Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  


Poslední komentáře
 • Zastřešení Spořilovské: Kde to vázne?:
  "https://www.prazskypatriot.cz/zastreseni -sporilovske-kde-to-vazne-praha-4-a-magi strat-si-prehazuji . . . " (Přispějte svým názorem k revitalizaci okolí retenčních nádrží na Chodoveckém potoce)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, zdravíme z Křenecké Stodoly. Z důvodů zrušených farmářských trhů jsme hledali jinou mo . . . " (Termín zahájení farmářských trhů je zatím nejistý)
 • Olga a Jiří:
  "Také já vděčně vzpomínám na Olgu a Jiřího. Olga, mj. režisérka krátkého filmu, zůstala režisérkou i . . . " (Spořilov byl po léta mým dalším domovem, po kterém se mi dnes občas stýská)
 • sice zajimavy prispevek,:
  "mnohe mohu potvrdit, ale technicke zpracovani je cira katastrofa. ten zvukar by mel svuj vytvor pos . . . " (Poetická procházka periferií Spořilov s Tomášem Míkou)
 • bez titulku:
  "Také mne pšt let vzdělával pí.uč Bílá a je to pškná vzpomínka" (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • U Jetonickych - Eureka:
  "S bratrancem jsme chodivali o nekterych nedelich dedeckovi k Jetonickym pro pivo. Od te doby co jsem . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • diky za vzpominky:
  "Ahoj Milane, jsem byvala spoluzacka tveho bratra Misi od 1. tridy az do maturity na Pripotocni. Tak . . . " (Vzpomínka na Františka Jetonického)
 • Pamatuji:
  "Pani doktorku Kotrlou si pamatuji, ze strediska na Sporilove. Byla jsem za sveho detstvi a mladi jej . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Karle diky.:
  "Zacal to Milan Malina, a doufam, ze budou jeste dalsi pokracovat. Na tvou maminku si vzpominam, ze . . . " (Vzpomínky Karla Kotrlého)
 • Jak se z první mobilní smart toalety v Praze 4 může stát smrad záchod :
  "https://ceskapozice.lidovky.cz/forum/jak -se-z-prvni-mobilni-smart-toalety-v-praz e-4-muze-stat-smra . . . " (COVID-19 ve správním obvodu Praha 4) • Spořilovský kalendář
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30   

  Mohlo by vás zajímat...

  Komentáře

  ke článku: 118 i 125 jezdí rychleji přes Barrandovský most
  ze dne 15.11.2012, autor článku: Tomáš Hromádka

  Komentář ze dne: 16.11.2012 07:58:23     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: To opravdu stojí za životy Spořilováků!
  Je to opatření, aby se nedaly vrátit kamiony na Jižní spojku do stavu před 2 roky!

  Komentář ze dne: 16.11.2012 15:22:21     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: To opravdu stojí za životy Spořilováků!
  Přesně tak 15 tisíc lidí zmírá kvůli tomu ve výfucích kamionů. Ti co to vymysleli a ti co jezdí po dálnici autobusem místo metrem musí být blázni, protože denně úplně zbytečně nalapají tolik výfukových plynů, že to mají do futrálu za pár... :-(( A zisk je 5 minut času oproti metru, ale třeba ztráta několika let života.

  Největším nebezpečím pro tento stát jsou hlupáci a jak je vidět tak stále více lidi blbnou, což už je i prokázáno srovnáním s minulostí!

  Komentář ze dne: 20.11.2012 13:32:27     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: tak to mě opravdu "těší"...
  ...že tu na Spořilově nechcípeme zbytečně

  Komentář ze dne: 23.11.2012 08:50:40     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: tak to mě opravdu "těší"...
  Prach zvyšuje úmrtnost
  Znečištění ovzduší prachem na některých místech Prahy přesáhlo roční kvóty. Podle Miroslava Šuty z Centra pro životní prostředí a zdraví je to především kvůli výfukovým zplodinám z automobilů.

  Komentář ze dne: 23.11.2012 09:25:25     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Praha překračuje roční kvóty znečištění. Kvůli výfukům aut.
  Praha překračuje roční kvóty znečištění. Kvůli výfukům aut.
  Obyvatelé Prahy jsou nuceni v důsledku automobilové dopravy dýchat vzduch zamořený prachem více než je legální. Počet dní, po které smí množství prachu v ovzduší překročit denní limit, byl letos překročen v Praze 2, Praze 6, Praze 8, Praze 10.

  Část obyvatel Prahy je nucena v důsledku silné automobilové dopravy dýchat vzduch zamořený prachem více než je legální. Pro letošek už byl překročen zákonem povolený počet dní, po které smí množství prachu v ovzduší překročit denní limit, na monitorovacích stanicích v Praze 2, Praze 6, Praze 8, Praze 10.

  „Oficiálně je povoleno překročit denní limit pro znečištění prachem po 35 dnů během roku. Podle údajů ČHMÚ monitorovací stanice Praha 6-Veleslavín stačila překročit limit 36-krát už 7. června, Praha 8-Karlín 15. listopadu, Praha 10-Průmyslová 19. listipadu a Praha 2-Legerova 20. listopadu,“ uvedl v tiskovém prohlášení Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

  „Pražané dýchají ovzduší zamořené škodlivinami natolik, že překračuje nejen doporučení Světové zdravotnické organizace, ale i platné limity stanovené směrnicí pro kvalitu ovzduší. Politici proto požádali Evropskou komisi o výjimku pro překračování hodnoty pro znečištění prachem. Platnost výjimky však vypršela už v červnu 2011,“ doplnil Šuta.

  Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 μm (PM10). Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti.

  Dlouhodobé působení prachu pak zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cevní a plicní onemocnění.

  Praha má dlouhodobě problém i s překračováním limitu pro oxid dusičitý. „ Česká republika využíla článku dvaadvacátého odstavce první evropské směrnice, podle kterého může lhůtu pro splnění limitu prodloužit , a to maximálně do roku 2015. Musí však prokázat, že limity nebylo možné splnit do 1. ledna 2010, a dále vypracovat plány kvality ovzduší, které zajistí splnění limitů před uplynutím prodloužené lhůty“, uvedl Šuta.

  Evropská komise podle něj ale vznesla námitky proti prodloužení lhůty k dosažení ročního limitu oxidu dusičitého v Praze, neboť Českou republikou předložené podklady neprokazují dosažení mezních hodnot ani do 1. ledna 2015.

  „Doslova rozhodnutí Komise uvádí, že ,v plánech kvality ovzduší (...) chybí důkazy o tom, jak bude stanovených hodnot dosaženo'. Dále upozorňuje na nekonzistentnost odhadů plánovaného zlepšení kvality ovzduší a očekávané doby pro dosažení příslušných hodnot,“ připomněl Šuta.

  Oxid dusičitý je dráždivý plyn, který vzniká při spalovacích procesech a jeho nejvyšší koncentrace jsou prokazovány v místech intenzivní automobilové dopravy. Spolupodílí se na zvýšení celkové, srdečně-cevní a respirační úmrtnosti. Pro dě

  Komentář ze dne: 23.11.2012 09:26:53     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: Praha překračuje roční kvóty znečištění. Kvůli výfukům aut.
  Oxid dusičitý je dráždivý plyn, který vzniká při spalovacích procesech a jeho nejvyšší koncentrace jsou prokazovány v místech intenzivní automobilové dopravy. Spolupodílí se na zvýšení celkové, srdečně-cevní a respirační úmrtnosti. Pro děti znamená vystavení NO2 zvýšené riziko onemocnění dýchacího ústrojí v důsledku snížené obranyschopnosti vůči infekci a snížení plicních funkcí.

  Jedním z opatření, která mohou přispět ke zlepšení situace jsou tzv. nízkoemisní zóny, jež omezují vjezd automobilů s vysokými emisemi. Podle Šuty se tyto zóny osvědčily zejména v Německu nebo Dánsku. Uplatňují se ale i v několika dalších zemích.

  „Praha se rozhodla zadat zpracování studie proveditelnosti takových zón. Dalším vhodným opatřením je zavedení mýtného nebo zavádění filtrů prachových částic u vozidel MHD, komunálních služeb nebo u stavební techniky (bagry, buldozery, jeřáby, dieselové agregáty atd.), které se osvědčilo například ve Švýcarsku nebo v Rakousku,“ uzavřel Šuta.  Komentář ze dne: 23.11.2012 09:28:03     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: Re: Praha překračuje roční kvóty znečištění. Kvůli výfukům aut.
  A na Spořilově se stále neměří! Proto je zde vše v pořádku!

  Komentář ze dne: 23.11.2012 11:55:11     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: Re: Re: Praha překračuje roční kvóty znečištění. Kvůli výfukům aut.
  Na Spořilově je to horší než v Ostravě, protože tady je to nakoncentrované na velmi malém prostoru...... :-(( Ale jak se říká na každé prase se vaří voda!

  Komentář ze dne: 23.11.2012 12:00:56     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: Re: Praha překračuje roční kvóty znečištění. Kvůli výfukům aut.
  Pokud nevyjde celá Praha do ulic a nebude žádat práva na zdravé prostředí a zdraví tak se nic nestane. Postupně to všichni odskáčou, někdo dřív někdo později.

  Komentář ze dne: 08.12.2012 14:22:07     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Nová studie: Znečištění z dopravy stále ničí zdraví Evropanů
  3.12.2012 01:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
  Podle ředitelky EEA Jacqueline McGladeová by mohly Evropě pomoci technologické inovace dopravních prostředků na elektrický pohon. "Taková změna by mohla proměnit život uvnitř měst,“ uvedla McGladeová.
  Doprava se v Evropě značně podílí na zdraví škodlivém znečištění ovzduší. Toxické zplodiny z dopravy mohou mít vliv na kardiovaskulární systém, plíce, játra, slezinu a krev. Přílišný hluk z dopravy pak může způsobovat jak tělesné, tak psychické potíže. Vyplývá to z výroční zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) o dopravě, která byla zveřejněna minulý týden.
  "Jednou z velkých výzev 21. století bude zmírnění negativních dopadů dopravy – emisí skleníkových plynů, znečištění ovzduší a hluku – tak, aby byly zároveň zachovány pozitivní aspekty mobility," uvedla při představení zprávy v dopravním výboru Evropského parlamentu minulý týden Jacqueline McGladeová, výkonná ředitelka agentury EEA. Podle zprávy může doprava i za čtvrtinu emisí skleníkových plynů v EU.
  Přestože se celkové znečištění ovzduší v posledních dvou desetiletích snižuje, stále představuje v mnoha oblastech významný problém. Například narůstající objem přepravy zboží byl jednou z hlavních příčin vysokých úrovní hladiny oxidu dusičitého.
  Podle zprávy jsou lidé, kteří žijí poblíž vytížených silničních tahů po celé Evropě, stále vystaveni nadměrným hladinám znečištění. V roce 2010 byla u 44 % stanic pro monitorování ovzduší u silničních tahů zaznamenána vyšší hladina škodlivého oxidu dusičitého (NO2), než jakou připouštějí zdravotní limity. Hladiny malých prachových částic (PM10) v ovzduší překročily limity u 33 % těchto stanic. Tyto znečišťující látky přitom mohou mít vliv na kardiovaskulární systém, plíce, játra, slezinu a krev.
  Dalším dopadem dopravy, který může způsobit vážné zdravotní obtíže, je hluk. Zpráva konstatuje, že v největších evropských městech jsou škodlivým hladinám hluku z dopravy vystaveni tři obyvatelé z pěti. Dokonce i na venkově je škodlivému hluku z dopravy v noci vystaveno 24 milionů Evropanů. To jim podle zprávy může způsobovat jak somatické, tak psychické obtíže.
  Podle zprávy klesla poptávka po osobní dopravě mezi lety 2009 a 2010 přibližně o 1 %. Tento vývoj jde proti dlouhodobému trendu, protože poptávka po osobní dopravě od poloviny 90. let minulého století naopak v celé EU setrvale rostla. Využití soukromých automobilů zůstává podle zprávy víceméně na stabilní úrovni, a to navzdory hospodářskému poklesu a výrazným výkyvům cen pohonných hmot v poslední dekádě.
  Podle ředitelky EEA Jacqueline McGladeová by mohly Evropě pomoci technologické inovace dopravních prostředků na elektrický pohon. "Taková změna by mohla proměnit život uvnitř měst,“ uvedla McGladeová.

  Další informace |
  Celé znění Výroční zprávy agentury EEA v rámci mechanismů hlášení pro dopravu a životní prostředí (pouze v angličtině) bylo v době zveřejnění tohoto článku ke stažení na výše uvedeném odkaze

  Komentář ze dne: 08.12.2012 17:37:07     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: Nová studie: Znečištění z dopravy stále ničí zdraví Evropanů
  Pomůže jen silou vynucené snížení dopravy ve městech, nic jiného!

  Komentář ze dne: 08.12.2012 19:14:41     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Modré zóny chce zavést i Praha 4
  Praha 4 chce zavést parkovací zóny v okolí stanic metra. S návrhem na posledním jednání souhlasili zastupitelé městské části. Podle opozice by zóny měly vzniknout na celém území, jinak prý automobily zahltí starý Spořilov, Braník a Podolí. Podle dřívějších informací by zóny mohly být uvedeny v život na přelomu let 2013 a 2014. Návrh bude muset schválit hlavní město.
  8.12.2012 14:19 |
  Zóny by měly být zhruba v půlkilometrovém okruhu kolem stanic metra a v některých dalších zatížených oblastech. Opozice ale kritizuje to, že radnice se zónami nepočítá v okolí stanice metra Roztyly, která sice leží v Praze 11, ale okolí zasahuje na území Prahy 4. Podle zastupitele Petra Štěpánka (SZ) budou řidiči k odstavení aut využívat ulice starého Spořilova. „Zastupitelé městské části udělali ze starého Spořilova neplacený Park and Ride pro stanici metra Roztyly. Stejným způsobem bude znevýhodněn Braník a Podolí, kam teď budou dojíždět lidé z jižních předměstí Prahy 4,“ uvedl Štěpánek. V Braníku a Podolí je totiž možné pohodlně přestoupit na tramvaj číslo 17, která má ve špičce zhruba čtyřminutové intervaly.
  Praha 4 si už dříve nechala zpracovat studii, která zmapovala parkování na celém území městské části. Ze studie vyplynulo, že nejhorší situace s parkováním je v současnosti v Nuslích a Michli. Zhruba čtvrtinu parkujících tam přes den tvoří lidé, kteří v městské části nebydlí, ale pracují. Přestože součástí mnohých administrativních a komerčních center jsou podzemní garáže, zaměstnanci parkují v ulicích Prahy 4, čímž chtějí ušetřit na pronájmu garáží. Problémem je také živelné parkování v okolí stanic metra, ke kterým dojíždějí jak Středočeši, tak Pražané ze vzdálenějších oblastí.
  Návrh parkovacích zón si tento týden schválili také zastupitelé v Praze 8. V současnosti parkovací zóny fungují v Praze 1, 2, 3 a 7. Do systému je začleněna také část území v Praze 16 a 22. Příští rok by se měly rozšířit na Jarově v Praze 3 a dále na části Prahy 5, 6 a 11.


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem6213979
  Duben11171
  Dnes809

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 17 uživ.


  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE