Miloš Šejn: Kresby-texty

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 01. 11. 2013

Geofyzikální ústav AV ČR, v.v.i. a Archiv výtvarného umění, o.s. Vás srdečně zvou na čtyřicátou druhou výstavu cyklu Setkávání Miloš Šejn: Kresby–texty. Zahájení v pondělí 4. listopadu 2013 v 16:30 hodin, úvodní slovo Jiří Hůla, zpěv Ondřej Potůček.
Otevřeno 5. listopadu 2013 - 31. ledna 2014, po-pá 8.00-16.00 hodin, Geofyzikální ústav AV ČR, Boční II, 141 00 Praha 4-Spořilov. Výstavy Setkávání v GFÚ podporuje MČ Praha 4.



Miloš Šejn je obsesivním archivářem své interakce s přírodním (a v menší míře lidským) světem, jenž však nad tímto archivem má jen částečnou kontrolu. Materiální realizace jeho dotyků s přírodou zaplňují od sklepa po půdu dům, v němž žije, dům jeho rodičů i pražskou pracovnu: tisíce listů dotekových kreseb či maleb všech možných formátů, autorské knihy, rozměrné svitky, fotografie, masivní skříně skrývající stovky kusů od útlého dětství sbíraných přírodnin, tisíce Petriho misek s minerálními pigmenty… A pak jsou zde hučící disky napěchované 3000 gigabytů digitálních dat: stovkami souborů rozsáhlých fotosérií, desítek hodin nesestříhaných videozáznamů, digitálních přepisů 8mm filmů, dokumentací a plánů ke krajinně ekologickým projektům, stále upravovaných a doplňovaných textových záznamů. V téměř sisyfovském úsilí se snaží držet krok s živým organismem svého díla, ale je to zjevně nemožné: přiznává, že se zejména k surovému videu a fotografickému materiálu ani nevrací a raději tvoří nové věci. Povaha jeho práce ostatně umožňuje jen s obtížemi rozlišovat mezi „pouhými" zkouškami, skicami, notacemi, poznámkami atd. na straně jedné a „hotovými" díly určenými k veřejné prezentaci na straně druhé. A v pozadí tušíme úzkost. Pro Miloše Šejna má gigantický „obrazotext" jeho archivu smysl ve své celistvosti. Každý zásah do jeho organismu, každá selekce, snažící se odlišit podstatné od nepodstatného, odříznout přebytečné, nekvalitní či neprezentovatelné, přináší riziko ztráty určitého autentického otisku.
Šejnovo komplexní, mnohovrstevné, multimediální dílo vyvolává znova a naléhavě otázku, jež zaměstnávala některé velké umělce Západu i Východu po staletí - jak je možné vyjádřit a zprostředkovat druhým jedinečný subjektivní prožitek přírody a krajiny?
Ladislav Kesner (Miloš Šejn / Býti krajinou / Being Landscape; Arbor Vitae, Západočeská galerie v Plzni; Řevnice, Plzeň, 2010, s.5)