Opozice v Praze 4 kritizuje fungování městské společnosti

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Místní politika, Vydáno dne: 15. 06. 2012

Opozice z Prahy 4 kritizuje fungování městské společnosti 4-Energetická, která dodává obyvatelům teplo. Ve své tiskové zprávě to uvedla Česká tisková kancelář (ČTK). Za dobu svého působení prý společnost zvýšila ceny až o 30 procent a odběratelé prý opakovaně dostávají špatná vyúčtování. Členové představenstva, mezi kterými jsou politici ODS a ČSSD, si ale vyplácejí odměny. Tvrdí to zastupitel Petr Štěpánek (SZ), který kvůli tomu chystá trestní oznámení. Informoval o tom v tiskové zprávě. Podle vedení společnosti jsou vyjádření opozice vytržená z kontextu. Městská část tvrdí, že se fungováním společnosti zabývá.O zřízení společnosti 4-Energetická rozhodlo v roce 2009 zastupitelstvo. Loni radnice do společnosti vložila mimo jiné desítky kotelen a výměníků v hodnotě 101,76 milionu korun.

Firma podle opozice při uzavírání smluv nabízela snížení cen o tři procenta oproti původním dodavatelům. Cenu prý ale naopak zvýšila a odůvodnila to opravami tepelných zařízení. "Ke zdražení došlo i v objektech vlastněných městskou částí (především ve školských objektech), které jsou financovány z veřejného rozpočtu. Ze zisku firmy, který je kalkulován v ceně tepla, si vyplácejí členové statutárních orgánů odměny," uvedl Štěpánek.

Například v roce 2010 odměny členům orgánů činily přes 900.000 korun. Předsedou představenstva společnosti je radní hlavního města Radek Lohynský (ODS), v představenstvu působí rovněž poslanec Marek Benda (ODS) a zastupitelé městské části Radek Juriš (ČSSD) a Jan Schneider (ODS), který je v současnosti pověřen řízením firmy. Další zástupci ČSSD sedí také v dozorčí radě.

"Je skandální, že politici placení veřejností za výkon své funkce na plný úvazek ještě parazitují na předražených službách veřejnosti. Chystáme v té věci trestní oznámení," napsal Štěpánek.

Šéf představenstva Lohynský se domnívá, se jedná o populistický krok Štěpánka před podzimními senátními volbami, v kterých chce Štěpánek kandidovat. "Snad absence programu a nedostatek politických témat ho přivedl a jistě ještě mnohokrát přivede ke strašení a současně klamání voličů Prahy 4 bulvárními tématy. (...) nic z toho, co bývalý radní hlavního města Štěpánek tvrdí, není pravda, je vytrženo z kontextu a nebo nejde o žádnou tajnou senzaci," sdělil ČTK Lohynský. Odborné záležitosti podle něj vysvětlí pracovníci firmy.

Mluvčí Prahy 4 Michal Sochor ČTK řekl, že městská část se fungováním svých akciových společností včetně 4-Energetické zabývá.

Podle opozice navíc městská firma odběratelům opakovaně zasílá špatná vyúčtování. "Praha 4 doslova dosadila společnost 4-Energetickou do pozice monopolního dodavatele tepla. (...) Nemluvě o vyúčtování, které jsme prozatím ani jednou nedostali bezchybné a letos dokonce i bez odečtených stavů měřidel," uvedla Michaela Švaříčková z bytového družstva Třeboňská.

Opozice se rovněž domnívá, že chod společnosti může ovlivňovat vlivný podnikatel Ondřej Palounek, který je členem místního sdružení ODS Spořilov. Štěpánek to dokládá zápisem z jednání představenstva 4-Energetické z roku 2009, kterého se Palounek jako host účastnil. Podle některých médií bývá Palounek, který má údajně blízké vztahy se starostou Prahy 4 Pavlem Horálkem (ODS), přirovnáván k dalšímu vlivnému podnikateli a členu ODS Tomáš Hrdličkovi. S Hrdličkou bývají spojováni především politici z Prahy 10, jako je Milan Richter či Boris Šťastný.