Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Aplikace Kam s ním?:
  "Druhou, možná ještě "chytřejší" možností je použít web a mobilní aplikaci "Kam s ním? . . . " (Bezplatná linka Chytrá recyklace lidem poradí, kam s vysloužilým elektrem )
 • Re: Re: vzpomínka:
  "V 60 letech Jsem chodila na Spořilov do Školy. Na pana Zelenku si vzpomínám a ještě dnes se mi vyb . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • díky:
  "nejsem zítra v Praze, ale našel jsem si jiné setkání, takže na dálku jsem s vámi" (Pozvánka na setkání inspirované Milionem chvilek pro demokracii )
 • Vzpomínky na Olgu:
  "Setkali jsme se s Olgou někdy v roce 2015. Jako vedoucí oddělení akvizice a prezervace Národního fil . . . " (Rozloučení s Olgou Růžičkovou, rozenou Sixtovou)
 • Vzpomínka na Plivátko:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Plivátko dnes)
 • Ještě Pochvala "Plivátka":
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Koupaliště Spořilov:
  "V padesátých letech minulého století jsme bydleli s bratrem a rodiči v Praze XIV.-Nuslích a chodili . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • bez titulku:
  "Jako rodič žáka ze ZŠ Jižní to vidím trochu, vlastně zcela, jinak. Nechci tu prát špinavé prádlo (i . . . " (Naprostá většina žáků díky rodičům má přístup k technologiím, které umožňují distanční výuku)
 • a ještě k plivátku:
  "Někde poblíž býval areál, snad tehdy svazarmu, kde létali s upoutanými modely a proháněli upoutané m . . . " (Vzpomínka na Plivátko)
 • Re: Fotografie:
  "https://www.krcakzije.cz/lokalita/jatka- rasovna-nebo-plivatko-historie-arealu-in terlov.html " (Vzpomínka na Plivátko)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Mohlo by vás zajímat...

  International

  * Gradska četvrt Spořilov

  Vydáno dne 25. 09. 2007 (2622 přečtení)

  Gradska četvrt Spořilov se nalazi u djelu grada Prag 4 u glavnom gradu Češké republike. Spořilov je jedna od najljepših četvrti ovog dijela grada. U ovom kratkom članku vas želimo upoznati sa ovim relativno nepoznatim dijelom zlatnog grada Praga i nadamo se da će poslužiti kao inspiracija za vas da nas posjetite....

  Spořilov je četvrt podjeljena u dva dijela- stari i novi. Stari dio četvrti je izgradjen 30-tih godina prošlog stoljeća i tada se zvao grad vrtova. U starom dijelu Spořilova su stotine obiteljskih kuća okružene prekrasnim malim vrtovima. Novi dio ove četvrti je gradjen 60-tih i 70-tih godina dvadesetog stoljeća sa zgradama koje su u velikom kontrastu sa obiteljskim kućama tridesetih, iako su zgrade u ovom dijelu većinom gradjene od cigle a ne od betona, što je bio tipčini materiál u ovom razdoblju.Spořilov ima 20 tisuća stanovnika, tako da možmo reći da je to mali grad u okviru grada Praga.

  Spořilov je savršeno situiran s obzirom na gradski prevoz prema centru Praga. Iz ovog razloga je Spořilov jedna od omiljenijih četvrti za stanovanje. Lokalni i povijesni centar se nalazi u čtvrti Nusle, kdje je takodjer gardska vijećnica Praga 4. U spořilovu možno naći sve službe potrebne gradjanima. Naprimjer, mogućnosti kupovine namirnica su jako velike, zahvaljujući velikim supermarketima koji su sagradjeni poslje revolucije 1989. Restorana i klasičnih čeških gostionica koji nude odlično češko pivo možete naći u ovom dijelu grada preko petnaest. Najoriginalnija gostionica je První Pivní Tramway,koja je savršena kopija starog tramvaja.

  U Spořilovu su tri dječija vrtića i tri osnovne škole. Za zdravstvene usluge se brine poliklinika. Četvrti dominira crkva Svete Aněžke Češké iz 30-tih godina 20. stoljeća.

  Na liniju metroa C je odličan spoj tako da možete u kratkom vremenu doći na stanicu Budějovicka, Kačerov ili Roztyly. Isto tako je dobar spoj sa stanicama metroa A ( Flora, Želivského). Tramvajem broj 11 sa Spořilova možete u toku 20 minuta biti u centru grada na Vaclavskom trgu. Južno od Spořilova s nalazi glavni autoput koji vodi na Moravu, Austriju i dalje na jug u Hrvatsku.

  Unatoč dobrim spojevima gradskim prevozom ili automobilom Spořilov nudi i prekrasnu prirodu. Možemo se pohvaliti prekrasnim ribnjakom sa romantičnim otokom u sredini, dalje na jugu je velika Krčka šuma, gdje pražani provode slobodno vrijeme u šetnji i sportu. Godišnje posjeti prag skoro 4 miliona turista. Dodjite i Vi i nezaboravite posjetiti Spořilov!

  Dobro došli u Pragu. Doro došli u Spořilovu

  Za překlad do chorvatštiny děkujeme paní Ivaně Antić :-)

  [Akt. známka: 1,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Marek Mahdal | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Překlad do chorvatštiny - Ivana Antić


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem5984159
  Srpen12693
  Dnes578

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 20 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE