Chodníky se na Spořilově budou solit dál, petice nepomohla

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Stíny Spořilova, Vydáno dne: 15. 12. 2012

Zastupitelstvo hl. m. Prahy ve čtvrtek 13. prosince rozhodlo, že chodníky na území Prahy se i nadále budou v zimním období solit. Odpověděli tak na petici Strany zelených a Nadace na ochranu zvířat, pod kterou se podepsalo zhruba 1 100 lidí. Praha nemá podle nich finanční prostředky na to, aby údržbu zvládla jen odklízením sněhu a sypáním kamínky.

Solení chodníků bylo v hlavním městě dlouhá léta zakázáno. Magistrát však použití soli začátkem letošního roku opět umožnil. Údržba za pomoci odhrabávání a posypání kamínky nestačí. Pokud sněží, tak průběžně zapadávají a hrozí, že chodníky budou znovu klouzat. Oproti tomu sůl účinkuje déle a rozmrazí i ledovku. Současně však poškozuje zdraví zvířatům, ničí základy budov a lidem boty.
Na serveru Idnes.cz je uvedeno: "Bolestivost kontaktu bosé psí tlapky se solí je viditelná na první pohled, píše středisko výcviku vodících psů pro nevidomé. Pokud to tedy nevidomí vidí na první pohled, tak my bychom mohli na ten druhý," uvedl za podepsané pod peticí bývalý radní pro životní prostředí Petr Štěpánek.
Vedení města však jeho návrh odmítlo. "Sůl je důležitá při kalamitách. Jedna taková má přijít v pátek večer a pokud my dnes solení zrušíme, tak vám garantuji, že po těch následcích, které to bude mít, tu budeme příští týden na mimořádném zastupitelstvu solení znovu schvalovat," hájil postoj města primátorův náměstek Josef Nosek.
Proti solení se ulic dlouhodobě vystupují i obyvatelé Spořilova. Jednání s MHMP a TSK byla v minulosti částečně úspěšná, alespoň co se týká metodiky solení spořilovských ulic. Problém solení chodníků je dlouhodobě otevřený.