Sto let od vzniku československých legií

Autor: Vladimír Prchlík <vladimir.prchlik(at)seznam.cz>, Téma: Nezapomínáme, Vydáno dne: 24. 07. 2014

První legionářské jednotky našeho zahraničního vojska - „Česká družina“ v Rusku a „Rota NAZDAR“ ve Francii vnikaly z iniciativy českých krajanských spolků v zahraničí.
Vlastní historie Československých legií začíná v samotném středu Paříže. Dne 25.července 1914 se odděleně konaly schůze dvou českých spolků - sociálně-demokratické Rovnosti a pařížského Sokola. Členové Rovnosti se rozhodli uspořádat protirakouskou demonstraci a k účasti pozvali i pařížské Sokoly. Následující den se demonstranti shromáždili na náměstí Place de Concorde a za zpěvu Marseillasy a písně Kde domov můj pochodovali k rakouskému velvyslanectví. Tam předseda Rovnosti Josef Šíbal strhl z budovy černožlutý prapor - symbol nenáviděné Rakousko-uherské monarchie a demonstranti jej zapálili.
Počátkem srpna vyhlásila francouzská vláda všeobecnou mobilizaci. Pařížští Češi se zapisovali u člena Sokola bratra Zahálky jako příští dobrovolníci francouzské armády. Prudký nástup nepřátelské německé armády na západní frontě donutil francouzské velení armádu, aby doplnilo stav svých jednotek. Francouzské úřady se však bránily náboru cizích občanů k brannému využití do francouzské armády, proto museli být dobrovolníci přijímáni do tzv. Cizinecké legie. Vláda měla tehdy obavy z toho, že by příslušníci cizích národů mohli požadovat uznání státoprávních nároků těchto porobených zemí.
Dne 22. srpna 1914 přišlo do pařížské Invalidovny několik set Čechů, z nichž 343 bylo odvedeno. Již následující den tito dobrovolníci odjížděli do jihofrancouzského města Bayonne, kde byla zřízeno rota C, praporu C 1, pluku Cizinecké legie v počtu asi 250 dobrovolníků. Tento pluk tvořil společně se 4. plukem marockých střelců 1. brigádu Marocké divize, určené k boji jako elitní jednotku pro nebezpečné úseky fronty a nasazené při zahajování vojenských operací.
Naši Českoslovenští legionáři ve Francii poté nastoupili na západní frontě do tvrdých bojů proti německému nepříteli. Také jejich hrdinství nám přineslo v roce 1918 svobodu a demokracii v samostatném Československém státě.