Říká se, že „někdy špatné je i k něčemu dobré“

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Místní politika, Vydáno dne: 04. 09. 2013

Vážení Spořilovští,
jako občan Prahy 4, který sleduje čas od času Spořilovské noviny, vnímám váš nezáviděníhodný ale hlavně dlouho neřešený problém s kamionovou dopravou, zatěžující negativně nejen hlukem ale zejména zdravotně škodlivými imisemi. Příslibů bylo jak ze strany MČ P4 tak hl. m. Prahy už dost a výsledek? Nelze se divit, že občané Spořilova jsou daným problémem a nekončícími diskusemi o něm nejen naštváni ale i unaveni.
Pokusil bych se upřít vaši pozornost směrem, který může řešení uvedeného problému napomoci.
Cca před rokem jsem zde napsal několik článků o zastupitelské demokracii. Odezva na ně nebyla nic moc.
Od té doby se leccos změnilo, až chaoticky. „Padnul“ starosta MČ P4 ing.Pavel Horálek, odvolaný spolustraníky z ODS Prahy 4 a novým starostou se krátce za ODS stal p.Caldr. Na to byla zrušena ODS na Praze 4 úsilím bývalého primátora za ODS MUDr Svobody. I ten jako primátor skončil a s ním ODS na hl.m. Praze.
Bývalá vládnoucí koalice ODS – ČSSD funguje na Praze 4 dál ve složení „Klub pro Prahu 4“ (né politická strana) - ČSSD. Zaznamenali jste to ? Personální obsazení „Klubu“ je složeno z bývalých členů ODS na Praze 4, postupně z ODS vystupovali a ze 3 členů TOP 09, přestoupivších do „Klubu“. Není to trochu guláš?
Do toho všeho ještě padla vláda Petra Nečase. Na jednoho Pražana v krátkém sledu změn až přespříliš.



Říká se že „někdy špatné je i k něčemu dobré“.
Co by mohlo být tím špatným ? Podle mého názoru, na základě několikaletého vlastního poznávání fungování zastupitelské demokracie na Praze 4, forma zastupitelské demokracie. K čemu, spíše pro koho je taková „zastupitelská demokracie“ dobrá?
Opět dle mého názoru vyhovuje nebo může vyhovovat zejména těm, co si nechtějí dělat po dobu 4 let starosti v období mezi volbami s tím jak funguje aparát na radnici od jehož řízení a na jehož funkčnosti závisí spousta věcí, které nás občany obklopují v denním životě. Buď nám ho usnadňují nebo znesnadňují. Prostě se do dalších voleb nezajímají o to jak jimi zvolení zastupitelé na úrovni parlamentní nebo komunální plní volební sliby a jak jednají a hlasují.

Ruku na srdce. Kdo z vás ještě nebyl na nové radnici? Kolik z vás zajímá např. jaká je výše nájemného, na jakou dobu je uzavřena nájemní smlouva? Víte např. že doba pronájmu je smluvně stanovena na 35 let?! Kdo z nás ví co bude za 35 let a jak se bude výše nájmů vyvíjet? Zda by za 35 let uhrazených nájmů neměla Praha 4 vlastní radnici?
Jistě dostáváte do schránek časopis Tučńák. Všimli jste si informace že se od ledna 2012 stal magazínem? Uspokojuje Vás jeho obsah hodnotou informací? Myslíte si, že by v něm mělo být více informací o tom, nejen jaké akce se z rozpočtu Prahy 4 realizují (uváděn je jen zlomek) ale také za jaké náklady? V posledním čísle září 2013 jste mohli zaznamenat zajímavé informace. O tom, že se „nájemci startovacích bytů“ již nastěhovali. Pro koho byly byty za bývalého starosty Horálka původně určeny? Pro mladé rodiny z Prahy 4. Odkud jsou nakonec zájemci o losování bydlení ve startovacích bytech je uvedeno v č. květen 2013. Není uvedeno, že tím radnice Prahy 4 podporuje příliv mladých rodin z celé republiky k trvalému bydlení do Prahy 4 a proč, z rozpočtu MČ Prahy 4.
Dočtete se také o tom, že tzv. „4-Volnočasová“ se dostala do krajně nepříznivé ekonomické situace, skončila s mnoha milionovou ztrátou, měla zásadní nesrovnalosti v účetnictví, na ředitele bylo podáno trestní oznámení a společnost byla pro dlouhodobou nerentabilitu zrušena. Dozvíme se kolik peněz přes 4-Volnočasovou odteklo z rozpočtu MČ P4 a kam či komu?
Myslíte si, že by v Tučňáku měli mít určitý prostor zastupitelé z opozice pro vyjádření svých názorů na rozhodování vládnoucí koalice ? Bylo by to demokratické a občan by si mohl udělat určitý úsudek na fungování vlády „zastupitelské demokracie“.

Proč o tom píši?
Hodně se začíná v poslední době mluvit o přímé demokracii. Ta spočívá v právu občanů volit přímo – jmenovitě své volené zástupce, né tak jako dosud, z nadiktovaných lídrů politických stran, jejichž nominace na kandidátky a jejich pořadí jsou čistě v moci stranických sekretariátů.
Známý ekonom Pavel Kohout napsal útlou knížku „Úsvit“. Obsahem je zhodnocení fungování zastupitelské demokracie po 22 letech a její negativní dopady na současný stav naší ekonomiky i morálky společnosti. Důležité je, že obsahuje i řešení neutěšené politické i ekonomické situace. Jak ? Změnou ústavy ČR a tím i systému ze zastupitelské demokracie na přímou demokracii. Poslední část knížečky popisuje návrh nové ústavy ČR podle vzoru ústav USA a z části Švýcarska, takže si čtenář může udělat docela jasný úsudek o tom, co pro něj změna ústavy pro změnu volebního systému přinese.
Senátor Tomio Okamura založil na základě uvedené knížky „Úsvit“ hnutí „Úsvit přímé demokracie“ s kterou půjde do parlamentních voleb. Je na každém, kdo se domnívá nebo je přesvědčen, že zastupitelská demokracie nejen nenaplnila jeho představy, viz. např. pár příkladů o „finančním fungování“ na Praze 4 ale zejména na celostátní úrovni a aby se proto o přímou demokracii začal více zajímat a zvážil podporu nové strany „Úsvit“ v blížících se volbách. Je to jedinečná příležitost pro velkou změnu, ústavy, nikoliv jen dílčí, jak slyšíme už třeba od představitelů ČSSD ohledně pravomocí prezidenta ale i strašení, že jedině sekretariáty zavedených stran jsou jedinou zárukou pro občany ve volbách. Cítí konečně obavy ze ztráty moci.
Jde o rozhodování na další 4 roky, v případě přímé demokracie by měl občan možnost odvolání politiků i prezidenta v průběhu volebního období. Čtěte více na www.úsvit, přemýšlejte o změně. Máme jedinečnou příležitost konečně rozhodnout o zásadní změně a do budoucna tak získat vliv na personální změny našich volených zástupců v průběhu volebního období.
Čas voleb se rychle blíží a my občané budeme mít tentokrát velmi málo času na zjišťování informací o kandidátkách a kandidátech.
Nepropásněme šanci na možnost změny a přistupme k předčasným volbám znalí toho co chceme a „s kým“ toho můžeme dosáhnout.
Hodně zdravého rozumu ale i dávky štěstí při volbách přeje nejen čtenářům Spořilovských novin

K. Kolář