Stromořadí do ulic – realita volebního taháku Zelených k vidění na Severní I.

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Stíny Spořilova, Vydáno dne: 30. 11. 2018

Severní IPři minulých i letošních komunálních volbách jsme mohli vídat výlepy starosty Petra Štěpánka, na nichž bylo slibováno sázení nových stromořadí do ulic. Paradoxem je, že na Spořilově se starosta usmíval z plakátů přímo do zejících výkopů v parcích.
Byli jsme právě svědky obnovy vedení kabelů vysokého napětí v trase ulic Severní I. a Jižní I.. Bohužel opět došlo k rozpárání ploch zeleně i poškozování stromů. Přitom koaliční smlouva trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) hlásala důslednou ochranu zeleně v městské části.




Co se vlastně stalo? V ulici Severní I. je mezi chodníkem a vozovkou 1-2 m široký zelený pás pro stromořadí. Středem byl kdysi položen kabel s ochranným pásmem o celkové šířce 2 m. Protože nový kabel byl zřejmě opět z pohodlnosti položen ve stejné trase, tedy přímo do středu zeleného pásu, nebyl investor nucen pořizovat stavební povolení a nic řešit. Kdo by očekával, že se naše radnice postará o to, aby byl kabel přeložen alespoň ke kraji a umožnil tak obnovení aleje, hrubě se plete. Dodejme, že v současné Praze je pro rozvoj městské zeleně nejvíce limitující právě přítomnost inženýrských sítí. Všemožné trubky a kabely v plochách zeleně jsou určitým reliktem normalizačního temna, které dolomilo do té doby přežívající kvality českého sadovnictví. Řemeslo bylo vytlačeno všeobjímajícím matláctvím. Vést sítě technické infrastruktury plochami zeleně byla cesta nejmenšího odporu – a je jí dodnes! Proč? Protože to naši politici i úředníci dopustí a nikomu to již nepřijde nepatřičné.
Šotek je v tom, že park se zdá po uchycení trávy jako dříve, ale trubky a kabely s sebou nesou až několik metrů široká ochranná pásma, kde se stromy sázet nesmí. To pak blokuje nejen možnosti sázení nové zeleně, ale i prostou obnovu dřívějších stromořadí, jež nemilosrdné výkopové práce fatálně poškodí.
Severní IKdyby někomu přišlo divné, že si za těch okolností starosta Štěpánek nechal v rámci studie zastřešení Spořilovské navrhnout do Severní I. alej s parkovacími zálivy, tak jde jen o hezký obrázek. Reálné to bez kompletních přeložek zánovních sítí není.
Nová koaliční smlouva slibuje spustit projekt výsadby stromů a rozvoj parkových ploch. Podle zkušenosti z minulého volebního období zřejmě půjde o prázdný slib nebo zbožné přání. Je třeba konstatovat, že městská část ve vztahu s motivovanými a protřelými správci sítí či Technickou správou komunikací dlouhodobě tahá za kratší konec lana.
Nakolik jsou tentokrát volební sliby myšleny vážně, se dozvíme velmi brzy. Uvidíme, zda Praha 4 dokáže být partnerem například plynárnám při jejich záměru přestavby plynovodů na Spořilově. Budeme sledovat, nakolik dokáže využít příležitosti ke změně tras, které jsou v kolizi s plochami zeleně. Budeme sledovat, jak dokáže usměrnit a omezit výstavbu nekonečného počtu až 1.500(!) kusů plynařských skříní ve veřejném prostoru před každým domkem (z hlediska technologie rozvodu se nutně stavět nemusí – opět pohodlnost a cizí ekonomický zájem).
Sledujme, jak konkrétně budou naplněny koaliční sliby týkající se práce s veřejným prostorem. Zatím víme, že své podmínky k plynovodům si diktují TSK a distribuční společnost PPD. Nemáme zatím žádnu informaci, že by si své podmínky kladla městská část.
Očekáváme a vyzýváme tímto starostu a radní, aby v dlouhodobé perspektivě skutečně dbali na ochranu zeleně před rejdy síťařů. Vyzýváme k tomu, aby se v tuto chvíli rázně postavili za své občany a legitimní zájem jedinečného zahradního města Spořilov a nepřipustili vestavby jakýchkoliv dalších objektů do oplocení.

Jindřich Vaněk
(Autor vyučuje na Katedře zahradní a krajinné architektury ČZU)