S úctou a obdivem si připomínám osudy známých osobností Starého Spořilova
a jejich rodin, s nimiž jsem se důvěrně znal a potkával v době mého dětství
i dospělosti. Sdílel jsem s nimi jak časy míru, klidu, budování a rozvoje,
tak společně prožíval přepadení státu cizí velmocí v roce 1938 a období domácího odboje za německé okupace.
Největší a nejdramatičtější událostí v historii Spořilova bylo beze sporu
Květnové povstání 1945. Spořilovští občané prokázali schopnost bránit se proti násilí a vzdorovat nepřátelské vojenské přesile. Po dlouhé, vyčerpávající době plné utrpení a tragických následků druhé světové války se u nich projevila morální síla a schopnost společné obrany proti nenáviděnému nepříteli. V protinacistickém odboji v letech 1939 až 1945 zaplatili za svobodnou a demokratickou Československou republiku svým životem mladí bratři sokolové
František Bulín, Vladimír Distl, Hugo Klein, Vladimír Kočí, Bedřich Krejný, Zdeněk Marek, František Nekovář a Václav Neuman.
Na paměť jejich hrdinství a obětí jim členové spořilovské sokolské jednoty dne 28. září 1945 odhalili v sokolovně pamětní desku. Slavnostního odhalení za velké účasti spořilovské veřejnosti se zúčastnilo 98 sester, 33 dorostenek,
60 bratrů a 35 dorostenců. Také v budově Základní školy Jižní IV byla odhalena pamětní deska všem spořilovským obětem 2. světové války. Dodnes si malí sokolíci i žáci školy mohou vzpomenout všech hrdinů Spořilova při vstupu do sokolovny a do školy.
Letos poprvé za celých 75 let od Pražského květnového povstání se v důsledku celostátní karantény nemůže uskutečnit na Roztylském náměstí tradiční slavnostní shromáždění zástupců všech organizací, spolků, církví, škol, žáků a občanů ze Spořilova.
Všem vám, vážení přátelé, sestry a bratři, kteří jste si s námi každoročně připomínali hrdinství a statečnost sokolů, legionářů, skautů a všechny oběti 2. světové války ze Spořilova a okolí, patří náš vřelý dík. Dne 5. května 2020 v 10:30 hodin zástupce Městské části Praha 4 spolu s bratrem Vladimírem Dvořákem, předsedou 54. ZO ČSBS na Spořilově uctí památku našich hrdinů položením věnce. Vzpomeňte, prosím, alespoň v duchu jejich nehynoucí památky! Nazdar!