Vzpomínky Karla Kotrlého

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Vzpomínky, Vydáno dne: 27. 10. 2020

Otec Karel Kotrlý se narodil v Bludově na severní Moravě v roce 1905. Po maturitě na gymnáziu v Litovli působil přibližně deset let v Československé armádě. Potom odjel do Francie, nejsem si jistý, co tam podnikal. Jisté je, že v letech 1937-1938 se vrátil do Československa s úmyslem studovat medicínu. Nejprve pracoval jako laborant v Praze, kde poznal moji matku. Zapsal se na medicínu těsně před válkou a musel studia přerušit, když lékařská fakulta byla uzavřena okupanty. Dostudoval až po válce. Specializoval se na interní medicínu.Jako bývalý voják byl velice aktivní v odporu proti okupantům ve spolupráci se svým starším bratrem JUDr. Josefem Kotrlým, který byl v květnu 1945 členem České národní rady. Můj strýc byl po válce sledován sovětskou rozvědkou a pro jeho vlastní bezpečnost byl vládou jmenován generálním konzulem v Montrealu v Kanadě. V roce 1948 byl své funkce komunisty zbaven, ale v Kanadě se svou rodinou již zůstal. Moji rodiče měli díky tomu politické potíže, protože jsme měli příbuzné v zahraničí.
MUDr. Kotrlá, MUC. Kotrlý Matka Jana Kotrlá – Nová se narodila v Rakovníku v roce 1911. Brzy po narození se s rodiči přestěhovala do Prahy, s konečným bydlením na Kačerově. Maturovala na reálném gymnáziu Elišky Krásnohorské v Praze 2. Krátce po maturitě byla zapsána na lékařskou fakultu Karlovy Univerzity, promovala v roce 1938. Specializovala se také na interní medicínu coby praktická lékařka. Rovněž moje matka byla zapojena do aktivního odporu během války a celá rodina musela často měnit bydliště.
Přes všechny překážky války se moje rodiče stačili vzít a přivést na svět děti – mě (* 1941) a sestru Kateřinu (*1944). Po roce 1945, v době, kdy můj otec dokončoval studium na lékařské fakultě, maminka s pomoci svých rodičů zahájila svou privátní praxi praktické lékařky na Spořilově v Jihovýchodní III. Otec během studia jí vypomáhal opět jako laborant. Tato její praxe netrvala dlouho, ordinace byla komunisty konfiskována a matka začala pracovat na středisku na Roztylském náměstí. Otec musel jít pracovat mimo Prahu (Liberec, Holoubkov u Rokycan) ani nevím přesně kdy se do Prahy dostal. Zemřel v roce 1972 v Praze a maminka v roce 1987 rovněž v Praze.
Jak už jsem uvedl, narodil jsem se v roce 1941, osm tříd školy jsem vychodil na Spořilově. Pamatuji se, že v obecné škole jsme měli paní učitelku Bílou. Na jedenáctiletku jsem chodil do Kodaňské, do Vršovic. Maturoval jsem v roce 1959 a po menších nesnázích jsem byl zapsán na lékařskou fakultu (pediatrie). Promoval jsem v roce 1965 a po roce vojenské služby jsem několik měsíců pracoval ve Vinohradské nemocnici. V roce 1967 jsem začal studovávat anesteziologii ve Velké Británii, kde jsem rovněž poznal svou budoucí manželku-Sheila Kotrly/Cox. Po ukončení specializace jsem pracoval v Anglii, na Jamajce a v Nizozemí. Na radu svého otce, matky a strýce v Kanadě jsem v roce 1971 emigroval do USA. Vyučoval jsem 20 let na Medical College of Wisconsin, Milwaukee, Wisconsin a dalších 20 let jsem byl v privátní praxi v místní nemocnici (City of Waukesha). Odešel jsem do penze v roce 2011. Mám čtyři děti, a 17 vnuků a vnuček. Bydlíme s manželkou v Milwaukee (Brookfield) - Wisconsin a část roku v Austinu v Texasu.
Sestra Jana („Hanka“) se narodila v roce 1944, chodila do školy také na Spořilově, vystudovala také medicínu, promovala v roce 1967. Po roce praxe na Štrbském Plese na Slovensku emigrovala v 1968 do Nizozemí, kde studovala plicní medicínu v Haagu a Rotterdamu. Vdala se za Ing. M.Tryznu, který byl v Češku vystudovaný inženýr a pracoval u firmy Philips. Má sestra s manželem žili v Eidhovenu. Bohužel oba dva již zemřeli. Moje sestra a její muž se potkali na Sporilově v tělocvičně Sokola, oba byli velice náruživí gymnasté. Já jsem většinu volného času strávil cyklistikou a byl jsem u založení spořilovského cyklistického klubu.

Karel Kotrlý

Cyklistický klub Spořilov

Velká kunratická 1963

Velká kunratická 1963, druhý zleva Karel Kotrlý, třetí zleva Emil Horký, čtvrtý zleva (trochu vzadu) Zdeněk Šimánek, pátý zleva Tonda Průšek.