Zhoršení kvality života v Záběhlicích

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Stíny Spořilova, Vydáno dne: 23. 10. 2015

Když procházím/jezdim ostatními částmi Prahy, tak se velice často divím jakými hrůzami dokáže radnice znepříjemnit lidem život. Vždy jsem se chlácholil tím, že Záběhlic se to netýká, bohužel už to dorazilo i k nám. Ale popořadě.
Předem mého dopisu bych Vám rád poděkoval za výstavbu schodů na parcele 3047/64. Bohužel to je jediná pochvala, kterou mohu na současnou výstavbu v okolí Choceradské ulice pronést.
Stavba ostrůvku uprostřed pražských silnic se zřejmě stala modním hitem, takže se i radnice P4 rozhododla tímto nešvarem zaneřádit i Záběhlice. Ano, jsou ulice, kde je to přínosné a žádoucí. Toto ale bohužel nejdá říči o úzké ulici Lešanská, kde postavit ostrůvek hned vedle zastávky MHD vede pouze k totální zácpě, protože větší auta kolem ostrůvku neprojedou, když je autobus na zastávce. Postavení nového sloupu veřejného osvětlení 2 metry od starého, už jen dovršuje nesmysl této stavby. Na druhou stranu, mi jako chodci zácpa na ulici nevadí, takže tuto stavbu lze hodnotit jen jako poloviční nesmysl.


Co mi ale velmi, velmi vadí je přímo „dechberoucí“ stavba na horní části ulice Choceradská. Raději nechci vědět kolit tato odpornost stála, ale rád bych aby došlo k okamžité nápravě.

1) Cyklostezka: když hypoteticky cyklista (osobně potkávám tak 2-3 za měsíc) projede tunelem pod ulicí Spořilovská, tak má pokračovat na chodník! To už samo o sobě je nehorázný nesmysl, ale aby to bylo dovedeno do úplné krajnosti, tak opět po 10ti metrech z chodníku musí sjet zpět na silnici, protože dál to prostě nevede! Kolik těchto 10 metrů chodníku asi stálo, raději nechci vědět.

To že po tomto chodníku chodí denně desítky dětí a studentů ze zastávky MHD Choceradská, takže se mezi nimi případný cyklista bude plést a ohrožovat je! A co by se mohlo stát, raději nechci ani domyslet! Rád bych věděl, kdo tuto stupiditu nejvyššího rádu vymyslel? Původně cyklisté sjeli z chodníku přímo na silnici na Choceradské, takže nikoho neohrožovali. Nehledě na to, že navíc došlo ještě k rozšíření chodníku, takže auta vyjíždějící z Choceradské nahoru mají problém se vyhnout autům, které jedou dolů po Senohrabské. Za jakým účelem byl původní cca 3 metrový chodník rozšířen na téměř dvojnásobek, už vůbec nechápu. Nevšiml jsem si, že by poslední dobou vystupovalo z MHD dvakrát více lidí.

2) Zákazové značky: osobně bych rád poznal toho, kdo vymyslel postavit značky zákazu zastavení po pravé straně ulice Choceradská. Za prvé proto, že postavit značku DOPROSTŘED chodníku, takže teď rodiče s kočárky musí na silnici nebo do trávy, vyžaduje jistě velké mozkové úsilí. Za druhé proto, abych mu mohl poděkovat, za to, že se aktuálně nedá Choceradská ulice téměř přejít. Protože auta z P10, které jezdí přes Choceradskou, teď mohou jezdit ve dvou pruzích. A především protože jim ted auta, původně stojící po stranách, už nestojí v cestě, tak ted jezdí jak... nemám slušných slov. Dokud mohly auta parkovat po obou stranách, tak bylo vytvořeno „přirozené“ zúžení a auta musela jezdit pomalu a dávat si přednost, takže se silnice dala lehce přejít. Nehledě na to, že pomalejší rychlost aut nevytvářela tolik hluku. Dnes ráno mě tam nějaký ... málem přejel, když jsem šel se synem do školy! A za třetí proto, že postavit značku na cizím pozemku (2848/426) bez povolení, navíc ji postavit do stromu, tak aby byla co nejméně vidět, vyžaduje jistou odvahu.

Nehledě na to, že díky těmto nesmyslným zákazovým značkám, přišla Choceradská o parkovací místa, která budou chybět. A to především poté, co radnice schválila stavbu zbytečného tzv. „multifunkčního domu“ na současném parkovišti. Který jen tak mimochodem má stát na „nezastavitelném území“, které radnice Prahy 4 sama schválila.

3) Zúžení Choceradské: pokud původní záměr zúžení napojení Choceradské na Senohrabskou bylo zvýšení bezpečnosti chodců, tak díky zákazovým značkám a přivedení cyklistů na chodník, byl tento záměr úplně popřen a paradoxně došlo ke zvýšení ohrožení chodců!

Tímto bych Vás rád požádal o urychlené odstranění těchto nesmyslných staveb, které velmi znepříjemňují život obyvatelům Choceradské.
Dále nabízím svůj selský rozum k možným úpravám, které by vedly k zlepšení, nikoliv ke zhoršení, kvality života v Záběhlicích.
Rozhněvaný občan Záběhlic - Prahy 4 Ing. Špaček