Územní studie okolí metra Roztyly – o nás bez nás

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Vydáno dne: 26. 10. 2020

Masivní zástavba u Krčského lesa, výškové budovy u stanice metra Roztyly, zprůjezdnění ulice Gregorova kolem Koliby, konec rekreačního rázu na Roztylech, 6500 nových aut denně. To je územní studie Roztyly, která pod taktovkou Magistrátu splnila sen místním developerům.
Dne 19.10. se zastupitelé HPP11 dozvěděli, že územní studie Roztyly byla definitivně schválena a zapsána do evidence územně plánovací dokumentace. Studie se tak stala oficiálním neopomenutelným podkladem nejen pro případné změny územního plánu v území, ale pravděpodobně i pro připravovaný Metropolitní plán.
Paradoxem na celé kauze je, že ač byla MČ Praha 11 žadatelem o pořízení územní studie (z důvodu koordinace velkého množství změn územního plánu připravovaných v území), při pořizování studie měla pouze velmi omezené možnosti ovlivnit její podobu a Magistrát nedovolil městské části možnost vyjádřit se ke konečné podobě studie před jejím zapsáním.



Bojí se snad úřednická mašinérie Magistrátu, že by se provalila jeho nadstandardní vstřícnost vůči developerům v území (Passerinvest, Dopravní podnik), kteří dosáhli změn v územní studii během procesu jejího pořizování? Proč Magistrát nepožadoval dodržení zadání studie, na kterém se podílela Praha 11? V zadání mimo jiné stojí, že má být zachován přírodní charakter nezastavitelných pozemků mezi stanicí metra Roztyly a lesem, nebo že výška budov se má směrem od ul. 5. května k lesu snižovat.
Dle dostupných informací Magistrát ignoroval cca 70% oficiálních připomínek MČ Praha 11 k územní studii. O zohlednění a vypořádání připomínek veřejnosti, včetně petice s téměř 1500 podpisy ani nemluvě.

Co má přinést územní studie Roztyly Praze 11?
Hustou, většinou 7podlažní zástavbu mezi ul. 5. května a metrem a i jižně od metra, téměř k samotné hraně lesa. Dvě výškové budovy až o 65 m nad stanicí metra, a dále věžáky až o 16 patrech v dolíku Interlovu. Až 2600 nových obyvatel, až 6000 nových pracovníků, až 3500 parkovacích stání vč. P+R, výstavbu nových silnic místo parkové zeleně nad stanicí metra a výrazný nárůst intenzit dopravy na stávajících okolních komunikacích, dramatické zhoršení hlukové zátěže, kvality ovzduší a nárůst teplot. Přitom územní studie nevyhodnotila dopady navrhovaných změn na životní prostředí. Je na pováženou, že se ke studii nevyjádřila Hygienická stanice hl.m. Prahy.
Ulice Gregorova má být zobousměrněna jejím prodloužením kolem restaurace Koliba a napojením na ul. Ryšavého. I přes nesouhlas obyvatel má být i druhá autobusová zastávka přesunuta od metra na protilehlou stranu ul. Ryšavého.
Tato kauza, kauza schvalování zástavby Masarykova nádraží, rozvolňování Zásad územního rozvoje a Pražských stavebních předpisů, vč. silové přípravy Metropolitního plánu a nového stavebního zákona ukazují, jakým nezdravým směrem se ubírá development v Praze.

Aleš Kulhánek
Hnutí pro Prahu 11, Zelené Roztyly, z.s. (zeleneroztyly@email.cz)