Farmářské trhy se vrací na Spořilov v plné kráse

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Vydáno dne: 04. 09. 2013

ČesnekLéto končí a na Roztylském náměstí se chystá velký comeback farmářských trhů, které jejich organizátoři v letní době “out of season” zredukovali jen na základní potraviny – zeleninu, pečivo, mléčné výrobky a maso a uzeniny. Novinkou bude hudební program na každém trhu, zapojení restaurace Eureka, jejíž mistři kuchaři budou návštěvníkům připravovat zejména dobroty na grilu, a vytvoření dětského koutku, tak aby se mohly zúčastňovat rodiny s dětmi. Vítáni budou nejen obyvatelé starého Spořilova, ale i lidé ze sídliště Spořilov či jiných míst Prahy 4, kteří o existenci Spořilovských trhů často dosud neví.Farmářské trhy 6. 10. 2012Návrat velkých farmářských trhů v sobotu 14.9. se projeví zejména v razantním rozšíření počtu zúčastněných prodejců a v rozšíření nabízených komodit. Trh se opět roztáhne na náměstí po celé ploše mezi Boční I. a II. a návštěvníci se mají opravdu na co těšit. Po chudém létě se vrátí další prodejci, kterých tady bude více než 30 a s nimi i nabídka ryb, medu, šťáv a džusů, vína, koření, olivových olejů, apod. Přijedou opět i květináři, pozváni budou i výrobci košíků, dřevěných stoliček, a další rukodělní výrobci, a také ti kdo nabízejí pochutiny i masti z konopí. Organizátoři z občanského sdružení Pod platany doufají, že nabídku rozšíří rovněž o drůbež, další pekaře, cukráře, řezníky a uzenáře, a že tu bude na výběr famózní konkurence sezónní zeleniny a ovoce, přibudou těstoviny a řada dalších žádaných potravin..

Farmářské trhy 6. 10. 2012O prázdninách vznikla také dohoda o hudebním programu pro spořilovské trhy. Díky tomu budeme mít každou sobotu šanci sledovat a naslouchat mladým a výborným muzikantům z Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka, většinou studentů slavného jazzmana a profesora “Ježkárny” Štěpána Markoviče. A nebudou tu jen oni, spořilovské trhy se stanou centrem sobotní pražské pouliční hudby a občas tu zahrají i renomovaní umělci. Takže vedle nakupování, se trh bude měnit i na relaxační centrum, kde budete moci posedět u kávy, vína, či piva, dávat si tady schůzky, či jen poslouchat. Chybět tu bude jen vířivka kam by se člověk k tomuhle všemu naložil do vlažné vody a nechal se probublávat až do úplné nirvány :-)

Rozhodně už nebudete muset spěchat domů vařit oběd. Na základě toho, že do občerstvení na trzích vstupuje od 14. září výtečná spořilovská restaurace Eureka, která se bude nabízet tzv. brunche, budou moci návštěvníci posnídat i poobědvat grilovaná masa, pravé hamburgery, polévky i další lahůdky a k nim si dát pivko, kávu, limonádu, podle chuti. Eureka je pružná, takže určitě bude sledovat chutě lidí, aby se mohla přizpůsobit. A určitě si budete moci i koupit hotové jídlo domů.

Pro děti chystáme dětský koutek na trávě (děkujeme pane Fischere :-), kde si budou moci kreslit a pro zdatnější budeme mít půjčenu i trampolínu. Jen chceme poprosit některou z místních organizací, které se umí o děti starat, aby si je v sobotu dopoledne s naší pomocí vzala na starost.

Psík na farmářských trzíchSpořilov (a my taky) miluje zvířátka. Na trhy chodí lidé s desítkami malých i velkých psů a pejsků a my máme často olízané ruce až po loket. Pro psí návštěvníky slibuje řeznictví Petra Novotného speciální nabídku žužlacích hraček z kůže a pokud by si to veřejnost přála můžeme zařídit i specializovaný stánek s psími sušenkami, řemínky, obojky a další zimní výbavou. Možná že bychom mohli Spořilovu občas v rámci trhu předvést i aktuálně oblíbené psí disciplíny jako je dogfresbee, psí tanečky nebo aquility a rozhodně uvažujeme o pozvání koní České jízdní policie, které by si děti mohli krmit i hladit.

Díky Spořilovským novinám máme možnost vám tímto způsobem podávat zprávy o tom co se na vašich trzích chystá a už teď se těšíme na velký návrat v půli září. DĚKUJEME. Těšíme se na Vás, na hojnou návštěvu všech Spořilováků, na obyvatele Opatova, Roztyl, Chodovce, Bohdalce a Jižního Města. Místa je tu dost, parkovat se dá hned u trhu, a jezdí sem přehršle busů ze sídliště Spořilov, z Bohdalce, od metra Roztyly, z Jižního Města, atd. (stanice Roztylské náměstí 106, 293, Severozápadní 118, 150, 170, 196).

Karel Czaban
Pod platany, o.s.