Domácí koncerty na Spořilově

Autor: Vladimír Prchlík <vladimir.prchlik(at)seznam.cz>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 27. 06. 2016

Domácí koncerty„Domácí koncerty fungují všude ve světě, kde je kultura na vyspělé úrovni – proč by se jim tedy nemohlo dařit i u nás?,“ říká za pořadatele projektu Vážný zájem violoncellista Tomáš Jamník. Stačí se přihlásit a pořadatelé vás propojí s hudebníky, kteří mají zájem seznámit se s novými posluchači a kteří pro vás zahrají krátký koncert vážné hudby. Může být odpolední nebo večerní, vždy na ně navazují debaty s hudebníky při občerstvení. „Příjemný koncert se dá uspořádat v jakýchkoli podmínkách a zúčastnit se ho může třeba jen deset diváků, kteří se usadí na pohovky v obýváku,“ vysvětluje Jamník a redakci Spořilovských novin odpověděl na další otázky.

Domácí koncerty

Jaký je hlavní cíl a poslání projektu komorních vystoupení špičkových umělců v soukromí pro sousedy?
"Domácí muzicírování patřilo k naší společnosti od nepaměti a já ho rád označuji za důležité podhoubí pro veřejnou kulturu. Je to taky poměrně spolehlivý ukazatel kulturnosti společnosti. Říká se “Co Čech, to muzikant” a neznamená to, že by každý měl dokázat hrát nebo zpívat na profesionální úrovni - má to znamenat, že hudba je všude okolo nás, v domovech, na zahradách a samozřejmě také v koncertních prostorách. Hnutí Vážný zájem tedy vědomě navazuje na tuto tradici a snaží se šířit její myšlenku: dát lidem možnost setkat se v příjemném prostředí a toto setkání slavnostně završit hudbou."

Domácí koncertyKdo projekt založil a tvoří zásady pro činnost této ušlechtilé společnosti ?
"Myšlenku jsem nosil v hlavě dlouho od té doby, co žiji v Berlíně, kam jsem původně odjel za studiem. Berlín je krásná ukázka města, kde fungují sousedské vztahy a je doslova na denním pořádku, že se někde v okolí koná domácí koncert. V Berlíně není potřeba mít pro uspořádání koncertu nějaký systém, je to výsledek přirozeného vývoje a mě přišlo jako dobrý nápad zkusit to podpořit v Čechách takto, aby se i zde tento přirozený vývoj urychlil a domácí koncertování se navrátilo v plné síle. A je vidět, že toto postrčení nebylo nic násilného, máme skvělé muzikanty, kteří chtějí hrát pro publikum ve svém okolí, máme skvělé posluchače, kteří chtějí muzikanti k sobě domů pozvat. Jsem doslova nadšený, jak moc se tomuto projektu zadařilo."

Domácí koncertyKdy jste nový projekt zahájili na Spořilově ?
"Na Spořilově se již odehrála řada domácích koncertů, na některých jsem byl přítomen jako posluchač, na některých jsem hrál a o některých jen vím, že se konaly, nebo možná ani to ne. Snažili jsme se vše nastavit tak, aby se především šířilo samotné nadšení z domácího muzicírování. Pro mne samotného byl zásadní koncert, který na Spořilově uspořádali mí rodiče. K hudbě mě vedli od pěti let, avšak až nyní - po nějaký pětadvaceti letech - jsme se odhodlali uspořádat domácí koncert."

Domácí koncertyJaké jsou první ohlasy mezi pozvanými sousedy ?
"Ohlasy jsou naprosto úžasné, jak mezi hráči, tak mezi posluchači. Domácí koncert je velmi intimní záležitost, většinou se jedná o hodinový koncert bez pauzy, během kterého se všichni přítomní naladí na jednu vlnu a dokáží si plnými doušky užít koncert klasické hudby. Na každý koncert přinesli sousedé něco k jídlu nebo pití a veselá společnost tedy pokračovala až do pozdních nočních hodin. Všichni se shodli, že chtějí pořádat další domácí koncerty!"

Domácí koncertyJakou budoucnost dáváte muzicírování špičkových umělců i amatérů v rodinách ?
"Tato budoucnost je přímo svázaná s budoucností vážné hudby. Je třeba lidem ukázat, že vážná hudba není muzeum pro vybranou společnost. Provozování hudby je nádherná věc, která například mě přinesla krásný život, během kterého potkávám stále další a další zajímavé lidi. Nerad stavím hranici mezi amatéry a profesionály - amatérský soubor dokáže leckdy předat mnohem silnější energii, než-li ten profesionální. Jedním z krásných momentů domácích koncertů bylo i zapojení dětí. Není lepší příležitost, jak nadchnout ty nejmladší začínající hudebníky, než-li jim ukázat, že hudba je o propojování lidí, o přímém přenosu myšlenek mezi hudebníkem a posluchačem. Tedy pokud se ptáte, jestli vidím budoucnost vážné hudby optimisticky, tak musím odpovědět, že určitě ano!"