Tak jsem se v pátek 11. 12. 2015 probudil, vykouknu z okna na odstavné parkoviště kouřících kamionů, pardon na ulici Spořilovská a vyrazil do města, abych byl svědkem dvou situaci, které málem skončily tragédií. V druhém případě téměř smrtelným úrazem. Ale pěkně popořádku...
Vždy, když se ráno s kašlem probudím, tak si vzpomenu na všechny politiky co nám slibovali/slibují zlepšení životního prostředí, zastřešení Spořilovské a další pohádky z říše snů, aby poté Praha oznámila návrat kamionové dopravy nad 12t na Spořilovskou…
Ale zpět k původnímu příspěvku. Před cca dvěma měsíci jsem zde psal o tom, co nám zde Praha, potažmo TSK, postavili na křižovatce Senohrabská/Choceradská. Jediné co jsem za tyto dva měsíce zjistil je, že TSK komunikuje jako kolovrátek, tedy „oni nic, oni na to měli stavební povoleni“ a druhák, že starosta Prahy 4 s občany nekomunikuje vůbec! Sekretářka mi naslibovala hory doly, ale za dva měsíce nebyla ani ona a ani starosta, schopna poslat jediný email, natož pak zavolat.
Toto stavba (Stavebního povolení č. j.P4/089355/13/OST/LAVL z 6. 11. 2013) si v pátek málem “vybrala” první daň na životech občanů Prahy. Neznale teto křižovatky budiž následující popis situaci, které se zde staly v pátek nad ránem.
Cyklista vyjíždějící z podjezdu od Roztyl má přejet Senohrabskou a najet na chodník! Toto samo zdravý selský rozum těžko chápe, ale budiž umlčen. První problém tkví v tom, že od zastávky MHD chodí především studenti Gymnázia Postupická, a Ti jak známo, značky zrovna nesledují, tedy je jim úplně jedno, že by měli dát přednost cyklistům. Navíc kdo by také čekal, popřípadě dával přednost, cyklistům na chodníku, když je tu silnice, že? Pokud se tedy cyklista nerozhodne vrazit do dětí, musí zastavit. Bohužel, ač TSK zúžilo Senohrabskou pro auta a rozšířilo, již tak dost široký chodník, tak se kolo cyklisty na chodník prostě nevejde a zůstane stát zadním kolem na silnici. Pokud si situaci dokážete představit, tak Vám jistě dojde, k čemu se zde schyluje. Kolo cyklisty kouká do silnice, tedy auto jedoucí dolů po Senohrabské a odbočující doprava na Choceradskou musí najet do proti pruhu, čímž se dostane přímo naproti autu odbočujícímu nahoru z Choceradské.
Možná si řeknete, že k takové situaci přece nemůže dojít, člověk je chytrý tvor. Možné je bohužel všechno, je to jen otázka času. A přesně toto se dnes nad ránem stalo. Auto shora v levém pruhu, auto vyjíždějící z Choceradské uprostřed křižovatky… totální zácpa. Štěstí, že cyklista neposlechl značky a na chodníku dal přednost chodcům, dětem a řidiči stačili dupnout na brzdy! Auto nacouvalo zpět na Choceradskou, cyklista najel na chodník, tedy “uff” situace zachráněna.
Vzápětí na to, tento cyklista, zřejmě jist si značením, vydal se z chodníku zpět na silnici. Ano čtete správně, tento úsek cyklostezky má celých 10 metru na chodníku! Vůbec nechápu, proč Praha vyhodila, raději nechci vědět kolik milionů korun, za to, aby cyklisté museli zde jezdit, když Choceradská byla původně dost široká, nehledě na to, že toto nyní přímo ohrožuje cyklisty na životě, viz dále.
Bohužel, v jeho případě již podruhé během chvíle, se mel opět stát účastníkem nehody, tentokrát málem smrtelné. V okamžiku, když sjížděl z chodníku, “vystřelilo” ze zatáčky auto. Řidič zřejmě posílen vědomím, že Choceradská mí teď dva pruhy a dá se zde jezdit i 80km/h, aniž by bylo třeba dávat přednost proti jedoucím autům, to ze zatáčky rovnou “rozpálil” Choceradskou dolu. Cyklista mel co dělat, aby během těchto 2-3 sekund zareagoval a strhl řídítka zpět na chodník!
Nyní trocha historie. Když se podíváte na původní vzhled křižovatky, tak sice “ano” Choceradská byla “nad míru” široká, jenže v té době většina aut jezdila jen po Senohrabské dolů. Tedy cyklisté vyjíždějící z podjezdu mohli jet stále rovně … rovnou na Choceradskou. Kde, pokud zastavil před přechodem, nepřekážel autům jedoucím po Senohrabské.
A proč píšu “v té době”? No protože potom co se Praha rozhodla umístit radar na Spořilovskou i ve směru ven z města, tak nám na Choceradské začali jezdit další auta z Prahy 10… přece se nenechají buzerovat, sledovat a omezovat. Když k tomu ještě Praha zakázala parkování po obou stranách Choceradské, tak velice rychle řidiči zjistili, že netřeba jezdit 50km/h po Spořilovské, když se to dá objížďkou přes Choceradskou zvládnout rychleji, kde se teď dá jezdit i 80km/h.
K “nové úpravě” budiž ještě dodáno vyjádření TSK: “TSK nezodpovídá za řidiče, a jak dodržují povolenou rychlost a v rámci stavebního povolení jsme osadili značky omezující rychlost na 40km/h”.
Tedy na vysvětlenou: zakázali parkování na pravé straně, čím apriori dovolili jezdit nepovolenou rychlostí, ale oni nic, protože na to měli papír, ale dali tam značku… a radnice Prahy 4 raději mlčí.
Budiž ale konstatováno, že cyklisté, které zde vídám pravidelně, si zachovali zdravý rozum a tuto do očí bijící stupiditu, ignorují a na chodník vůbec nenajíždí, ochraňujíce tak nejen život svůj, ale především dětí, které zde ráno a odpoledne především chodí.
Ale vraťme se k super moderní cyklostezce, tentokráte k cyklistovi vracejícímu se ze Spořilova zpět na Roztyly.
Když stoupá po Choceradské ke křižovatce se Senohrabskou by si mel mezi stromy všimnout toto značky:
Pokud si kladete otázku “Proč musí cyklista najet na Senohrabskou, ujet 10 metru do kopce a pak najet vpravo na cestu k pojezdu?” Budiž následující foto odpovědí:
Cyklista prostě nemůže, protože v tom několikrát zmiňovaném “stavebním povolení” se jak si zapomnělo na úpravu protějšího chodníku. Tedy cyklista by musel vyskočit cca 10cm na chodník, který ovšem ve “stavebním povolení” nezapomněli označit jako cyklostezka!
Toliko budiž teorie a nyní zpět do reálného života. Cyklisté samozřejmě toto nedodržují, taky proč by měli přejíždět silnici, když pak už jak si nemají kam jet, že? Tedy samozřejmě, že jezdi křížem přes křižovatku. Toto samo o sobě by problém nebyl, bohužel v rámci “stavebním povolení” byl chodník osazen dalšími dvěma, tzv. prosvětlovacími sloupy. Které, jistě úplně čistě náhodou, stojí tak, že cloní výhled z Choceradské směrem nahoru, tedy cyklista pokoušející se přejet Senohrabskou má minimum času zareagovat na auto jedoucí shora. Nehledě na to, když cyklisté jezdí křížem, tak blokují nejen auta jedoucí dolu po Senohrabské, ale i ty co odbočují na Choceradskou, tedy ty, kterým by se měli vyhnout, pokud by dodržovali žlutou ceduli.
Již téměř dva měsíce se snažím, aby se touto úpravou začal někdo odpovědný zabývat, bohužel jak se zda, dokud se tu nestane neštěstí, tak to nikoho zajímat nebude.
Mimochodem, všimli jste si, že tzv. přisvětlovací sloupy osvětlení, jsou vždy umístěny po Vaší levé ruce, když vcházíte na přechod? Nevím kdy a není mi jasné, proč a kdo na toto přišel, ale má to “zajímavý”, jenže v konečném důsledku velmi strašlivý důsledek. Tzv. přisvětlovací lampy, totiž mají velmi zásadní vlastnost, a to že svítí pouze/především na přechod na silnici, daleko méně už na chodník před přechodem. Pokud tedy chodec přichází k přechodu, tak na určitý okamžik je za tímto sloupem skryt. V noci a za sera pak v tomto okamžiku není vůbec vidět, speciálně pak menší děti sloup naprosto schová. Auto přijíždějící k přechodu pak má minimum času, aby na chodce, který se najednou objeví na přechodu “odnikud”, zareagoval. Tedy opět otázka času, kdy někoho srazí na přechodu.
Situace je nejhorší na pravé straně napojení Choceradské na Senohrabskou, kde TSK postavilo sloup cca půl metru od stromu. Tedy studenti jdoucí ze školy nejprve před autem schová kmen stromu a následně pak ještě sloup. “Naštěstí” (ve velkých uvozovkách) je student tvor líný, takže chodí výhradně nejkratší cestou. Nevím, co vedlo architekta/-tku k domněnce, že zde lidé budou obcházet celou křižovatku, aby se dostaly na druhou stranu ulici. Důrazně bych doporučil tomuto projektantovi/-tce, aby občas opustil/-a kancelář a šel/šla se podívat mezi lidi. Především studenti, chodí nejkratší cestou, tedy přechází z vyústění chodníku od gymnázia, přímo přes Senohrabskou, tedy tam, kde není vyznačen chodník. Nechápu proč v rámci “stavebního povolení” nebyl “logicky” též na silnici nakreslen, když byly na chodník, na protější straně, nakresleny znaky chodník a cyklostezka?
Dodatek po čarou: zřejmě jako třešnička na pověstném dortu na Lešanské, u zastávky Nad pahorkem, vyrostl les zelených “houbiček”. Každý den, když tudy procházím, napadají mne stále stejné otázky:
- opravdu pražané potřebuji 11 značek, aby mohli bezpečně přejít silnici? (mimochodem jedna prý stoji 20-30 tisíc korun)
- opravdu cyklisté potřebuji 22 zelených panďuláků, aby dokázali bezpečně přejet silnici?
- kolik mě tahle šaškárna stála na daních?
- proč na Choceradské za tyhle peníze neopravili dětské hřiště?
- proč tu postavili sloup osvětlení 3 metry od sloupu osvětlení?
Ing. Špaček