Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Mohlo by vás zajímat...

  Doprava

  * Výsledky měření hluku ze Spořilovské spojky na ulici Hlavní ve dnech 3. - 4.11.2010

  Vydáno dne 15. 12. 2010 (1990 přečtení)

  Na žádost občana zajistila Hygienická stanice hl. m. Prahy (odbor hygieny komunální) měření hluku na Spořilově nad Spořilovskou spojkou (křížení ulic Hlavní a Senohrabská) v denních i nočních hodinách. Tato měření proběhla v souvislosti s převedením kamiónové dopravy z Jižní spojky na Spořilov a jejím navedením oklikou na Pražský okruh a následnými četnými stížnostmi občanů na nesnesitelný hluk.

  Bylo prokázáno překročení hygienického limitu hluku ve venkovním chráněném prostoru stavby ve dne o 5,1 dB a v noci dokonce o 10,6 dB. V chráněném vnitřním prostoru stavby nedošlo k překročení limitů hluku. Po oba listopadové dny projíždělo Spořilovskou okolo 54 tisíc aut a kamiónů. Nyní budou následovat příslušná opatření ze strany Technické správy komunikací hl. m. Praha a odboru dopravy Magistrátu hl. m. Praha, na které byl protokol o výsledcích měření zaslán Hygienickou stanicí. Výsledky se vztahují pouze k danému místu měření. Lze však předpokládat, že v domech, které jsou v těsné blízkosti Spořilovské bude hluk o 5 a více decibelů vyšší.
  O zdravotním riziku nadměrného hluku jsem psala obecně ve Spořilovských novinách (rubrika doprava). V podrobné hlukové studii zátěže obyvatelstva ze silniční dopravy (Timberland, 2005) se autoři zabývali odhadem zdravotních rizik hluku pro obyvatele v okolí Spořilovské. Již v této studii je tato ulice považována za mimořádně dopravou zatíženou komunikaci. Ze studie dále vyplývá, že bezpečné hodnoty hlučnosti doporučené WHO pro ochranu veřejnosti před škodlivými účinky hluku byly již v té době překročeny, a tak dochází a bude docházet ke zhoršení zdravotního stavu exponovaných osob a výskytu civilizačních chorob. V případě citlivějších osob hrozí i vážnější poškození zdraví. Již tehdy měření povrdila, že v některých chráněných místech venkovního prostoru jsou výrazně překročeny limity hluku. Denní limit (60 dB) byl překročen u asi 30 % obyvatel a noční limit (50 dB) u 45 % obyvatel. Rozdíl v dopravě ve dne a v noci byl minimální. Časté stížnosti na hluk považují autoři za zcela oprávněné. Navíc upozorňují, že řada onemocnění se už rozvíjí při expozici hluboko pod hygienickým limitem. Hluk ohrožuje 10 000 obyvatel, kteří žijí v nejbližším okolí ulice (ČSÚ) a přes 4000 z nich je trvale zasaženo nebezpečnou hladinou hluku. Většina obyvatel bude po desetiletém a delším pobytu vystaveno reálné hrozbě nevratného poškození zdraví. Přitom léčení těchto obyvatel vychází ročně na 100 tis. Kč/osobu.
  Ze studie dále vyplývá, že hluk je bezesporu odpovědný za zvýšenou nemocnost. Prokazatelně způsobuje hypertenzi, infarkt myokardu, vředovou chorobu žaludku, lithiazu, diabetes, nádorová onemocnění, časté katary horních cest dýchacích. Pro českou populaci byly prokázány korelace mezi hlukem a hypertenzí a také onemocněním horních cest dýchacích. Hluk má vliv nejen na kardiovaskulární systém (včetně ICHS), ale také na centrální nervovou soustavu a imunitní systém. Oslabení jedinci pak snáze podlehnou různým onemocněním. Zajímavé je, že při poklesu rychlosti z 50 km na 30 km dochází ke snížení hluku z dopravy o 5 dB, které je subjektivně vnímáno jako trojnásobný pokles hluku. Konkrétní údaje o zdravotním stavu populace Spořilova nejsou k dispozici. Byla ale zjištěna vysoká incidence některých z výše uvedených nemocí v dotazníkovém šetření u více než 250 obyvatel v těsném okolí Spořilovské ulice. Výsledky recentního měření hluku, hluková studie a výsledky dotazníkového šetření jsou základním argumentem proti navedení kamiónové dopravy z Jižní spojky do oblasti Spořilova, kde navíc obyvatelé nebyli adekvátně chráněni před hlukem a škodlivinami ani v minulosti. Navedení kamiónů do Spořilovské ulice je tak naprosto nekvalifikovaný, protiprávní akt, který ohrozil zdraví a životy obyvatel Spořilova a významně se tak dotkl jejich občanských práv. Přitom nejvyšší soud nedávno potvrdil, že vlastníci nemovitostí nejsou povinni strpět hluk, který je nad rámec hygienických norem. Hlavní město Praha tedy bude muset zvolit taková opatření, aby emise hluku splňovala hygienické normy. Zvýšila se tím také naděje na zastřešení Spořilovské. Kromě petice proti kamiónům na Spořilovské spojce existuje také petice proti hluku, kterou protestují občané a starostové proti připravovanému nařízení vlády, které by mělo platit od ledna a kterým by měly být zvýšeny limity hluku ve dne o 5 dB a v noci vyjímečně až o 10 dB. Ochrana zdraví občanů by měla být nadřazena všem ostatním zájmům, protože zdraví je tou nejvyšší, nenahraditelnou hodnotou.

  RNDr. Jana Růžičková, CSc.

  [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Čtenář Spořilovských novin | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: jruzicka11@seznam.cz


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8240074
  Květen115991
  Dnes710

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 147 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE