Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30

  Mohlo by vás zajímat...

  Komentáře

  ke článku: Jak velké riziko představují pro naše zdraví autobusy?
  ze dne 21.11.2014, autor článku: RNDr. Jana Růžičková, CSc.

  Komentář ze dne: 23.11.2014 13:48:33     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: V okolí autobusových zastávek číhají miliardy neviditelných zabijáků
  Novinky.cz - pondělí 10. listopadu 2014, 13:48
  Těmito zabijáky jsou ultrajemné prachové částice (UFP). Je doložen jejich vliv na respirační a kardiovaskulární onemocnění, při jejich vzestupu stoupá i počet hospitalizací a úmrtí. Nebezpečné ultrajemné částice produkují hlavně vozidla s dieselovými motory bez funkčního prachového filtru.

  Odborníci nyní monitorují ultrajemné částice v rámci mezinárodního projektu UFIREG v několika městech, včetně české metropole. Podle odborníků z Ústavu experimentální medicíny může v Praze dojít k úmrtím až patnácti lidí denně v důsledku zvýšení UFP v ovzduší. Přitom v Praze je oproti Berlínu a Kodani v ovzduší v blízkosti frekventovaných komunikací dvakrát více těchto částic, jak zjistil letos expert Dánské ekologické rady K. Press-Kristensen.

  Problematice UFP se věnovala i Česká televize (pořad Nedej se plus - Malý velký zabiják). Dánský expert a odborníci z ČVUT se v Praze zaměřili na částice, které produkují autobusy. Hodnoty často přesahovaly i 100 000 ultrajemných částic v centimetru krychlovém a tyto koncentrace byly měřeny i v automobilu, který jel za autobusem.

  Ve volné krajině mimo Prahu se přitom hodnoty pohybují okolo 1500 a v městském parku okolo 10 000 částic. Také na Spořilově byly v ulicích Senohrabská, Hlavní a Lešanská naměřeny odborníkem z ČVUT při odjezdu autobusu ze zastávky hodnoty v rozmezí 70-100 000 částic a za kamiónem ve Spořilovské ulici pak byl zaznamenán dokonce milión těchto malých zabijáků.

  Podle odborníků vdechujeme na autobusových zastávkách dokonce miliardy ultrajemných prachových částic. Částice se z plic dostávají k dalším orgánům, včetně mozku. Mohou být pak zodpovědné např. za infarkty, mrtvice, autismus, schizofrenii, demenci.

  Příkladem pro Prahu může být Berlín, kde je péče o zdraví obyvatel na 1. místě. Řadou opatření zde došlo k redukci nebezpečných UFP o 50%. Berlín je zahradní město, nízkoemisní zóna je samozřejmostí. Téměř všechny autobusy jsou v této metropoli vybaveny funkčními prachovými filtry a autobusy procházejí náročnou údržbou.

  Odbor městského rozvoje a životního prostředí v Berlíně usiluje o omezení osobní dopravy na ¼ a navrácení ulic lidem.

  Pražský magistrát zatím nedokázal neúnosnou dopravní situaci v naší metropoli koncepčně řešit a dokonce rušil bez náhrady i opatření místních radnic ke zlepšení životního prostředí. V současnosti má ale k dispozici všechny důležité podklady a jeho úředníci se dokonce byli v Berlíně vzdělávat v rámci konference Clean Air (program Life).

  Komentář ze dne: 23.11.2014 13:51:15     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Novinky.cz - úterý 18. listopadu 2014, 16:30
  Zplodiny z dopravy jsou rizikovým zdravotním faktorem, zejména v oblastech s extrémním zatížením

  Znečištěné ovzduší z dopravy je významným rizikovým faktorem pro naše zdraví. Nebezpečí roste zejména v dopravně extrémně zatížených oblastech, jakými jsou Praha a především kamiony předimenzovaný pražský Spořilov.

  Podle E. Rychlíkové (Zdravotní ústav) existuje vztah mezi vlivem částic, úmrtností a počtem příjmů do nemocnic pro chronickou obstrukční chorobu bronchopulmonální, srdeční a cévní choroby, pro cukrovku, příznaků zhoršení a nutnosti léčby u astmatu, nebo rostoucím rizikem infarktu myokardu, zápalu plic, systémových zánětů, poruch povrchu cévních stěn, rozvoj sklerózy, nárůst vzniku infekcí a plicní rakoviny.

  Venkovní znečištění ovzduší a výfukové plyny dieslových motorů patří mezi prokázané lidské karcinogeny, stejně jako prachové částice PM10, PM2,5, benzen a benzo(a)pyren.

  Nadměrnou dopravou jsou v Praze postiženy statisíce lidí, nikde však není doprava nakumulována tak jako na Spořilově. Občanské sdružení SOS Spořilov upozornilo řadu institucí na významná zdravotní rizika na základě vlastních dotazníkových šetření. Stížnosti spořilovských občanů vyslyšela senátorka Syková (ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR) a zorganizovala rozsáhlý výzkum.

  Na Spořilově byly letos měřeny odborníky z ÚEM pod vedením R. Šráma jemné prachové částice (PM2,5) a benzo (a)pyren ve vnitřním i vnějším prostředí. V rámci ČR šlo o unikátní systém monitoringu. Byla vypracována studie, ke které místostarosta MČ Praha 4 Bodenlos uvádí, že lidé na Spořilově jsou dopravou vážně ohroženi na zdraví. Dodává, že „MČ Praha 4 společně s ČVUT a partnery zahájí proto co nejdříve implementaci systému monitorování dopadů dopravy na životní prostředí TRAFFICSENSNET. Projekt zajistí na 30 měřících jednotkách on-line měření emisí SO2, NO2, CO, VOC (těkavé organické látky), jemné částice PM2.5 a PM10 a měření úrovně hluku v lokalitě Spořilova."

  Ke zdravotním rizikům E. Rychlíková dodala: „Zdravotní riziko vycházející ze znečištění ovzduší na Spořilově pravděpodobně existuje. Hodnocení zdravotního rizika v souvislosti se zvýšenou koncentrací prachových částic (PM10, PM2,5) ukazuje, že úmrtnost u všech typů diagnóz bude zvýšená o aditivní úmrtnost vycházející z působení částic na zdraví o 12 procent, u kardiovaskulárních onemocnění o 24 procent a u nádorů plic o 28 procent. Spořilov patří do oblasti zhoršené kvality ovzduší (OZKO), kde je nutné zpracovat program zlepšení kvality ovzduší a zajistit opatření pro obyvatele.”

  Upozorňuje dále na zvýšené hodnoty rizikového benzenu a PAU a překračování ročních imisních limitů benzo(a)pyrenu. Na Spořilově může zemřít až 12 osob ročně v důsledku zatížení prostředí jemnými prachovými částicemi.

  Rozsáhlá měření na Spořilově prováděl také M. Vojtíšek z ČVUT, který uvádí, že místy zjistil násobně až řádově vyšší koncentrace nanočástic než je městské pozadí. Pokud jde o ultrajemné částice, uvádí M. Dostál (ÚE

  Komentář ze dne: 23.11.2014 13:54:50     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: Novinky.cz - úterý 18. listopadu 2014, 16:30
  Rozsáhlá měření na Spořilově prováděl také M. Vojtíšek z ČVUT, který uvádí, že místy zjistil násobně až řádově vyšší koncentrace nanočástic než je městské pozadí. Pokud jde o ultrajemné částice, uvádí M. Dostál (ÚEM), že v případě Prahy může být dáno do souvislosti s vyšším množstvím UFP v ovzduší 15 úmrtí denně.

  Komentář ze dne: 25.11.2014 18:43:24     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: "Kdyby bylo jenom na mně, tak silniční okruh by se nestavěl vůbec,"
  Matěj Stropnický:

  Když přejdeme ke konkrétním věcem, jaké máte plány jako radní pro územní plán s pražským vnějším okruhem?

  Po pravdě řečeno, kdyby bylo jenom na mně, tak silniční okruh by se nestavěl vůbec. Je to ale tak, že v programové části koaliční smlouvy máme větu, že budeme podporovat nejprůchodnější varianty dostavby silničního okruhu. Ale vypadlo tam například slovo "co nejrychlejší" dostavby. Na tom, aby tam nebylo, jsem trval.

  Tipoval bych, že slovo nejprůchodnější si budeme vykládat různě. Pro mě znamená nejprůchodnější to, že se nám podaří získat veřejnost v tom místě. To znamená, podaří-li se nám najít souhlas s městskými částmi, jejichž územím má silniční okruh procházet a občanskými iniciativami. A to hlavně v jihovýchodní části města. V severozápadní si zatím pro sebe myslím, že by bylo možné a žádoucí se bez okruhu obejít úplně.

  Co městský okruh?

  Vnitřní okruh je špatně úplně od začátku. Jsou to investice do zastaralého konceptu řešení dopravy v Praze a naprosto bezohledným upřednostňováním automobilové dopravy na úkor všech ostatních. Výsledkem je, tuším, padesátimiliardový dluh. A ten nám blokuje ostatní rozvoj. Jestli se bude i nadále pokračovat ve výstavbě vnitřního okruhu a s ním související velkoměstských tepen - radiál, tak můžeme na jakýkoliv rozvoj v ostatních oblastech zapomenout. A to je prostě věc, o které rada bude muset rozhodnout.

  Komentář ze dne: 26.11.2014 12:10:21     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: "Kdyby bylo jenom na mně, tak silniční okruh by se nestavěl vůbec,"
  Překvapuje snad někoho že Zelení nechtějí okruh? Tak proč je Pražané volili když toto věděli? Ponechat v Praze kolony místo aby mimo Prahu doprava jezdila plynule? Vždyť to je přímo v rozporu se zelenou politikou!

  Komentář ze dne: 29.11.2014 13:12:08     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - občan Spořilova (@)
  Titulek: Hodně věcí nechápu
  Proč bus 135 zajíždí k Centrumua dělá smyčku a pokračuje k metru Roztyly? Zatěžuje exhalacemi oblast kolem Centrumu již tak přetíženou různými zkracovači( nechtějí čekat na přetíženém nájezdu u Mazdy na JS). Tam se nedá ani přejít po přechodu! Bus 135 múže jezdit rovnou na Roztyly a všichni, kteří tam chtějí jet ( na metro Roztyly) si mohou popojet 118 dolů, přejít přes silnici na 135 a pokračovat rovnou na Rortyly!

  Komentář ze dne: 29.11.2014 13:12:18     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - občan Spořilova (@)
  Titulek: Hodně věcí nechápu
  Proč bus 135 zajíždí k Centrumua dělá smyčku a pokračuje k metru Roztyly? Zatěžuje exhalacemi oblast kolem Centrumu již tak přetíženou různými zkracovači( nechtějí čekat na přetíženém nájezdu u Mazdy na JS). Tam se nedá ani přejít po přechodu! Bus 135 múže jezdit rovnou na Roztyly a všichni, kteří tam chtějí jet ( na metro Roztyly) si mohou popojet 118 dolů, přejít přes silnici na 135 a pokračovat rovnou na Rortyly!

  Komentář ze dne: 30.11.2014 13:10:20     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: BUS 136
  Myslíte asi BUS 136 ne? Tam je řešení velmi jednoduché. Stačí ho vést kolem Centrumu jen jednou a poté může pokračovat ulicí Na Chodovci, kde by ho přivítali. Z nejhorší zóny by zmizely stovky autobusů denně. Musí to ale zařídit naše radnice s ROPIDem.

  Komentář ze dne: 30.11.2014 13:18:20     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: BUS 136
  Oprava 135 máte pravdu...... :-))

  Komentář ze dne: 02.12.2014 18:59:06     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - šetřílek (@)
  Titulek: To by bylo ušetřených peněz, kdyby si to někdo z DP přečetl!?
  Jak je vidět, tak to nemá nikdo v pracovní náplni a na netu pouze sledují hry a drby.

  Komentář ze dne: 19.12.2014 20:39:38     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - sporilovak (sporilovak@seznam.cz)
  Titulek:
  Nevím, proč paní Růžičková neustále bojuje proti městské dopravě. Zatímco obyvatelé jiných čtvrti jsou vděčni za každou linku MHD, pí Růžičková několik let bojuje za rušení linek vedených přes Spořilov místo toho,aby vyzývala spořilovské občany, aby zanechali svá auta doma a využívali MHD, která sídliště velmi dobře a často obslujuje. Vždyť měřeními prováděnými cca před 7 lety bylo zjištěno, že spořilovské sídliště generuje několik tisíc aut denně jedoucích přes starý Spořilov na magistrálu. Spořilovu by se dost ulevilo od dopravy a jejích nepříznivých důsledků, kdyby Spořilováci místo vlastních aut více využívali MHD. Zajímalo by mě, proč pí. Růžičková tolik brojí proti MHD a neodsuzuje lenost a pohodlnost Spořilováků, kteří raději sednou do auta, než by šli kousek pěšky k autobusu nebo tramvaji.

  Komentář ze dne: 21.12.2014 17:16:12     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Odpověď na dotaz
  Paní Růžičková nebojuje za rušení linek MHD. Cílem sdružení je optimalizace dopravy na Spořilově a ekologizace MHD s cílem zlepšení zdravotního stavu obyvatel.
  Spořilov trpí především nadměrným tranzitem kamionů a osobní dopravy, který tvoří až přes 90% dopravního zatížení. A dále v centru sídliště vytvářením kolon, kdy je generováno mnohonásobně větší znečištění než při plynulém průjezdu. Bohužel právě v tomto místě je nakumulováno nejvíce autobusů (přes 1000 denně)
  V případě autobusů nejde o ekologickou dopravu, na rozdíl od metra, tram a trolejbusů. Proč je vysvětleno podrobně v článku.
  Rizika života v prostředí takto zatíženém dopravou byla zhodnocena v rozsáhlé zprávě pro senátorku Sykovou :
  Hodnocení zdravotního rizika znečištění ovzduší na Spořilově podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví : „Zdravotní riziko vycházející ze znečištění ovzduší na Spořilově pravděpodobně existuje. Hodnocení zdravotního rizika v souvislosti se zvýšenou koncentrací prachových částic (PM10, PM2,5) ukazuje, že úmrtnost u všech typů diagnóz bude zvýšená o aditivní úmrtnost vycházející z působení částic na zdraví o 12 procent, u kardiovaskulárních onemocnění o 24 procent a u nádorů plic o 28 procent. Spořilov patří do oblasti zhoršené kvality ovzduší (OZKO), kde je nutné zpracovat program zlepšení kvality ovzduší a zajistit opatření pro obyvatele.” Zpráva dále upozorňuje na zvýšené hodnoty rizikového benzenu a PAU a překračování ročních imisních limitů benzo(a)pyrenu. Na Spořilově může zemřít až 12 osob ročně v důsledku zatížení prostředí jemnými prachovými částicemi.http://www.evasykova.cz/file/p o1i/Rychlikova-Zdrav-rizik-znecist-Spori lov-final.pdf

  Komentář ze dne: 12.11.2015 11:48:57     Reagovat
  Autor: [jlgg] - jlgg (jlgg000000@gmail.com)
  Titulek:
  burberry crossbody bag sale,http://www.burberrycrossbod ybag.us
  C oach Factory Outlet 85% Off,http://www.coach-backpack.us
  Burberry Outlet Online,http://www.burberrybags.u s.com
  cheap louis vuitton speedy,http://www.louisvuittonsp eedy35.us.com
  prada messenger bag,http://www.prada-messenge-ba g.us
  mcm bags,http://www.mcm-bags.us
  mcm handbags,http://www.mcm-handbags .us
  l ongchamp tote bag outlet,http://www.longchamp-tote .us
  prada messenger bag in nylon,http://www.prada-messenge- bag.us
  < b>Coach Laptop Bag,http://www.coachmessengerbag .us
  louis vuitton shoulder bag,http://www.louisvuittonshoul derbag.net
  B urberry Cologne for Men,http://www.burberryformen.us
  birkin bag hermes cost,http://www.birkinbaghermes. us
  Louis Vuitton Outlet Online Store Authentic,http://www.louisvuitto nmessengerbag.us
  bu rberry belts for men,http://www.burberrybelts.us

  < b>coach handbags sale,http://www.coachhandbagssal e.co


  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8416846
  Červen152220
  Dnes3736

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 121 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE