Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)
 • To je síla:
  "Děkuji za informaci, tiskneme letáky, aby se to dozvěděli i ti, kteří nemají internet. Zároveň sepis . . . " (Připomínkujme územní studii okolí metra Roztyly)
 • uzavření ulice Ke Spořilovu!:
  "Tento problém velmi dobře řešilo uzavření ulice Ke Spořilovu ve směru z centra kdy značně klesla dop . . . " (Uzavírky, auta a co s nimi?)
 • zloději v noci choději:
  "mě se totéž stalo v červnu. Zariskoval jsem a ve 23 hod. jsem si ho tam dal, že v 5 ráno odjíždím. " (Pozor na zloděje!)
 • Re: :
  "Zastřešení je nereálné, protože chybí finance. Zlepšení obslužnosti části sídliště a Starého Spořil . . . " (Z Hlavní ulice se stala kvůli havárii vody pod vozovkou téměř tichá městská třída)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
      1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31

  Mohlo by vás zajímat...

  International

  * Gradska četvrt Spořilov

  Vydáno dne 25. 09. 2007 (2563 přečtení)

  Gradska četvrt Spořilov se nalazi u djelu grada Prag 4 u glavnom gradu Češké republike. Spořilov je jedna od najljepših četvrti ovog dijela grada. U ovom kratkom članku vas želimo upoznati sa ovim relativno nepoznatim dijelom zlatnog grada Praga i nadamo se da će poslužiti kao inspiracija za vas da nas posjetite....

  Spořilov je četvrt podjeljena u dva dijela- stari i novi. Stari dio četvrti je izgradjen 30-tih godina prošlog stoljeća i tada se zvao grad vrtova. U starom dijelu Spořilova su stotine obiteljskih kuća okružene prekrasnim malim vrtovima. Novi dio ove četvrti je gradjen 60-tih i 70-tih godina dvadesetog stoljeća sa zgradama koje su u velikom kontrastu sa obiteljskim kućama tridesetih, iako su zgrade u ovom dijelu većinom gradjene od cigle a ne od betona, što je bio tipčini materiál u ovom razdoblju.Spořilov ima 20 tisuća stanovnika, tako da možmo reći da je to mali grad u okviru grada Praga.

  Spořilov je savršeno situiran s obzirom na gradski prevoz prema centru Praga. Iz ovog razloga je Spořilov jedna od omiljenijih četvrti za stanovanje. Lokalni i povijesni centar se nalazi u čtvrti Nusle, kdje je takodjer gardska vijećnica Praga 4. U spořilovu možno naći sve službe potrebne gradjanima. Naprimjer, mogućnosti kupovine namirnica su jako velike, zahvaljujući velikim supermarketima koji su sagradjeni poslje revolucije 1989. Restorana i klasičnih čeških gostionica koji nude odlično češko pivo možete naći u ovom dijelu grada preko petnaest. Najoriginalnija gostionica je První Pivní Tramway,koja je savršena kopija starog tramvaja.

  U Spořilovu su tri dječija vrtića i tri osnovne škole. Za zdravstvene usluge se brine poliklinika. Četvrti dominira crkva Svete Aněžke Češké iz 30-tih godina 20. stoljeća.

  Na liniju metroa C je odličan spoj tako da možete u kratkom vremenu doći na stanicu Budějovicka, Kačerov ili Roztyly. Isto tako je dobar spoj sa stanicama metroa A ( Flora, Želivského). Tramvajem broj 11 sa Spořilova možete u toku 20 minuta biti u centru grada na Vaclavskom trgu. Južno od Spořilova s nalazi glavni autoput koji vodi na Moravu, Austriju i dalje na jug u Hrvatsku.

  Unatoč dobrim spojevima gradskim prevozom ili automobilom Spořilov nudi i prekrasnu prirodu. Možemo se pohvaliti prekrasnim ribnjakom sa romantičnim otokom u sredini, dalje na jugu je velika Krčka šuma, gdje pražani provode slobodno vrijeme u šetnji i sportu. Godišnje posjeti prag skoro 4 miliona turista. Dodjite i Vi i nezaboravite posjetiti Spořilov!

  Dobro došli u Pragu. Doro došli u Spořilovu

  Za překlad do chorvatštiny děkujeme paní Ivaně Antić :-)

  [Akt. známka: 1,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Marek Mahdal | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Překlad do chorvatštiny - Ivana Antić

  Spořilovské aktuality
  05.05.2020: Na Národním hřbitově...
  Slavnostním položením věnce a kytic na Národním hřbitově na Roztylském náměstí dnes dopoledne starostka MČ Praha 4 Irena Michalcová (ANO) spolu s místostarostou Michalem Hrozou (TOP 09) a předsedou spořilovské organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Vladimírem Dvořákem uctili památku padlých spořilovských občanů během nacistické okupace a v květnu 1945.

  Starší aktuality


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5854339
  Květen129481
  Dnes810

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 67 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE