![]() |
|
Rubriky
Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme.
Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.
Kam na Spořilově?
Poslední komentáře
"Ten kostel je opravdu dominantou sporilova- Vzpominam si, ze jeste pred viteznym unorem tam bylo ka . . . " (90 let od vysvěcení kostela svaté Anežky na Spořilově) "Tak snad nevjedou do parku..." (V rámci farmářských trhů se bude konat Den s IZS ) "byl rozhodne Jarda Kovar. Denne chodil na sokolske letni cviciste a trenoval.O ceskoslovensky rekord . . . " (100 let Spořilova - zachytíme společně vzpomínky?) "na nalet na Prahu v unoru 45, pak jakbyl na namesti zrizen tabor pro Sudetaky, ale natohle nejak ne, . . . " (Velikonoce 1947, Bílá sobota, průvod na Roztylském náměstí) "Dvacet let je neuvěřitelná doba, hlavně mi to připomnělo, jak stárneme... Ačkoli již dlouho neSpořil . . . " (800 000 čtenářů, 2700 článků, 1200 fotografií a uplynulých 20 let) "pokračování Za silnicí už byl nový Spořilov, lemoval ji činžák končící něčím jako kotelnou šedomodr . . . " (Srpen 1968 na Spořilově) "Mí rodiče bydleli v bé dvojce od roku 1964. Když přijeli Rusové, bylo mi tři a půl. Jako jedináček z . . . " (Srpen 1968 na Spořilově) "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?) "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?) "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970) Kam s ním na Spořilově
Nejčtenější články
Nejpůvodněji dochovaný spořilovský dům padl
(21. 01. 2025, 1564x) 100 spořilovských fotografií 1925 - 2025 (1-53)
(18. 06. 2025, 1447x) Odmítáme předimenzovanou výškovou výstavbu na spořilovském sídlišti v Hrusické ulici a v dalších podobných lokalitách
(19. 11. 2024, 1137x) 100 let Spořilova - zachytíme společně vzpomínky?
(18. 06. 2025, 1033x) 100 událostí našich životů na Spořilově (1-10)
(06. 02. 2025, 942x) Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět novou část Pražského okruhu
(16. 12. 2024, 908x) Praha získá významné pozemky pro park Trojmezí
(25. 10. 2024, 900x) Spořilov má výročí: 100 let od založení
(18. 06. 2025, 886x) 100 let Spořilova: Anketa Spořilovských novin
(07. 01. 2025, 846x) Velikonoce 1947, Bílá sobota, průvod na Roztylském náměstí
(06. 04. 2025, 829x) Spořilovský kalendář
|
Komentáře
ke článku: Proč se ptám pana Dudry?
ze dne 30.05.2008, autor článku: Čtenář Spořilovských novin
Komentář ze dne: 03.06.2008 08:23:09
Autor: Václav (vaclava.cermakova@cityofprague.cz) Titulek: marný pokus dostat svůj příspěvek na diskuzní fórum MČ Praha 4
Včera byl učiněn pokus okomentovat stav trávníků na naší Praze 4. Protože se na diskuzním fóru MČ Praha 4 příspěvek doteď neobjevil (odesláno 2.6. cca 16,50), ale jiné příspěvky odeslané později zde jsou, tak patrně funguje cenzura, posílám proto své dlouhodobé životní zkušenosti alespoň sem.
Každý zahradník provádějící péči o veřejné plochy zeleně (ale i soukromé zahrady) ví, že každý rok kolem 15. dubna musí mít připraveny sekačky a terénu znalé pracovníky, aby jeho firma nepropásla první nástup vzrůstající trávy. Když firma svůj úsek nezvládne do 14 dnů a seká až později, někde až ve stavu seno(teď), nebo až v termínu otav (2. seno), způsobí tím zdrnovatění travního porostu, úhyn nižších druhů trav, podehnívání stébel sortimentu vzrůstných trav a to nemluvím o neúklidu ležící posekané vzrostlé trávy a tím vyhnívání celých lokalit. Umožní průnik jednoletých i víceletých plevelů, zatlačení kulturních travin. Musí využít prvního příhodného počasí protože aprílové počasí je aprílové počasí a déšť a přeháňky nejsou výjimkou. Když se tak nestane (neposeká včas). Dojde k velkému poškození zapěstovaných trávníků. Postupně se z rovnoměrných trávníků stane ruderál, nebo také rumiště se spoustou prachu. To, co se letos děje na velké většině ploch zeleně na Praze 4, (Prahu 10 nesleduji), je zvěrstvo proti zahradnickému řemeslu. Největší chyba je, že zahradnický obor je živnost volná (na rozdíl od fotografů, kterří mají živnost vázanou - nic proti nim), takže každý, kdo se jednou setkal s petrželí v květináči si o sobě myslí, že je zahradník. Možná by stačil obyčejný selský rozum a uznání, že když je nápor práce ve stejném termínu na všech plochách - nikdy nemůže být reálné, aby jediná firma stačila být na X místech současně, protože travička ani jiné práce prostě na "skvělou" jedinou firmu nepočkají. Jedině snad, kdyby měli na těch cca 300 ha na Praze 4 (cca 170 na Praze 10) asi tak 100 sekáčů se 100 sekačkami připravenými ve stejnou dobu jak u startovní čáry a vyrazili všichni najednou. Jestli dříve bylo 10 firem, dá se reálně předpokládat, že měli každý nejméně 2 sekačky s příslušnými pracovníky takže nejméně 20 sekaček (ale spíše více) do terénu vyrazilo najednou. A to nemluvím o perfektní znalosti lokalit a terénu (co kde jak je potřeba posekat nejdříve, co kde jak rychle roste). Takže jich nemuselo být až 100. Firmu Rossy jsem za svou dlouholetou praxi nikdy nepotkal. Moc by mně však zajímalo, kolik mají mechanizace, jakou skladbu pracovníků a hlavně kolik kvalifikovaných lidí, kde jakou zakázkou úspěšně provedenou se mohou pyšnit, když je nikdo ze zahradnického prostředí nezná. Obrat firmy není podstatný. Osobně sobě i ostatním přeji, aby páni na radnici pochopili, že v tomto případě šlápli úplně vedle. Zaplaťbůh za ing. Fischera na starém Spořilově. Všichni by se u něj měli učit a naslouchat mu, nemuselo by pak docházet k takovýmto excesům. Jemu pršelo úplně stejně. Reakce na komentář |
Spořilovské aktuality
19.10.2025: Spořilov oslavil 100. výročí svého založení
Nečekaně velký zájem provázel dnešní sousedské setkání ke 100. výročí Spořilova. Více než 200 zájemců se sešlo v Roztylských sadech nedaleko kostela sv. Anežky České, aby si toto výročí připomenulo. Nechyběly projevy, vzpomínky pamětníků, přání starosty a místostarosty. Bylo možné zalít lípu zasazenou k výročí, debatovat se sousedy, získat zdarma některé publikace o Spořilově a prohlédnout si výstavu fotografií. Ta zde bude umístěna až do 28. října 2025, kdo jste nestihli, přijďte se podívat! Připravujeme reportáž z celé akce. Uvítáme vaše fotografie, videa nebo i jen vzkaz Spořilovu ke 100. výročí - můžete vkládat do facebookové skupiny 100 let Spořilova - Spořilovské noviny.
05.10.2025: Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (2025) za Prahu 4 a její jednotlivé -tedy i spořilovské - okrsky:zde.
26.09.2025: Cestující z autobusu ať se ozve na linku 158 Kdo cestoval ve čtvrtek 25. 9. 2025 okolo půl jedenácté večer autobusem MHD číslo 136 ve směru na Jižní město a byl svědkem rvačky v autobusu, ať se co nejdříve ozve na linku 158. K incidentu došlo kolem 22.30 v autobusu číslo 136 před příjezdem spoje na zastávku Lešanská v části metropole Záběhlice. Podle prvotního oznámení se jednalo o rvačku mezi několika muži. Výsledkem bylo pobodání dvou osob.
Starší aktuality Čtenáři od 31.5.2004
Spořilovská kliknutí
Spořilováci na webu
Nyní si čte web : 167 uživ. |
(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE