Zákaz kouření platí také na zastávkách MHD

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Zajímavosti, Zdroj: OPR MHMP, Vydáno dne: 31. 05. 2017

Pražský magistrát včera začal upozorňovat na blížící se platnost tzv. protikuřáckého zákona a problematiku nedopalků. Dnes se informační kampaň zaměřila i na kouření na zastávkách městské hromadné dopravy. Označený přístřešek tramvajové zastávky na Palackého náměstí bude cestující upozorňovat ještě zhruba měsíc.
Do 30. května 2017 platil zákaz kouření jen na zastávkách pod přístřešky. Od dnešního dne se zákaz vztahuje také na prostor třicet metrů před označníkem zastávky a pět metrů za ním ve směru jízdy. K tomuto pětatřicetimetrovému pásu je nutné přičíst ještě pět metrů na šířku.


„Chceme občanům ukázat a upozornit je, jak velký prostor zákazu vlastně zákon ukládá. Třicet pět metrů je zhruba délka dvou vagónů tramvaje či jedné nové soupravy,“ vysvětlil náměstek Dolínek s tím, že město nebude vytvářet žádné speciální týmy, které by zákaz kouření kontrolovaly. Městští strážníci nebo policisté však mohou uložit pokutu za odhození nedopalku nebo nedodržení zákazu kouření až pět tisíc korun.
Přístřešek tramvajové zastávky na Palackého náměstí upozorňující na zákaz kouření zůstane takto označen zhruba jeden měsíc. Využití reklamních ploch pro informační kampaň umožnila magistrátu společnost JCDecaux zdarma.
Zákaz kouření platí i v ZOO a botanické zahradě. „S ředitelem zoologické zahrady jsme se dohodli, že zákaz kouření bude platit v celém areálu. V botanické zahradě pak návštěvníci budou moci využít označená místa, na kterých nebudou kouřením nikoho obtěžovat,“ dodal náměstek Dolínek, do jehož gesce obě zahrady spadají.