Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  Spořilovský kalendář
<<  Srpen  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Mohlo by vás zajímat...

Kultura

* Vladimír Rod - zdatný devadesátník

Vydáno dne 03. 04. 2018 (270 přečtení)

Vladimír Rod u klavíru Spořilovský občan bratr Ing.Vladimír Rod, DrSc. se narodil v Třešti dne 2.dubna 1928. Po maturitě na Reálném gymnáziu v Telči vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Po základní vojenské službě nastoupil jako technolog do Chemoprojektu, kde pracoval převážně na projektech výroby synthetického kaučuku. Při prověrkách byl z politických důvodů z práce propuštěn a nastoupil do projekčního střediska Královopolské strojírny, kde se tyto projekty dokončovaly. Od roku 1960 se věnoval výzkumné činnosti, zpočátku ve Výzkumném ústavu chemických zařízení, později v Ústavu chemických zařízení Československé akademie věd, a dosáhl vědecké hodnosti DrSc. Ke konci své rozsáhlé činnosti ve výzkumu a vývoji působil jako přední vědec, hostující profesor rok na pozvání Bradford Univerzity v Anglii. Od roku 1991 je v důchodu, těší ho práce na zahrádce, živě se zajímá o kosmologii, má rád matematiku, šachy a především hru na klavír. Od sedmi let se učil hře na klavír, později též i na lesní roh. Na hodiny klavíru dojížděl do nedaleké Telče k paní profesorce, která v něm objevila hudební nadání. V době studia na vysoké škole dále navštěvoval soukromě kurz klavírní hry na pražské konzervatoři a dosáhl tak neobyčejného mistrovství. Díky výbornému vedení jeho učitelů a velké píli se postupně vypracoval na vynikajícího pianistu.Dne 7.2.2003 se po prvé sešli dva spořilovští hudebníci - oba Sokolové od žákovských let - Vladimír Rod (klavírista) a Vladimír Prchlík (houslista), aby založili komorní Duo dva Vladimírové. Je zajímavé, že oba bydleli dlouhá léta na Spořilově v ulici Jihovýchodní (I. a VIII.) a hráli tenis na dvorcích LTC (později SOKOL) Spořilov u Krčského lesa. Oba také v padesátých letech pracovali ve Státním projektovém ústavu Chemoprojekt Praha. Zajímavé je, že se až do první schůzky a založení Dua v únoru 2003 nikdy nepotkali. Až společný zájem o pěstování komorní hudby je svedl náhodou dohromady. Oba se scházejí pravidelně jednou týdně ke zkouškám v rodinném domku u Rodů a pilně nacvičují skladby našich a světových mistrů. Jejich veřejná vystoupení v Geofyzikálním ústavu ČAV a v Akademii Vadima Petrova na Spořilově vždy potěší vděčné spořilovské posluchače. V loňském roce rozšířil dvojici spořilovských hudebníků - seniorů ještě třetí spořilovský člen - bratr MUDr. Jiří Kubát hrající na violoncello. Jako komorní trio cvičí především Haydnova tria, kde významně zaznívá především mistrovský klavírní part v podání našeho jubilanta. Cílem snažení tří muzikantů je především radost z překrásné hudby. Celkový věk účinkujících je požehnaných 265 let! Dlouholetá tradice muzicírování ve spořilovském Sokole tak má i dnes skromné pokračování.

Vážený a milý bratře Vladimíre, ke Tvému výročí Ti ze srdce přejeme hodně zdraví, duševní i fyzické svěžesti a mnoho radosti a uměleckých zážitků z Tvé virtuózní klavírní sólové a komorní hry!
NAZDAR!

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Spořilovské knihy
Po stopách spořilovských legionářů

Knihu Po stopách spořilovských legionářů je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo

Knihu Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo je možné objednat na e-mailu noviny@sporilov.info. Cena knihy je 250 Kč.

Při zakoupení obou knih současně poskytujeme slevu (za obě knihy zaplatíte dohromady 400 Kč). Zakoupením knih podpoříte Spořilovské noviny.


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem5025711
Srpen61694
Dnes1246

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 42 uživ.


(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE