou a také se svým svědomím. Pro správné rozhodnutí totiž stačí představit si, že by se sami zastupitelé ocitli v tak tragické životní situaci a bylo by ohroženo zdraví jejich rodiny a zdravý vývoj dětí.
Trváme na okamžitém řešení situace na Spořilově, kde dochází k protiprávní diskriminaci obyvatel a k porušování zákonů. Proměňte konečně svá slova v činy a udělejte ze Spořilova lepší místo k životu! V této souvislosti Vám připomínáme některá stanoviska a etický kodex zastupitelů :
Starosta městské části Praha 4 - Spořilov je obětním beránkem nového opatření - 29.9.2010
Městská část Praha 4 nesouhlasí s navrženým dopravním opatřením. Podporujeme logicky výstavbu a zprovoznění okruhu jako každý normální občan Prahy, ale bohužel to bude taky znamenat, že Spořilovská bude nejzatíženější komunikací v celé Praze. Bylo by dobré najít nějaké řešení, než se dobuduje celý okruh. Uvědomujeme si nebezpečí zvýšeného provozu.
Městská část Praha 4 - návštěva předsedy vlády 8.11.2010
„Přijel jsem na půdu v podstatě pátého největšího města v České republice, které patří mezi nejvíce dopravně zatížené aglomerace v republice. Magistrála, Jižní spojka a tranzit přes Spořilov nejsou jen lokální záležitosti městské části Praha 4, mají dopravně celostátní význam. Za to ale platí obyvatelé Prahy 4 daň v podobě problémů a my chceme s radnicí spolupracovat na jejich řešení. Například dobudování pražského okruhu patří k celostátním prioritám. Chci v komunikaci s radnicí městské části Praha 4 pokračovat, protože řešení dopravních potíží nemůže být ponecháno jen na ní,“ prohlásil na tiskové konferenci předseda vlády.
Primátor Svoboda
Za svůj život jsem na svět přivedl 4 tisíce Pražanů a už kvůli nim bych z Prahy rád udělal lepší místo k životu.
Etický kodex člena Zastupitelstva hlavního města Prahy
My, členové Zastupitelstva hlavního města Prahy, vnímáme výkon mandátu člena Zastupitelstva hlavního města Prahy jako veřejnou službu občanům, od kterých jsme získali důvěru i právo zastupovat je při správě města. Zastupitel dbá na to, aby vykonával svoji funkci aktivně a bezúhonně, v souladu s ústavním pořádkem, zákony a dalšími právními předpisy České republiky a v souladu se svým svědomím. Zastupitel při výkonu své funkce rozhoduje se objektivně, kvalifikovaně, se znalostí věci a s ohledem na potřeby a zájmy města. Neuchyluje se k jednání, kterým by jednostranně upřednostňoval nebo naopak diskriminoval jakoukoliv skupinu či jednotlivce.
Vážení představitelé vlády ČR, politické reprezentace naší metropole a dalších institucí, žádáme Vás o písemné odpovědi na naše návrhy a požadavky a zejména o urychlené řešení současné protiprávní situace na Spořilově.
Za občanské sdružení SOS Spořilov
(Trnavská 2794/6, Spořilov 2, Praha 4 - 141 00, webové stránky sos-sporilov.cz)
RNDr. Jana Růžičková, CSc., místopředsedkyně
Ing. Libor Semotán, předseda
Zasláno :
RNDr. Petr Nečas (předseda vlády), Mgr. Karolína Peake (místopředsedkyně vlády, předsedkyně Legislativní rady vlády)
Mgr. Pavel Dobeš (ministr dopravy), Mgr. Tomáš Chalupa (ministr životního prostředí)
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. (ministr zdravotnictví), Mgr. Martin Plíšek (náměstek pro legislativu a právo, MZ ČR), MUDr. Miroslav Slavík (ředitel Hygienické stanice HMP)
Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. (primátor HMP), Rada HMP, politické kluby Zastupitelstva HMP
Ing. Pavel Horálek (starosta MČ Praha 4)
Na vědomí :
JUDr. Pavel Varvařovský (veřejný ochránce práv)