Český rozhlas Regina: Kamiony ze Spořilovské půjdou pryč za každou cenu

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 06. 03. 2012Trpělivé vyjednávání Prahy 4 ohledně omezení kamionové dopravy na Spořilovské ulici skončilo. Čtvrtá městská část má po roce slov a slibů dost a rozhodla se proto na hlavní město přitlačit. Pokud se Spořilovských nezastanou ani pražští zastupitelé a nezabere případná petice, případ může skončit i u soudu. Kamiony ze Spořilova prostě zmizí, o to se postaráme - potvrdila čtyřka také redaktorce Evelyně Kulíškové.
Hluk, prach, hustý provoz, ale především - otrávení a čím dál více nespokojení obyvatelé Spořilova, kteří radnici Prahy 4 zasypávají neustálými stížnostmi. Podle starosty Pavla Horálka je jen otázka času, kdy z davu přiletí i první nahnilé rajče.
Proto se rozhodl jednat. Kamiony musí z Prahy pryč."Takže my jsme dnes pro zákaz kamionů v Praze. Já jsem vyzval Zastupitelstvo hlavního města Prahy, aby po březnovém zasedání dalo Praze 4 odpověď, harmonogram, kroky, které bude dělat, abychom měli nějaký konkrétní výhled," vysvětluje starosta Pavel Horálek.Starosta zároveň dodal, že víc než stále hlasitější křik a stupňující se nátlak na pražský magistrát a ministerstvo dopravy však v tomto případě radnice nezmůže. Praha 4 už prý vyzkoušela snad všechno, včetně řady návrhů řešení. "My jsme navrhovali za ten rok několik řešení, například, aby se předělala křižovatka při překřížení ulice 5. května a Jižní spojky, aby kamiony jezdily po ulici 5. května. Alespoň. Což by byl samozřejmě určitý krok, který by lokalitě Spořilova pomohl. Ani ta provizorní varianta se ale zatím neřeší."A lidem na Spořilově, zachovalém urbanistickém celku, se tak dál pod okny prohánějí kamiony. "Ničí komunikace, životní prostředí, obtěžují tady. Teď jsme na Spořilově stanovovali nájemné, tak jsme dali nájemníkům slevu 18% za to, že žijí ve zhoršeném životním prostředí. Za další bezpečnost v dopravě - kolize osobního auta s kamionem, která je poměrně častá. Zkrátka ty kamiony ve městě nemají co dělat," rozčiluje se starosta, podle kterého by toto mohlo teoreticky uspět i u soudu.