Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov pokr:
  "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • srpen 68 na sídlišti Spořilov:
  "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově)
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     

  Mohlo by vás zajímat...

  Vzpomínky

  * Ve věku 94 let zemřel spisovatel Ivan Vyskočil

  Vydáno dne 02. 05. 2023 (649 přečtení)

  Ivan Vyskočil

  PhDr. Ivan Vyskočil, profesor herectví a divadelní tvorby DAMU, psycholog, pedagog, spisovatel, autor divadelních her a učebnic, básník a herec, začal svou uměleckou tvorbu v sále pod kostelem sv. Anežky na Spořilově. V letech 1946 až 1947, vyprávěl Ivan Vyskočil, jsme začali se skauty první divadelní pokusy a improvizovaná představení. Byli tam mí kamarádi ministranti, jako Zdeněk Lhota, Toník Vaněk, pozdější lékař, a jeho bratranec stejného jména, pozdější kněz, Milan Štros s přezdívkou Had, Jiří Suchý a Zdeněk Zátka. V Divadle pod kostelem jsme hráli to, co jsme si sami napsali. Vytvořili jsme zájmový divadelní Spolek ZUMRA, tj. Spolek pro zušlechťování mravů, a pořádali tzv. ŠUMÁKY jako pro osvěžení, což byly v podstatě parodie, takové dada scény, to znamená provokace. První představení se jmenovalo Limonádový mumraj a další Havaj, trvala hodinu až hodinu a půl a spořilovští obyvatelé je hojně navštěvovali. Mohli jsme to dělat díky františkánům - páterům Cyrilovi Kadlecovi a Inocencovi Františku Kubíčkovi, kteří nám prostor pod kostelem sami nabídli, že je škoda jej nevyužívat. Přišel však osudný rok 1948 a sál se zamknul. Byla to velká škoda, že se tím po válce nově se vytvářející občanské společenství na Spořilově přerušilo.  Do právě dokončené zahradní čtvrti malých rodinných domků na Spořilov se Ivanovy rodiče přestěhovali z Římské ulice z Královských Vinohrad, když byl Ivanovi jeden rok. Ivan Vyskočil navštěvoval od roku 1935 Obecnou školu pětitřídní na Spořilově jako žák 1B. třídy nezapomenutelné, avšak přísné paní učitelky Marie Vostřebalové z Vršovic. Kromě jí vzpomněl Ivan tehdejšího spořilovského pana řídícího Vladimíra Štulíka, velkého violoncellisty, člena smyčcového kvarteta. Ivanovi rodiče byli uměleckého založení – tatínek Josef restaurátorem a konzervátorem, maminka Františka knihařkou a zlatičkou. V jeho rodině bylo veliké filosofické a hudební nadání. Ivan se oženil se svojí milovanou Evičkou, budoucí profesorkou pedagogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a mají tři děti. Barboru, MUDr., psycholožku, Markétu, MUDr., neuroložku a advokáta JUDr. Františka Vyskočila.
  Ivan po maturitě studoval v letech 1948-1952 herectví a režii na dramatické konzervatoři, později Divadelní fakultě AMU. 1952-1957 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy psychologii, pedagogiku a filozofii. Praxi získával jako externí vychovatel v nápravných ústavech. 1957-1959 vyučoval psychologii na DAMU. V téže době začal vystupovat v Redutě s Jiřím Suchým v představeních, jež Vyskočil nazval text-appealy.1958 spolu s Helenou Philippovou a Vladimírem Vodičkou založili Divadlo Na zábradlí, kde působil jako režisér, dramatik a herec. Po odchodu z něj se v roce 1963 vrátil do Reduty, kde založil Nedivadlo. Od 60. let publikoval své texty i rozhlasové hry. Dobu normalizace prožil jako nežádoucí umělec. Kariéru obnovil po sametové revoluci. V roce 1992 založil katedru autorské tvorby a pedagogiky na DAMU a až do roku 2003 ji vedl. Stál u zrodu divadel malých forem. Patřil k neosobitějším divadelníkům, kteří bořili konvence, pohrávali si s jazykem, což ukazuje i titul knihy Malý Alenáš a nonsensem i absurditou. Měl klíčovou roli pro práci s improvizací v rámci textu.
  Do kostela sv. Anežky občas chodíval v neděli na půl jedenáctou. Poznal mně. Vždy mi podával ruku, neboť si pamatoval, že chodil do spořilovské školy s mojí sestrou a s mým bratrem. V dubnu 2005 přišel Ivan Vyskočil besedovat do sálu sv. Anežky, kde dříve hrával, vyprávět zajímavé příběh ze své učitelské praxe. Mladí herci Petr Čepek, Iva Janžurová, Karel Sloup nebyli původně přijati na DAMU. Na jeho přímluvu byli později přijati. Po skončení zajímavého setkání předal ředitel Základní školy Jižní IV Mgr. Daniel Kaiser na památku Ivanovi Vyskočilovi, žáku 1B, třídy, kterou se 42 spolužáky od roku 1935 navštěvoval, Výpis z jeho Záznamu o prospěchu. Po téměř jeden a půl hodinovém besedování se všichni diváci – spolužáci, přátelé a sousedé ze Spořilova s Ivanem Vyskočilem zaslouženým potleskem rozloučili. Bylo to naposledy.

  Pavel Roček

  [Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Zasláno do redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8548151
  Červenec78713
  Dnes3383

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 134 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE