Bude na Spořilově náměstí pojmenováno po Ince Bernáškové?

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 28. 02. 2018

Rada městské části Praha 4 požádala místopisnou komisi hlavního města, aby křižovatka ulic Severní II a Severovýchodní VI na Spořilově byla přejmenována na Náměstí Inky Bernáškové. Irena „Inka“ Bernášková byla protinacistickou odbojářkou a první Češkou popravenou nacisty, před zatčením gestapem žila v jednom z domků v Jihovýchodní VIII, který dnes nese číslo 944/11.



Irena Bernášková, které přátelé přezdívali Inka a tato přezdívka se vžila více než její křestní jméno, byla dcerou významného malíře a grafika Vojtěcha Preissiga. Po návratu ze Spojených států, kam se svými rodiči emigrovala před první světovou válkou, se s manželem nastěhovali do vilky na Spořilově. Během mnichovské krize se dobrovolně přihlásila k Červenému kříži a ošetřovala uprchlíky z obsazeného pohraničí.

Po obsazení celého Československa německými vojsky nejdříve kolportovala letáky a následně spolupracovala se svým otcem na vydávání ilegálního časopisu „V boj“.

Poté, co gestapo skupinu vydávající tento časopis vypátralo, pokračovala Inka Bernášková ve vydávání a distribuci časopisu sama. Redakce a tiskárna sídlila právě v jejím spořilovském domku. Zatčena byla 21. září 1940. Při výsleších se chovala statečně, a zachránila tak desítky životů.

Popravena byla gilotinou 26. srpna 1942 v Berlíně-Plotzenseem poté, co svému právnímu zástupci výslovně zakázala žádat Němce o milost. V roce 1998 ji prezident Václav Havel vyznamenal in memoriam medailí Za hrdinství.

V loňském roce uplynulo 75 let od popravy Inky Bernáškové. Při příležitosti tohoto výročí vyšla kniha Zasnoubena se smrtí, která je věnovaná popravené hrdince.