Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  Spořilovský kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

Mohlo by vás zajímat...

Komentáře

ke článku: Premiér Bohuslav Sobotka se setkal se zástupci občanských sdružení přímo na Spořilově
ze dne 14.09.2014, autor článku: Tomáš Hromádka

Komentář ze dne: 16.09.2014 19:17:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Novinky.cz - premiér Sobotka
12.9.2014
Premiér Bohuslav Sobotka navštívil dopravní zátěží těžce zkoušený Spořilov

Zástupci občanských sdružení informovali premiéra Bohuslava Sobotku při jeho páteční návštěvě pražského Spořilova o extrémní dopravní zátěži a z toho vyplývajících zdravotních rizicích. Premiér deklaroval prioritní zájem státu na urychlené dostavbě aktuální varianty Pražského okruhu, resp. stavby 511.

Premiér Sobotka zareagoval na výzvu občanských sdružení SOS Spořilov a Zdravý Spořilov, která dlouhodobě upozorňují na katastrofální situaci a překračování limitů škodlivin v oblasti, kde žije více než 10 000 obyvatel.

Sdružení se obrátila na premiéra s prosbou o podporu při jednáních s ministrem dopravy Antonínem Prachařem ohledně urychlení dostavby Pražského okruhu. Těžká tranzitní doprava je desítky let vedena nadlimitně zatíženým územím Spořilova. Dochází tak k poškození životního prostředí a zdraví lidí.

Podle současných měření Ústavu experimentální medicíny AV ČR je oblast Spořilova extrémně zatížena prachovými částicemi PM2,5, což mimo jiné představuje významné kardiovaskulární riziko, a dále také karcinogenním benzo(a)pyrenem. Limity těchto látek jsou překročeny několikanásobně, a to dokonce i ve vnitřním prostředí, tedy v bytech. Nanočástice v ovzduší (rozsáhlá měření ČVUT) dosahují násobně až řádově vyšších koncentrací než je městské pozadí. Také hluk vysoce přesahuje hodnoty staré zátěže a výjimky umožňují v oblasti Spořilova dokonce hluk okolo 70 - 75 dB.

Premiér Sobotka se osobně přesvědčil o extrémní dopravní zátěži Spořilova a seznámil se s navrhovanými opatřeními, mimo jiné s prosazovaným projektem zastřešení čtyřproudé sídlištní komunikace - Spořilovské. Zároveň zástupcům občanských sdružení potvrdil prioritní zájem státu na co nejrychlejším dokončení aktuální varianty Pražského okruhu, resp. stavby 511. Tato zpráva je zásadní nejen pro obyvatele Spořilova, ale i pro statisíce obyvatel Prahy, kterým desítky let projíždí těžký tranzit v těsné blízkosti domovů.


Komentář ze dne: 16.09.2014 19:19:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Novinky.cz
Sobotka slíbil dostavět Pražský okruh variantou, kterou shazuje soud

Premiér Bohuslav Sobotka v pátek ráno navštívil pražský Spořilov, kam ho pozvala místní sdružení kvůli kamiónům. Ty zdejším sídlištěm projíždějí na Jižní spojku. Sobotka se vyslovil pro dostavbu Pražského okruhu, konkrétně pro stavbu 511 mezi D1 a Běchovicemi.
„Jediná šance je dostavět okruh,“ řekl Sobotka obyvatelům Spořilova, kteří na něj asi půl hodiny čekali v dešti. Premiér přitom ví, že proti trase okruhu, jíž prosazuje Praha, je velký odpor. Vyslovil se pro maximální opatření v Běchovicích a dalších obcích, která by negativní vlivy tranzitní kamiónové dopravy potlačila.
Sobotka přivítal, že pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo zásady územního rozvoje, které šedesát let starý návrh okruhu obsahují.
Tento dokument ale zatím vždy narazil u soudů. Podle Sobotky ale není rychlejší cesta, jak řešit tranzit kamiónů na východě Prahy, aby neprojížděly sídlištěm. „Pokud by se plánovala nová trasa, je to na deset let,“ uvedl premiér.
Na řadě je ministerstvo dopravy
Zároveň odmítl požadavek sdružení SOS Spořilov, aby pro stavbu 511 ustanovil zvláštního vládního zmocněnce. „Žádný vládní zmocněnec nemůže nahradit to, když vedení Prahy bude komunikovat s ministerstvem dopravy,“ reagoval Sobotka.
Potvrdil, že stavba 511 je státní investicí a je tedy nyní v rukou ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO). Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) řekl, že stát po schválení trasy nedokončené části Pražského okruhu zastupitelstvem může začít vykupovat pozemky. Odpůrci stavby ale chtějí trasu opět napadnout u soudu. Vadí jim, že Praha nevzala v potaz varianty a námitky.
Pro pokračování okruhu do Běchovic se vyslovil také místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos (ČSSD). „Jsou dvě věci, které bychom rádi: dostavba 511 a těžké zastřešení Spořilovské. To by mohlo být dříve, 2018, 2019, okruh bych viděl někdy kolem roku 2020,“ uvedl Bodenlos.
Sobotkova postoje si starosta cení. „Premiér v podstatě řekl, že prioritou pro něj a pro vládu je dostavba Pražského okruhu, a to je pro mě dostatečný příslib,“ řekl Bodenlos.
Obyvatelé věří, že se stavba urychlí

Jana Růžičková z SOS Spořilov upozornila, že lidé vedle imisí a hluku trpí vibracemi. Některé domy jsou jen 16 metrů od silnice. „Doufáme, že když nám premiér vyjádřil podporu, mohla by se výstavba okruhu urychlit. Doufáme, že ministr Prachař pro to učiní vše. Napomoci by měl také zákon o liniových stavbách, který by podle zpráv médií mohl být v brzké době,“ doplnila Růžičková.
Na Spořilově žije necelých 15 tisíc lidí, mnozí z nich podepsali petici, aby se nejprve odvedly kamióny a až pak stavělo zastřešení Spořilovské. „Je nutné řešit Spořilov jako celek, nejen Spořilovskou, ale také Jižní spojku a magistrálu na 5. května. Zátěž tu trvá desítky let,“ dodala Pavla Kačabová ze sdružení Zdravý Spořilov.

Komentář ze dne: 16.09.2014 19:21:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Sobotka slíbil na Spořilově okruh!
Právo sobota 13.9.2014

Premiér Bohuslav Sobotka v pátek ráno navštívil Spořilov, kam ho pozvala místní sdružení kvůli kamiónům. Ty zdejším sídlištěm jezdí na Jižní spojku. Sobotka se vyslovil pro dostavbu Pražského okruhu, konkrétně pro stavbu 511 mezi D 1 a Běchovicemi.


Komentář ze dne: 17.09.2014 16:10:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Spořilovská není páteřní komunikace
jako JS a magistrála, ale má zátěž odpovídající páteřní komunikaci. :-))

Komentář ze dne: 19.09.2014 20:49:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Aktivisté zablokovali v Náchodě frekventovaný tah do Polska
Jeden z nejfrekventovanějších tahů z Hradce Králové do Polska zablokovala v pátek odpoledne blokáda. Kolem stovky lidí znemožnilo průjezd automobilů u kruhového objezdu Slávie. Protestující vyjádřili svůj odpor k nadměrné dopravě, kterou by měl redukovat chybějící obchvat. Událost podniklo občanské sdružení Obchvat Náchoda.
Kolona kamiónů zůstala stát dvacet minut. Protestující jim totiž znemožnili díky neustálému přecházení přechodu pro chodce u kruhového objezdu Slávie průjezd. Místní řidiči se díky znalosti města mohli vyhnout neprůjezdné silnici jinými ulicemi.

Omezením dopravy chtěli členové občanského sdružení Obchvat Náchoda upozornit na osmnáctiletou snahu vést jednu z nejdůležitějších spojnic Evropy mimo 20tisícové město, kudy denně projede okolo dvaceti tisíci aut, z toho možná polovina kamiónů.

„Nevidíme jiný způsob, jak na letitý problém upozornit. Slušnost je někdy bezzubá i když postupujeme mírně a kultivovaně. Jinde za podobných situací zapalují auta a kdoví co ještě,“ konstatoval šéf náchodského sdružení Jan Chaloupka.

Komentář ze dne: 22.09.2014 18:33:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Blokáda Hlavní!
Celé hodiny je odpoledne Hlavní u obchoďáku několikrát týdně zablokovaná tranzitem osobáků z JS. Nemohou projet sanitky, matky s dětmi a důchodci se motají mezi auty. To, že tu lidé kolabují z výfuků nikoho nezajímá. Zbývá už jen blokáda!

Komentář ze dne: 23.09.2014 07:51:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - primátor (@)
Titulek:
Jsem pro blokádu na celý den, alespoň se to vyřeší a někdo se tím bude zabývat a nejenom o problému kecat před volbami!

Komentář ze dne: 24.09.2014 17:36:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Kolony Spořilov
Opět celé hodiny totálně zacpaný Spořilov. Kolony, kolony, nic jiného nevidíš. Ucpaná Spořilovská kamiony, Hlavní a Senohrabská osobní auta a autobusy. Děje se něco tak šíleného na jiných sídlištích v Praze? Samozřejmě, že neděje. Vážení politici řešte to hned auž na nic nečekejte nebo si to vyřešíme sami a navždy!

Komentář ze dne: 24.09.2014 20:46:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pohled od sousedů (@)
Titulek: Re: Kolony Spořilov
Ale samozřejmě, že se to děje i jinde v Praze. Kdybyste nepovažovali Spořilov za pupek světa, tak byste věděli, že aktuálně probíhá uzavírka křižovatky Mírového hnutí x Ke stáčírně x K horkám, takže ta auta, co tam teď máte, jsou tam jen DOČASNĚ NA PÁR DNÍ, než se ta křižovatka opraví. Aspoň nyní vidíte (a to ještě vidíte jen část, protože řada lidí jede jinudy), co projede normálně každý den pod okny sousedům na Praze 11 (na Mírového hnutí to takhle stojí každé odpoledne). Ale brečet jako malé děti a žehrat nad svým nelehkým osudem, to umíte určitě ze všech nejlépe právě vy … Spořilováci!

Komentář ze dne: 24.09.2014 20:57:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Kolony Spořilov
Tos nám to tedy naložil, drsňáku. Tak se sem nastěhuj, když je to tu tak úžo..........

Komentář ze dne: 24.09.2014 21:52:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pohled od sousedů (@)
Titulek: Re: Re: Re: Kolony Spořilov
Bydlím asi tak "o dvě ulice" vedle, takže si opravdu nemyslím, že by situace byla taková, jako že Spořilov je nějaká továrna smrti a všude okolo je vzduch jako v ráji, což je ovšem na těchto stránkách poměrně často prezentovaný názor. Problém Spořilova s tranzitní dopravou na Spořilovské samozřejmě vidím, na druhou stranu nemyslím, že je nutné vyskočit jako natahovací panáček a hrozit blokádama pokaždé, když se na Hlavní udělá v odpolední špičce kolona (už jen ten její název napovídá, že to žádná klidná ulice asi nebude, ostatně jako celá řada jiných ulic v odpolední špičce). To bychom museli skákat a stavět barikády opravdu denně prakticky všude a na úkor všech. Takže ano, bojujte za vlastní dobrou věc, ale s rozumem a ne proti ostatním.

Komentář ze dne: 25.09.2014 08:05:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Kolony Spořilov
Nešmíruj přes plot a starej se o své .........

Komentář ze dne: 25.09.2014 10:16:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Max (@)
Titulek: Re: Re: Kolony Spořilov
Co to je za blbost jak by mohla uzavírka křižovatky Mírového hnutí x Ke stáčírně x K horkám ovlivnit ucpanou JS? a tím její objíždění sídlištěm? DOČASNĚ nám pod okny jezdí kamiony. Včera jsem se ani nemohl dostat důmů jen proto, že z Hlavní se udělala Jižní spojka. Víte prd tak si svoje moudra nechte raději pro sebe!

Komentář ze dne: 27.09.2014 18:04:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Kolony Spořilov
Asi byste mohl vědět, že všechno souvisí se vším, jestliže se uzavře jedna křižovatka, kterou denně projede x-tisíc aut mj. ve směru Chodov-Hostivař, tak ten, kdo se chce dostat z Chodova do Hostivaře v době té uzavírky, musí zvolit nějakou alternativní trasu. A protože jedna nejbližší alternativa vede až přes Horní Měcholupy a druhá mnohem kratší právě přes Spořilov (ať už přes Jižní spojku, když jede, nebo přes sídliště, když JS nejede), můžete si asi snadno spočítat, že se tam ta zátěž na pár dnů znatelně zvedne. Ale buď to jste ochotní vidět anebo nejste, nadávat je samozřejmě jednodušší.

Komentář ze dne: 28.09.2014 15:32:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Kolony Spořilov
Nejde jen o den nebo dva, ale tento problém trvá desetiletí. Souvisí to hlavně s developerskou expanzí na P10. Jaksi neměli stavět když nezajistili kapacitní komunikace. Kamiony ucpou Jižní spojku a auta se pak cpou přes centrum Spořilova místo po JS. Takže tu schytáme denodenní kolony kamionů a ještě i osobní dopravy. To opravdu tolerovat nelze.

Komentář ze dne: 28.09.2014 15:33:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Kolony Spořilov
Nejde jen o den nebo dva, ale tento problém trvá desetiletí. Souvisí to hlavně s developerskou expanzí na P10. Jaksi neměli stavět když nezajistili kapacitní komunikace. Kamiony ucpou Jižní spojku a auta se pak cpou přes centrum Spořilova místo po JS. Takže tu schytáme denodenní kolony kamionů a ještě i osobní dopravy. To opravdu tolerovat nelze.

Komentář ze dne: 29.09.2014 22:54:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Kolony Spořilov
No vidíte a já si myslím, že to zrovna takhle ani není. Kdo bydlí v té nové zástavbě (Slatiny, Trojmezí), tak tudy (přes Spořilov) jezdí z tohoto směru normálně i kdykoliv jindy, na JS ani nezajíždí, protože to je pro něj mnohem delší. Na JS jede hlavně ten, kdo jede tranzit, a když se JS ucpe, tak pak hledá instinktivně nějakou alternativu, až skončí na Hlavní v koloně. Ale to se děje analogicky i leckde jinde v Praze, to se nebojte a nemusíte chodit vůbec nikam daleko.

Komentář ze dne: 26.09.2014 14:11:35     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Kolony souvisejí s kamiony a jsou trvalým problémem Spořilova!
Je vidět, že opravdu o Spořilovu a Jižní spojce dotyčný nic neví. Kolony kamionů ucpávají Jižní spojku a auta z ní se pak přelévají do centra Spořilova. Toto se děje na Spořilově desítky let, nejde o několik dní! A o ovzduší na Spořilově raději nemluvte vůbec. Místy to tu odpovídá podmínkám na autobusovém nádraží. Ale to nevíte, protože jste neviděl výsledky měření. Můžete se ale podívat na stránky magistrátu, kde jsou výsledky z roku 2014. Budete překvapen jaký je tu marast.

Komentář ze dne: 27.09.2014 18:09:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Kolony souvisejí s kamiony a jsou trvalým problémem Spořilova!
Reagoval jsem na stesky o koloně na Hlavní ze středy 24.9., ta byla skutečně vyvolána tou uzavírkou na P-11 a v důsledku toto ucpáním JS jakožto prakticky jediné možné objízdné trasy.

Komentář ze dne: 28.09.2014 15:23:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Kolony souvisejí s kamiony a jsou trvalým problémem Spořilova!
Kolony aut na Hlavní jsou kvůli Jižní spojce, kterou blokují kamiony. Auta pak JS objíždějí právě centrem Spořilova. Je to stálý problém, ne jen jednorázový. Nic podobného se na žádném sídlišti v Praze neděje.
Lidi to tu už fakt hrozně trápí. Přijedete dom, na ulici na padnutí a už si ani nevyvětráte. Nechceme tu prostě bydlet v takovém marastu. :-((

Komentář ze dne: 29.09.2014 17:51:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Kolony souvisejí s kamiony a jsou trvalým problémem Spořilova!
Mnohahodinové kolony osobáků jsou v centru Spořilova už 2. týden! :-((

Komentář ze dne: 29.09.2014 22:50:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pohled od sousedů (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Kolony souvisejí s kamiony a jsou trvalým problémem Spořilova!
Ano, prázdniny skončily, takže v centru Spořilova i leckde jinde v centru něčeho jiného se v dopravních špičkách tvoří kolony. Jel jsem (vždy na kole) přes Spořilov/Hlavní ve středu večer - to tam kolona byla (podle mě vyvolaná tou aktuální uzavírkou nahoře na P-11), pak ve čtvrtek odpoledne - nebyla, pak dnes k večeru - nebyla. Takže jak to je vlastně je s tím vaším NEUSTÁLE a POŘÁD? Ano, tranzitní dopravu je určitě potřeba výhledově nějak řešit, ale s těmi lokálními občas kolonami opravdu nejste zase tak ojedinělí, stačí se podívat kousek za humna (Chodovská, U plynárny, Záběhlická/Práčská, Mírového hnutí).

Komentář ze dne: 30.09.2014 14:17:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Kolony souvisejí s kamiony a jsou trvalým problémem Spořilov
Bohužel jsme ojedinělí pokud jde o nakumulování tranzitní dopravy. Ty ulice které jmenujete nejsou buď obydlené vůbec (Chodovská) a nebo pouze nepatrně ve srovnání s centrem 10-ti tisícového Spořilova. A pokud jsou trochu obydlené tak tam nemají přímo pod okny kolony kamionů (Práčská, Mírového hnutí....).

Jel jste domů asi později, protože kolony tu byly každý den mezi 15-18 (19)h. Kolona tu byla ve čtvrtek, i včera. Potvrdí vám to členové několika volebních týmů, kteří v tomto nezdravém prostředí postávali několik hodin a byli lehce přidušení.

Především ale kolem Spořilova jsou 2 dálnice a ještě je protnut křížem - přetíženou Spořilovskou a Hlavní. To skutečně nikde jinde neexistuje, ani v Praze ani v ČR!

Komentář ze dne: 30.09.2014 19:40:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Kolony souvisejí s kamiony a jsou trvalým problémem Spořilov
Sousede, díváš se špatně ( asi to bude těmi exhalacemi, jak jezdíš na kole přes Spořilov) a nerozeznáš plný Spořilov kouřících a popojíždějících kamionů ( to je takové velké auto většinou s návěsem). Nevšiml jsem si, že by někde u sousedů na Praze 11 jezdily přes sídliště tranzitní kamiony a příště si nepleť " pojmy a dojmy" Můžeš též plakat na stránkách příslušného obvodu, pokud vůbec nějaké má.............

Spořilovská výročí

1931 - Zahájení vyučování v současné budově ZŠ Jižní  

Spořilovské aktuality
04.01.2020: Pište, foťte, posílejte...
Rádi vaše příspěvky zveřejníme. Náš e-mail: noviny@sporilov.info

Starší aktuality


Čtenáři od 31.5.2004

Spořilovská kliknutí
Celkem5619807
Duben25743
Dnes1250

Spořilováci na webu

Nyní si čte web : 70 uživ.


(c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
CENÍK INZERCE