Ivana Drbalová-Krausová slaví devadesáté narozeniny

Autor: Vladimír Prchlík <vladimir.prchlik(at)seznam.cz>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 08. 04. 2018

Ivana DrbalováNarodila se 8. 4. 1928 v Praze. Vyrůstala na Spořilově, kde s rodiči a mladším bratrem Luborem prožila šťastné dětství a mládí. Celá rodina se účastnila sportovní i kulturní činnosti spořilovského Sokola. Její rodiče byli nadšenými členy dramatického odboru a jako přední herci - ochotníci účinkovali na prknech sokolského divadla. Malou Ivanku vedli rodiče kromě sportu i ke kultuře, zejména ke hře na klavír. Jako pilná žákyně spořilovského Sokola se kromě cvičení účastnila různých představení divadelních ochotníků, loutkového divadla a hudebních vystoupení.Vystudovala Státní reálné gymnázium v Praze XIV - Michli. Na dobu gymnaziálních studií stále vzpomínala. Přesto, že studium probíhalo v těžkých válečných letech, zažila se spolužáky i mnoho radostných chvil. Tam se vytvořila četná přátelství na celý život a nakonec z řad spolužáků získala i partnera do manželství. Po maturitě si doplnila pedagogické vzdělání a působila jako učitelka v mateřské škole v Pštrossově ulici v Praze 1. Později vystudovala pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy a učila klavír a hudební výchovu na Střední pedagogické škole.
Spořilov si velmi zamilovala a opustila ho až po založení vlastní rodiny v druhé polovině 60. let, kdy se přestěhovala s rodinou do Libně a později na Jižní Město. V 60. letech opakovaně pobývala s rodinou v Egyptě, kde byl manžel - stavební inženýr - služebně. Celý život však na Spořilov stále a často vzpomíná a považuje ho dodnes za svůj domov. Na počest Spořilova a jako osobní vzpomínku složila v roce 2013 oslavnou báseň, nazvanou „Kde domov můj", v níž věnuje osobní vzpomínku této přátelské obci.
Kromě Spořilova má velmi ráda Krkonoše a Podkrkonoší, zejména Jilemnici, odkud pocházel její otec, a kde trávila prázdniny u dědečka a babičky. Odtud pochází její záliba v lyžování.Také podnikali s rodiči dlouhé cyklistické výlety - z Prahy až do Jilemnice.
V mládí se s partou spořilovských přátel věnovala horolezectví a později horské turistice. Lásku k horám, lyžování a cyklistice přenesla i na své dcery. Její sportovní aktivity jí vydržely až do vysokého věku a ještě v 75 letech podnikala s přáteli cyklistické výlety. Také velmi ráda s rodinou nebo s přáteli cestovala po českých zemích, Slovensku a podle možností i po Evropě. Ráda pracovala na zahrádce a následně zpracovávala svoje výpěstky. Byla velmi šikovná na šití i jiné ruční práce. Velmi ji těšilo organizování rodinných setkání při různých příležitostech i setkávání s přáteli - at' už to byli bývalí spolužáci, spořilovští kamarádi nebo kolegové ze školy. V 70. letech objevila jógu, které se pak dlouhé roky věnovala. Zároveň jí zajímaly různé činnosti v oblasti zdravého životního stylu, na některých se podílela i organizačně.
Velkou zálibou Ivanky Krausové byla péče o sokolskou kroniku. Jako členka Věrné gardy Sokola na Spořilově se obětavě věnovala uspořádání knihovny, zejména zpracování záznamů ze sokolské kroniky o bohaté činnosti spořilovských sokolských divadelníků - ochotníků. Na její badatelské aktivity navazuje kniha „Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo" vydaná u příležitosti 90. výročí založení Tělocvičné jednoty Sokol Praha - Spořilov, Roztyly v roce 2017. Za tuto milou spolupráci Ti patří vřelý dík všech spolupracovníků!
Milá sestro Ivanko, k Tvému životnímu výročí Ti ze srdce přejeme klidné prožití dalších dnů v duševní pohodě ve vzpomínkách na Tvůj bohatý společenský, kulturní a sportovní život, prožitý v radosti, štěstí a lásce.
NAZDAR!