Využívám možnosti zmínit se o události, která je významná pro Obec baráčníků v Roztylech a současně i pro ostatní Obce baráčníků, které spadají pod XXIV.župu Jana Žižky z Trocnova v Praze.
Vzhledem k tomu, že baráčníci v Roztylech nemají mnoho členů a rádi by získali i další, mají zásluhu na tom, že jejich rodné „zahradní městečko“ vstoupilo do podvědomí Baráčnictva i občanů naší vlasti.
Připomenul bych nedávnou událost, publikovanou v časopisu „Český baráčník“, odhalení pamětní desky slavnému spisovateli Adolfu Branaldovi, zdejšímu slavnému rodákovi, kde stáli pietu roztylští Baráčníci se Sokoly (tak jako vždy v minulosti do roku 1948).
Je také možné poznamenat, že české Baráčnictvo oslavilo v letošním roce 140.výročí od svého založení a nepřetržitého trvání. Je po Sokolech druhým nejmasovějším spolkem. Jeho ideou je vlastenectví, dobročinnost, národopis a dodržování staročeských zvyklostí.
Dne 19. října 2014 v prostorách modlitebny církve Československé husitské, proběhlo za nádherného počasí zasedání k rozvinutí a posvěcení nového praporu Obce Baráčníků Roztyly.
Již před polednem se sešli sousedé a tetičky, aby připravili slavnost.
Na přilehlé zahradě byl umístěn předsednický stůl, pokryt vyšívaným ubrusem, dřevěný domeček, 2 svícny a počestné právo se stuhami. Na malý stolek, pokrytý černým ubrusem umístěn pietní svícen. Praporečníci přichystali prapory XXIV.župy a sdružených obcí. V modlitebně připraveno pohoštění a židle pro návštěvníky rozmístěny na zahradě.
Krátce po 14. hodině se za slavnostní stůl posadil rychtář soused Sedláček, syndička (jednatelka) tetička Sedláčková a pan farář Hlavsa. Na uvítanou se všemi přítomnými provedena tetičkou Horákovou „staročeská pocta chlebem“.
Před slavnostní stůl přistoupila tetička Klímová paňmaminka XXIV.župy, na výzvu rychtáře zapálila svíčky a vyzvala všechny „k pořádku“. Následoval nástup praporů. Potom rychtář vyzval k zazpívání národní hymny a zpívali jsme všichni.
Rychtář trojím zaklepáním rychtářským právem zahájil zasedání, popřál dobré odpoledne a vyzval k minutě ticha za zemřelé sousedy a tetičky. Provázející báseň přednesla tetička Sedláčková.
Přivítal přítomné delegáty Obcí Baráčníků, občany a hosty.
Rychtář vyzval matku praporu tetičku Lapkovou, aby rozvimula prapor. Zbavila ho látkového obalu a poděkovala rychtáři za tuto čest a slíbila, že o něj bude pečovat jako o oko v hlavě. Připnula ke špici stuhu s heslem „Věrni zůstaneme“.
Potom předala prapor praporečníkovi sousedu Menclovi, který kývnutím hlavy slíbil úctu, věrnost a péči o prapor. V pokleku ho na spodní roh políbil.
Pan farář provedl požehnání a posvěcení novému praporu, provázeného vřelými slovy a slovy z bible a modlitbou „Otče náš na nebesích…….“, Potom na přání tetičky Evy Lapkové vzpomenul jejího zemřelého manžela Václava Lapku a jeho nedožitých 70.let.
Všichni jsme zatleskali a mnozí měli slzy v očích.
Rychtář poděkoval i za možnost oslavy na této farnosti, poděkoval za podobnou oslavu před rokem v Obci Baráčníků v Horních Měcholupech a za jeho vystoupení na 65.výročí XXIV.župy, které se konalo 21.června2014 ve Všebaráčnické rychtě na Malé Straně.
Tetička Sedláčková předvedla nový prapor a poděkovala za finanční částky od MČ Praha 4, od souseda Jana Vlasáka a od Obce.
Poděkovala i za finanční podporu této slavnosti od župy a Obcí Baráčníků. Za stranu praporu – kostel na Roztylském náměstí, národní dekorativismus a lipové větvičky poděkovala malíři panu Mechti Mezensevovi a za druhou stranu - spořilovský domek poděkovala malíři JuDr. Ivanu Benešovi.
Soused Sedláček vyzval praporečníky Obcí Baráčníků, aby postupně přistupovali k novému praporu a zkřížili špice, na důkaz, že jej přijímají mezi sebe. A potom jsme si zazpívali „Tu naší písničku českou…“ a zatleskali.
Rychtář poděkoval za účast, ukončil zasedání, pozval všechny na pohoštění a popřál příjemný večer.
Pavel Klíma