Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Zastřešení Spořilovské: Kde to vázne?:
  "https://www.prazskypatriot.cz/zastreseni -sporilovske-kde-to-vazne-praha-4-a-magi strat-si-prehazuji . . . " (Přispějte svým názorem k revitalizaci okolí retenčních nádrží na Chodoveckém potoce)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, zdravíme z Křenecké Stodoly. Z důvodů zrušených farmářských trhů jsme hledali jinou mo . . . " (Termín zahájení farmářských trhů je zatím nejistý)
 • Olga a Jiří:
  "Také já vděčně vzpomínám na Olgu a Jiřího. Olga, mj. režisérka krátkého filmu, zůstala režisérkou i . . . " (Spořilov byl po léta mým dalším domovem, po kterém se mi dnes občas stýská)
 • sice zajimavy prispevek,:
  "mnohe mohu potvrdit, ale technicke zpracovani je cira katastrofa. ten zvukar by mel svuj vytvor pos . . . " (Poetická procházka periferií Spořilov s Tomášem Míkou)
 • bez titulku:
  "Také mne pšt let vzdělával pí.uč Bílá a je to pškná vzpomínka" (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • U Jetonickych - Eureka:
  "S bratrancem jsme chodivali o nekterych nedelich dedeckovi k Jetonickym pro pivo. Od te doby co jsem . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • diky za vzpominky:
  "Ahoj Milane, jsem byvala spoluzacka tveho bratra Misi od 1. tridy az do maturity na Pripotocni. Tak . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Pamatuji:
  "Pani doktorku Kotrlou si pamatuji, ze strediska na Sporilove. Byla jsem za sveho detstvi a mladi jej . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Karle diky.:
  "Zacal to Milan Malina, a doufam, ze budou jeste dalsi pokracovat. Na tvou maminku si vzpominam, ze . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Jak se z první mobilní smart toalety v Praze 4 může stát smrad záchod :
  "https://ceskapozice.lidovky.cz/forum/jak -se-z-prvni-mobilni-smart-toalety-v-praz e-4-muze-stat-smra . . . " (COVID-19 ve správním obvodu Praha 4) • Spořilovský kalendář
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30   

  Mohlo by vás zajímat...

  International

  * Gradska četvrt Spořilov

  Vydáno dne 25. 09. 2007 (2766 přečtení)

  Gradska četvrt Spořilov se nalazi u djelu grada Prag 4 u glavnom gradu Češké republike. Spořilov je jedna od najljepših četvrti ovog dijela grada. U ovom kratkom članku vas želimo upoznati sa ovim relativno nepoznatim dijelom zlatnog grada Praga i nadamo se da će poslužiti kao inspiracija za vas da nas posjetite....

  Spořilov je četvrt podjeljena u dva dijela- stari i novi. Stari dio četvrti je izgradjen 30-tih godina prošlog stoljeća i tada se zvao grad vrtova. U starom dijelu Spořilova su stotine obiteljskih kuća okružene prekrasnim malim vrtovima. Novi dio ove četvrti je gradjen 60-tih i 70-tih godina dvadesetog stoljeća sa zgradama koje su u velikom kontrastu sa obiteljskim kućama tridesetih, iako su zgrade u ovom dijelu većinom gradjene od cigle a ne od betona, što je bio tipčini materiál u ovom razdoblju.Spořilov ima 20 tisuća stanovnika, tako da možmo reći da je to mali grad u okviru grada Praga.

  Spořilov je savršeno situiran s obzirom na gradski prevoz prema centru Praga. Iz ovog razloga je Spořilov jedna od omiljenijih četvrti za stanovanje. Lokalni i povijesni centar se nalazi u čtvrti Nusle, kdje je takodjer gardska vijećnica Praga 4. U spořilovu možno naći sve službe potrebne gradjanima. Naprimjer, mogućnosti kupovine namirnica su jako velike, zahvaljujući velikim supermarketima koji su sagradjeni poslje revolucije 1989. Restorana i klasičnih čeških gostionica koji nude odlično češko pivo možete naći u ovom dijelu grada preko petnaest. Najoriginalnija gostionica je První Pivní Tramway,koja je savršena kopija starog tramvaja.

  U Spořilovu su tri dječija vrtića i tri osnovne škole. Za zdravstvene usluge se brine poliklinika. Četvrti dominira crkva Svete Aněžke Češké iz 30-tih godina 20. stoljeća.

  Na liniju metroa C je odličan spoj tako da možete u kratkom vremenu doći na stanicu Budějovicka, Kačerov ili Roztyly. Isto tako je dobar spoj sa stanicama metroa A ( Flora, Želivského). Tramvajem broj 11 sa Spořilova možete u toku 20 minuta biti u centru grada na Vaclavskom trgu. Južno od Spořilova s nalazi glavni autoput koji vodi na Moravu, Austriju i dalje na jug u Hrvatsku.

  Unatoč dobrim spojevima gradskim prevozom ili automobilom Spořilov nudi i prekrasnu prirodu. Možemo se pohvaliti prekrasnim ribnjakom sa romantičnim otokom u sredini, dalje na jugu je velika Krčka šuma, gdje pražani provode slobodno vrijeme u šetnji i sportu. Godišnje posjeti prag skoro 4 miliona turista. Dodjite i Vi i nezaboravite posjetiti Spořilov!

  Dobro došli u Pragu. Doro došli u Spořilovu

  Za překlad do chorvatštiny děkujeme paní Ivaně Antić :-)

  [Akt. známka: 1,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Marek Mahdal | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Překlad do chorvatštiny - Ivana Antić


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6219231
  Duben16423
  Dnes1110

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 24 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE