Jiří Bodenlos, zástupce starosty pro oblast dopravy: „Nový semafor na pražské magistrále je nesmyslným a nekoncepčním pokusem, který zcela odmítám.“

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Vydáno dne: 16. 08. 2012

Prvních několik dnů experimentu se semaforem, nově instalovaným za Nuselským mostem ve směru do centra města, přineslo „nečekaná“ zjištění. Kolony aut na magistrále se tvoří stejně jako dříve, jsou ale delší. A nestojí už v Legerově ulici v Praze 2, ale na čtyřce na Nuselském mostě. Tedy zatím. Je totiž jen otázkou času, než si řidiči najdou objízdné trasy a permanentně ucpanou magistrálu začnou objíždět Michlí a starými Nuslemi.

Zástupci městské části Praha 4 se proti umístění semaforu (původně měly být dokonce dva, od druhého na úrovni Kačerova nakonec hlavní město ustoupilo) důrazně ohradili již v červnu, ihned poté, co náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Nosek tento experiment ohlásil. Radnice Prahy 4 byla jako obvykle postavena před hotovou, předem schválenou věc, kterou s jejími představiteli nikdo nekonzultoval.
„Instalace nového semaforu je nesmyslným a nekoncepčním experimentem v pražské dopravě. A takový „pokus na lidech“ já zcela odmítám,“ vyjádřil jednoznačně své stanovisko zástupce starosty městské části Praha 4 pro oblast dopravy Ing. Jiří Bodenlos. „Argument pana náměstka Noska, že „když to bude nutné, můžeme semafor kdykoli vypnout“, je skutečně úsměvný. A jen vypovídá o naprosté nekoncepčnosti, o nahodilosti tohoto experimentu. A ptám se, jakou vypovídací hodnotu asi budou mít výsledky takového opatření v situaci, kdy se na úrovni Kačerova magistrála opravuje a je zde zúžen počet jízdních pruhů, takže provoz ani náhodou neodpovídá běžnému, reálnému stavu?“ Náměstek primátora Josef Nosek přitom na osobní schůzce uvedl, že podobná opatření připadají v úvahu až v době zprovoznění tunelu Blanka. „Pro tuto chvíli tak nezbývá než se spokojit s příslibem, že semafor z magistrály zmizí poslední srpnový den letošního roku,“ uzavírá Jiří Bodenlos.
Již před časem přitom starosta Prahy 4 Pavel Horálek přišel s vlastní iniciativou, která navrhuje situaci magistrály řešit její postupnou humanizací a přeměnou v městský bulvár. Pod tuto iniciativu se letos v lednu podepsali také starostové Prahy 2 a 7, a společně memorandum předali právě náměstkovi pražského primátora pro dopravu Josefu Noskovi.