A po nás potopa? Komentář ke zrušení rozhodnutí pražských hygieniků.

Autor: RNDr. Jana Růžičková, CSc. <jruzicka11(at)seznam.cz>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 29. 04. 2012



Ministerstvo zdravotnictví zrušilo rozhodnutí pražských hygieniků, kteří v únoru 2012 zamítli výjimku umožňující hlučný provoz na frekventované Spořilovské ulici. Ministerstvo tak vyhovělo odvolání Technické správy komunikací. Hygienici tak budou o výjimce rozhodovat znovu. Tato malá zpráva v tisku znamená pro občany Spořilova doslova smrtící úder. Proč není respektováno zdraví člověka a etika? Morální a v souladu s právem bylo již na začátku nepustit další kamióny na Spořilov, který je doslova ve smrtícím obklíčení tří největších dálnic v republice, kde projíždějí statisíce aut a je zde tak nejhorší dopravní situace v celé Praze. Princip předběžné opatrnosti v extrémně dopravou zatížené zóně de facto vylučuje navedení další dopravy, ti moudří totiž pochopí nebezpečný kumulativní vliv extrémního hluku a nadměrného množství imisí. Proti tomuto nedemokratickému aktu protestují občané i radnice Prahy 4.
Ombudsman dokonce ve stanovisku k hlukové zátěži doporučuje hlukové limity 70/60 dB, pokud se z dočasné trasy vedení dopravy stává dlouhodobá. Na Spořilovské je však Ministerstvem zdravotnictví tolerováno více než 75/68 dB a tedy akustická zátěž mnohonásobně vyšší! Takové hodnoty hluku již prokazatelně vážně poškozují lidské zdraví a zanechávají trvalé následky. Otázkou je zda by v sídlišti, a tedy zóně klidu, neměly být dodržovány dokonce limity 60/50 dB!
Když konečně Hygienická stanice HMP uznala, že došlo porušení zákona o ochraně veřejného zdraví, tak nadřízený orgán, kterým je Ministerstvo zdravotnictví říká, že zákon porušen není? Morální je přece dbát práv občanů a neničit jejich životy. Ministerstvo zdravotnictví nevidí na prvním místě člověka a nerespektuje jeho bytostné právo na zdravé životní prostředí a na zdraví. Navíc není schopno komplexní analýzy situace. Není možné posuzovat pouze hluk, když je problém mnohem širší a zahrnuje i vliv smrtících imisí. Jde totiž o podobné účinky na zdraví, jejichž vliv se kumuluje. Přitom Odbor ochrany přírody magistrátu doporučuje vzhledem k nadměrným imisím urychlené řešení na Spořilovské již od roku 2010!
Otázka zní - komu tím slouží Ministerstvo zdravotnictví? Slouží lidem a ochraně veřejného zdraví? Je vůbec možné obětovat životy lidí od Spořilovské kvůli výběru mýta na Pražském okruhu? Navíc výběr mýta naší metropoli nic nepřináší a evropský tranzit jen devastuje naše silnice, životní prostředí a zdraví obyvatel. Morální, i v souladu se zákonem, je zcela jistě preferovat ochranu veřejného zdraví před zájmy silniční lobby.
U Spořilovské bude přibývat s každým dalším měsícem nemocných a mrtvých. Čím později se situace vyřeší odvedením kamiónů, tím hůře pro Spořilov a jeho zoufalé, trpící obyvatele.