Odmítáme předimenzovanou výškovou výstavbu na spořilovském sídlišti v Hrusické ulici a v dalších podobných lokalitách

Autor: RNDr. Jana Růžičková, CSc. <jruzicka11(at)seznam.cz>, Téma: Stíny Spořilova, Vydáno dne: 19. 11. 2024

Vysoká prašnost ve spořilovském ovzduší pochází z dlouhodobé extrémní dopravní zátěže území a také z četných stavebních a výkopových prací. Dlouhodobé vdechování prachu z ovzduší může podle lékařů přispívat k onemocněním dýchacích cest a také ke vzniku chorob srdce, cév nebo demence. V oblasti spořilovského sídliště pozorujeme enormní výskyt závažných onemocnění a úmrtí, a to i ve středním věku.
Prašnost ze staveb a demolic představuje závažný problém, který by měla řešit novela zákona, která v současnosti prochází legislativním procesem. Odstup plánovaných staveb pro bydlení nebo občanskou vybavenost od okolní zástavby by měl být minimálně okolo 200 metrů, maximálně až 500 metrů.



Předimenzovanou výškovou výstavbu na spořilovském sídlišti v Hrusické ulici a v dalších podobných lokalitách odmítáme z mnoha závažných důvodů. V době globálního oteplování by většina našich obyvatel místo betonu přivítala naopak rozšíření zeleného parku a doplnění o ochlazující vodní prvky a relaxační plochy, podobně jako je tomu na Starém Spořilově.

Studii proveditelnosti odmítáme z následujících důvodů:
1. Další zahuštění této oblasti je nepřijatelné. Území je protkané sítí silnic s předimenzovanou dopravou a tvorbou každodenních kongescí s negativním dopadem na ovzduší, životní podmínky i zdraví obyvatel.
2. Původní záměr při projektování sídliště je kombinace výškových budov s nízkou zástavbou. Metropolitní plán zde umožňuje výstavbu pouze dvou pater a nikoliv desetipatrová monstra.
3. Pár metrů od plánované výstavby jsou školské objekty ve kterých by bylo ohroženo zdraví mladých lidí (VOŠ, SOŠ a ZUŠ), prádelna a policejní stanice. V těsné blízkosti (50-100 m) se nachází obytná zástavba s několika tisíci obyvateli. Přes tuto oblast navíc proudí většina obyvatel na zastávky MHD a do OD Centrum kde se nachází většina obchodů a služeb.
4. Jde o odpočinkovou zónu sídliště, kterou by na několik let zničila demolice, výstavba i provoz těžké techniky prachem, jedy a hlukem. Budovy by ukrojily i část parku.
5. Kvůli výstavbě by bylo nutné rozšíření ulice Hrusická, a to opět na úkor zeleně.
6. Došlo by k nežádoucímu nárůstu dopravní zátěže Hrusické. V oblasti je přitom dlouhodobě trvalý nedostatek parkovacích míst.
7. Poddolování území ohrozí stabilitu budov v okolí.
8. Dojde ke znehodnocení výhledu z okolních domů.
9. Vystěhování Meyry a servisu pro hendikepované je necitlivé. V okolí žije velké množství seniorů.
10. Nájemní bydlení představuje oproti bydlení vlastnickému problém, což je patrné v řadě domů na sídlišti. Udržení režimu a pořádku je stále složitější.

Rozhodnutí komise pro územní rozvoj MČ Praha 4 považujeme za velmi nešťastné, protože k podobné výstavbě bytových domů na Spořilově v minulosti uvedla, že nesouhlasí se zahušťováním sídlišť. Doufáme však, že v dalším řízení přijme naše zásadní argumenty a ochrání tak naše zájmy proti zájmům developerů.

RNDr. Jana Růžičková, CSc.
OS SOS Spořilov