Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

  Mohlo by vás zajímat...

  Kultura

  * Vzpomínka na počest obětí 2. světové války

  Vydáno dne 20. 05. 2022 (405 přečtení)

  Aktualizováno 22. 5. 2022. Pietní akt na počest obětí 2. světové války se konal dne 5. května v 10,30 hod. na Národním hřbitově na Roztylském náměstí. Přítomna byla starostka Irena Michalcová a členové Zastupitelstva městské části Praha 4. Slavnostní projev přednesl místostarosta Michal Hroza.  Pietní akt uváděl a jména občanů zahynuvších za 2. světové války přečetl Ing. Vladimír Dvořák z Českého svazu bojovníků za svobodu. Za Tělocvičnou jednotu Sokol Spořilov se zúčastnila vlajková četa Robert Löwenhoffer, Jakub Kunčík a Jana Heroutová a za spořilovské skauty Václav Duchek - Kuře. Za Obec baráčníků Roztyly byla přítomna syndička Jitka Sedláčková.
  Pietní akt zahájila večerka, kterou zahrál na trubku člen Vojenské posádky Praha. Hudba zahrála smuteční pochod, Jitka Sedláčková kráčela za vojáky s věnci. Slavnosti se zúčastnil ředitel školy Daniel Kaiser a 3 třidy - asi 90 žáků Základní školy Jižní IV, přišli i studenti Gymnázia Postupická. Přítomni byli i spořilovští občané. Na závěr pietního aktu přednesl proslov o obětech války, modlitbu a požehnal pietnímu shromáždění Jan Hlavsa, farář Církve československé husitské. Všichni shromáždění občané uctili památku obětí 2. světové války položením věnců za padlé za 2.světové války a 4 bojovníky z povstání pražského lidu 1945.
  Květen před 77 lety
  S úctou a obdivem si připomínáme osudy známých osobností Starého Spořilova a jejich početných rodin, s nimiž jsem se důvěrně znal a potkával je v dobách mého dětství i dospívání. Sdílel jsem s nimi časy míru, klidu, radosti z budování a rozvoje společnosti. Společně jsme prožívali přepadení státu cizí velmocí v roce 1938 a období domácího odboje za německé okupace. Největší a nejdramatičtější událostí v historii Spořilova bylo beze sporu Květnové povstání 1945. Spořilovští občané prokázali schopnosti bránit se proti násilí a vzdorovat nepřátelské vojenské přesile. Po dlouhé vyčerpávající době plné utrpení a tragických následků 2.světové války se u nich projevila morální síla a schopnost společné obrany oproti nenáviděnému nepříteli.
  V protinacistickému odboji v letech 1930 až 1945 zaplatili za svobodnou Československou republiku svým životem mladí bratři sokolové František Bulín, Vlastimil Distl, Hugo Klein, Vladimír Kočí, Bedřich Krejný, Zdeněk Marek, František Nekovář a Václav Neuman. Na paměť jejich hrdinství v odboji jim členové spořilovské sokolské jednoty dne 28.září 1945 odhalili v sokolovně pamětní desku. Slavnostního odhalení za velké účasti spořilovské veřejnosti zúčastnilo 98 sester, 33 dorostenek, 60 bratrů a 35 dorostenců Také v budově Základní školy Jižní IV. byla odhalena pamětní deska všem spořilovským obětem 2.světové války. Dodnes si malí sokolíci i žáci školy mohou vzpomenout všech hrdinů Spořilova při vstupu do sokolovny a do školy.
  Všem vám, vážení přátelé, sestry a bratři, kteří jste se s námi každoročně připomínali hrdinství a statečnost sokolů, legionářů, skautů všech obětí 2.světové války ze Spořilova a okolí, patří náš vřelý dík.
  Vzpomeňme svých hrdinů v radosti a lásce!
  Nejenom vzpomínejme a radujme se z každého úspěchu či nového šťastného setkání se sousedy a jejich rodinami ve zdraví, radosti a v lásce. Radujme se z díla a odkazu svých předků a věřme dílu minulých generací, které nás předešly na věčnost. Největší úctu, obdiv a velkou pietu cítím k osudům dobrých známých, které jsem důvěrně znal. Potkával jsem je v ulicích, zahrádkách a na náměstí v době mého dětství i dospělosti.
  Největší a nejdramatičtější událostí v celé pestré minulosti Starého Spořilova bylo Květnové pražské povstání 1945. Spořilovští občané prokázali vynikající schopnost se bránit proti násilí a odolávat nepřátelské vojenské převaze. Za 2. světové války se u nich projevila nezlomná vůle a morální síla proti nenáviděnému nepříteli.
  Jak vzpomínat na dědictví našich hrdinů v příštích časech? Vzpomínejme často a rádi nejenom v lásce radosti a lásky, avšak v bolestech a starostech naší současnosti. Držme vždy všichni pospolu mysleme na své drahé, stůjme věrně při sobě ve svornosti a lásce! Věřme svorně ve svou světlou budoucnost, držme jednotu v radostech i starostech dneška! Mysleme na společné blaho a jednotu národa, vzpomínejme všech svých hrdinů v radosti a lásce!


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Vladimír Prchlík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovská výročí

  1925 - Vznik stavebního družstva Spořilov »


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8391583
  Červen126957
  Dnes2212

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 166 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE