Kamiony ohrožují životní prostředí i veřejné zdraví

Autor: RNDr. Jana Růžičková, CSc. <jruzicka11(at)seznam.cz>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 06. 05. 2015

Dnes nastal opět další černý den v pražské dopravě. Celodenní kolaps zasáhl Spořilovskou a Jižní spojku, které okupovaly pomalu popojíždějící kolony kamionů a osobních aut.
V průběhu dne došlo k několika nehodám na Jižní spojce pod Spořilovem a odpoledne nad Spořilovem havaroval kamion.Novinky.cz informovaly v posledních dnech hned o třech velmi závažných haváriích kamionů, které ohrozily životní prostředí a zdraví lidí hořlavými a nebo výbušnými látkami. U nehod zasahovali hasiči, chemická jednotka či chemická laboratoř. Ve článku „Dálnici D1 u Prahy uzavřel hořící kamion“ se uvádí, že se plameny rozšířily i na protihlukovou stěnu. Zasahovali zde dokonce i 4 jednotky hasičů se šesti cisternami. Článek „Kamión plný pneumatik se na D1 převrátil na osobní auto s pěti dětmi“ informuje, že z kamiónu uniklo velké množství nafty a hrozila ekologická havárie. Hasiči si proto na pomoc přivolali chemickou jednotku z Prahy a také zástupce z odboru životního prostředí. V dalším článku „Nehoda kamiónů uzavřela dálnici D5 u Prahy“ se uvádí, že z přepravovaného nákladu unikla rozpouštědla a hrozil výbuch.
Zítra navštíví náměstek primátorky Matěj Stropnický Spořilov a obyvatelé se budou ptát jak je možné, že magistrát HMP dopustí jízdu tak nebezpečných kamionů v sídlišti lidem přímo pod okny. A dále proč magistrát stále nedokáže optimalizovat dopravu v naší metropoli tak, aby se nevytvářely kolony.
Zastupitelé HMP v usnesení dokonce schválili nutnost omezení kamionů v Praze, ale magistrát doposud neučinil v tomto ohledu žádné kroky. Spořilovská je přitom evropským unikátem, kde projíždí 6 500 kamionů nad 3,5 tun denně centrem sídliště. Na této místní komunikaci, která by měla sloužit pouze dopravě na území obce a nikoliv evropskému tranzitu, obyvatelé bezvýsledně navrhovali osadit zákazovou značku pro kamiony nad 12 tun, stejně jako je tomu na Jižní spojce za Spořilovem, ve směru do centra města.
Kamiony ohrožují životní prostředí a veřejné zdraví nejen produkcí výfukových plynů a prachu, ale jsou významným rizikem i z hlediska přepravovaných nákladů, jak ukázalo několik závažných nehod v posledních dnech.