Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

  Mohlo by vás zajímat...

  Nezapomínáme

  * Zemřel Ing. Vladimír Prchlík, CSc. – čestný občan Prahy 4

  Vydáno dne 16. 08. 2022 (1084 přečtení)

  Vladimír Prchlík V sobotu 13. srpna 2022 zemřel tiše uprostřed svých nejbližších čestný občan Prahy 4 Ing. Vladimír Prchlík, CSc., Sokol, spořilovský patriot a dlouholetý redaktor Spořilovských novin.


  Narodil se 22. března 1929 na Spořilově. Navštěvoval zde obecnou školu (nyní ZŠ Jižní IV) a ve studiu pokračoval na Státním reálném gymnáziu v Michli. Po maturitě v roce 1948 nastoupil na Vysokou školu elektrotechnického inženýrství ČVUT v Praze. Po ukončení studií v roce 1953 zůstal v akademickém prostředí jako odborný asistent na Katedře elektroenergetiky. Zde působil pět let, ale protože neměl dělnický původ, musel místo opustit. Zaměstnání našel v Chemoprojektu a později v Kovoprojektu, kde pracoval jako projektant elektrotechnických zařízení.
  V roce 1968 uspěl v konkurzu Československého střediska pro ochranu životního prostředí v Bratislavě a účastnil se studia financovaného Světovou zdravotnickou organizací. Absolvoval studijní pobyty ve Velké Británii a Kanadě. V roce 1983 obhájil na elektrotechnické fakultě disertační práci na téma „Vliv energetiky na životní prostředí.“ Byl spoluzakladatelem a dlouholetým předsedou Československé společnosti pro životní prostředí ČSVTS. Po listopadu 1989 pracoval do odchodu do důchodu na odboru mezinárodních vztahů na nově ustanoveném ministerstvu životního prostředí.
  Po celý svůj dlouhý život se zajímal o spořilovské dění a byl i jeho tvůrcem. Podílel se na vzniku Občanského fóra na Spořilově, stál při obnově TJ Sokol Spořilov, kde pracoval ve výboru jako jednatel a vzdělavatel, později byl organizátorem věrně gardy. Vždy si vážil sokolských myšlenek a v jejich duchu jednal čestně v profesionálním i soukromém životě. V roce 2007 spolu se stejně smýšlejícími přáteli založil Sbor pro obnovu pomníku Hrdinům od Zborova a myšlence obnovy dávno zapomenutého pomníku na Roztylském náměstí obětoval dalších patnáct let svého života. Ve stejné době se zapojil do redakce Spořilovských novin, kam přispíval až do své smrti. Byl neúnavným iniciátorem a autorem mnoha článků, námětů, fotografií, ale i grafických a technických vylepšení novin a to i díky tomu, že neměl problém s využíváním internetu, práci s e-mailem a internetem, což jsme v redakci velmi obdivovali. Byl předsedou Klubu TGM Masarykova demokratického hnutí v Praze 4 (Nusle, Záběhlice, Spořilov, Braník) a z této pozice se v sokolské uniformě účastnil celé řady akcí připomínajících minulost našich předků.
  Jeho velkou láskou byla hudba a hra na housle. Už jako šestnáctiletý nastoupil do salónního orchestru spořilovského Sokola. Byl členem Symfonického orchestru ČVUT Praha, působil jako primáš Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka. V sedmdesátých letech založil Spořilovské sokolské kvinteto, se svým vrstevníkem Ing. Vladimírem Rodem, DrSc. pak v roce 2013 komorní Duo Vladimírové. Setkat jste se s ním mohli i v seniorské akademii ZUŠ Vadima Petrova nebo při Rybově České mši vánoční v kostele sv. Anežky České.
  Byl praktikujícím farníkem Náboženské obce Církve československé husitské (CČSH) na Spořilově, dokud mohl, pravidelně se účastnil bohoslužeb v modlitebně CČSH Aloise Spisara. K 70. výročí napsal Malou historii náboženské obce CČSH na Spořilově. Později se v rámci aktivit Spořilovských novin významně podílel na vydání knih Po stopách spořilovských legionářů a Vzpomínky na spořilovské sokolské divadlo. Vždy si přál svými vzpomínkami navázat na legendárního Adolfa Branalda. Na sklonku života se mu to podařilo – jeho Toulky minulostí Starého Spořilova jsou bezesporu kronikou naší čtvrti a jsou jeho významným dědictvím pro budoucí generace.

  Vladimír Prchlík oceněný medailí TGM (foto: 21. 9. 2015)


  Předsednictvo Masarykova demokratického hnutí mu udělilo čestné uznání T. G. Masaryka, Asociace nositelů legionářských tradic spolu s dalšími organizacemi mu v roce 2013 udělila Cenu Český patriot za celoživotní dílo v oblasti podpory národní hrdosti a za vzdělavatelskou činnost v Sokole. O rok později byl jmenován čestným občanem Prahy 4. V prosinci 2019 obdržel uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí a stříbrný odznak Zasloužilého člena České obce sokolské.

  Poslední rozloučení s Ing. Vladimírem Prchlíkem se koná v pátek 26. srpna 2022 v 11,15 hod. v kapli sv. Václava na Vinohradském hřbitově v Praze.

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Tomáš Hromádka | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Spořilovská výročí

  1998 - Zahájení obnovy Parku na Roztylském náměstí »


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8446986
  Červen182360
  Dnes3897

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 108 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE