Jaký byl večer s Jiřím Suchým?

Autor: Vladimír Prchlík <vladimir.prchlik(at)seznam.cz>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 21. 11. 2014

V podvečer dvanáctého listopadu se sešly zástupy Spořilováků - kolem 150 osob všech generací ve zcela zaplněném podzemním sále chrámu svaté Anežky České k srdečnému posezení se svým slavným krajanem Jiřím Suchým. Celým večerem jej tradičně slovem i zpěvem doprovázela umělcova dlouholetá (45 let) divadelní společnice Jitka Moravcová. Zajímavým pořadem je mluveným slovem provázel P. Miloslav Fiala.



Jiří Suchý je veřejnosti znám jako všestranný umělec, který působí v oboru divadla a poezie jako autor, režisér, zpěvák, básník, malíř a grafik a divadelní autor. Je spoluzakladatelem a ředitelem Divadla Semafor. Je nositelem řádu T.G. Masaryka a čestným občanem Městské části Praha 6. Jitka Molavcová je nositelkou Ceny Thálie.
V úvodu náš host nejmilejší - Jirka Suchý - si zavzpomínal na Spořilov svého dětství a mládí a zvlášť na jeho spolupráci se zdejší farností. Na Spořilov se přistěhoval s rodiči v roce 1937 ve svých sedmi letech a bydlel tam do roku 1951. Jirka Suchý patřil od svých sedmi do šestnácti let do sboru spořilovských ministrantů zdejšího kostela. Jeho otec, umělecký řezbář měl vedle sálku kostela malou dílničku, kde za to, že byl údržbářem kostelního zařízení, mohl pracovat. Nejčastěji vytvářel loutky a pomáhal tak doplnit inventář zdejšího loutkového divadélka.
Jiří Suchý na začátku výkladu o své profesní dráze uvedl, že na počátku jeho uměleckého života v roce 1948 jej nejvíce ovlivnila známá dvojice Voskovec s Werichem a hudba Jiřího Ježka v Divadle V + W. Navštěvoval jejich představení opakovaně a toužil podle jejich vzoru jednou vytvořit své vlastní divadlo pro dva herce. Původně začínal jako zpěvák v občasných večerech v Redutě. Jednou pozval ke spolupráci svého souseda za Spořilova Ivana Vyskočila (*1929), s nímž poté vystupoval až čtyřikrát týdně v pořadu nazvaném originálně „TEXTEPEAL“. Suchý začal psát básně a texty písní a sháněl hudebního skladatele pro jejich zhudebnění. Svůj zájem tehdy projevoval o jazz. Šťastnou náhodou jej pan Horníček seznámil s výborným klavíristou a autorem dr.Jiřím Šlitrem, s nímž Suchý vytvořil populární dvojici S + Š, něco po vzoru jeho idolů V + W. První Suchého text divadelní hry „Aladinova lampa“ zkomponoval právě dr.Šlitr a tak začala jejich škvělá spolupráce, přetržená až tragickým odchodem dr. Šlitra na věčnost. Suchý napsal text hry „Kdyby tisíc klarinetů“, který po zhudebnění dr. Šlitrem ovládl jak scénu Divadla Na Zábradlí tak zaujal i filmovým zpracováním, které této dvojici vytvořilo výborný základ jejich další popularity.
V roce 1959 Jiří Suchý spolu s dr. Šlitrem, klarinetistou Ferdinandem Havlíkem a dr. Vodičkou založili Divadlo „SEMAFOR". O jedenáct let později přijali jako šanzoniérku Jitku Molavcovou, která později vystupovala jako zpěvačka a saxofonistka. Dodnes vytváří jedinečnou divadelní dvojici s Jiří Suchým. V letech 1971-72 začal psát balady, jako první to byla „Svatební košile“ a další. Pro velký úspěch později vzniklo celé představení balad nazvané „Kytice“, které se dočkalo skvělého ohlasu u obecenstva. Dodnes je na kmenovém repertoáru divadla Semafor a svými 750 reprízami překonává veškeré ostatní tituly.
V programu večera provázeném mluveným slovem a zajímavými otázkami P. Miloslava Fialy na milé hosty vystoupili Jiří Suchý a Jitka Moravcová jako známé, velmi populární pěvecké duo. V pestrém pásmu písní a mluveného slova uvedli několik ukázek ze svého bohatého repertoáru. Na závěr odpověděli oba umělci na několik dotazů z obecenstva.
Ředitel zdejší Základní školy Jižní 10 Mgr. Daniel Kaiser věnoval vzácnému hostovi a bývalému žákovi na památku jeho školní vysvědčení z historických záznamů o prospěchu a soubor fotografií z doby jeho školních let..
Závěrečné rozloučení s našimi hosty bylo spojeno se srdečnými díky za rozdanou radost a skvělou náladu, kterou oba umělci štědře rozdávali po celý večer svým nadšeným divákům. Svým vystoupením s vtipnými verši a mistrnými dvojzpěvy potěšili vděčné posluchače, kteří nešetřili bouřlivým potleskem.
Na úplný závěr téměř dvouhodinového večera dal P. Miloslav Fiala odhlasovat udělení čestného titulu čestný člen farnosti sv. Anežky České na Spořilově za jednomyslného a bouřlivého souhlasu všech přítomných.
Na rozloučenou Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou přislíbili další setkání u sv. Anežky, které se uskuteční na pozvání vděčných Spořilováků.
Kéž by se podobných významných událostí kulturního života dočkali spořilovští občané v budoucnosti více a častěji!